Milujú futbal, milujú ľudí, milujú život! Robili a robia šport krajším

Ešte v tohoročnom lete umožnili na oslavách 70-ročnice futbalu v Podlužanoch pri Leviciach jeho organizátori nahliadnuť do jedného veľkého tajomstva. Tajomstva o úprimnom živote s futbalom, športom vôbec. Skúsme sa s odstupom času pustiť po stopách tohto tajomstva v spomenutých dejinách a potom asi ľahšie pochopíme a uveríme, koľko ľudí ho spoznalo. 

Čítať viac…

Vodnopólová storočnica a jej súvislosti

Nedávne stretnutie s významným človekom z oblasti plávania a vodného póla, dlhoročným trénerským odborníkom v Dukle Banská Bystrica – Jiřím Walterom, posunulo náš záujem priblížiť čitateľovi tohoročnú 100-ročnicu osláv založenia vodnopólovej súťaže do takej roviny, aby sa o nej písalo skutočne v súvislostiach života tak, ako ju prežívali, videli a presadzovali v intenciách vtedajšieho športu výrazné osobnosti vodného póla.

Čítať viac…

Darček pre jubilanta v čare tohoročných Vianoc

V Dukle Banská Bystrica pôsobilo a pôsobí množstvo zaujímavých športových osobností. Jednu z nich mi život dovolil spoznávať dlhé roky prostredníctvom jeho duševných i fyzických procesov, prežívaných i rozprávaných príbehov. Teší ma, že v čase osláv jeho sedemdesiatych narodenín mu môžem verejne poďakovať za dlhoročné sledovanie jeho ľudských, hlavne športových vývojových období.

Čítať viac…

Keď logo Dukly zdobilo futbal

Pred vyše tridsiatimi rokmi mi jeden novinár z košických Východoslovenských novín na adresu olympijského víťaza vo futbale Františka Kunza seniora okrem iného povedal, že je majstrom svojho remesla na futbalovej tráve. Zareagoval som: „Remeslo sa naučí každý. Umenie nikto. Ferino je futbalovým umelcom s umeleckou dušou východniara.“

Čítať viac…

Kde hľadať korene rodiny slovenského bežeckého krosu?

Pri písaní o histórii jednotlivých odvetví slovenského športu narážam roky na jeden psychologický problém. Na úzku špecializáciu pozornosti tvorby, ktorá sa okrem štatistických výsledkov zameriava hlavne na psychiku a telo človeka. Mne sa zdá, že v našej slovenskej tvorbe o súčasnom i minulom športe zameriavanie na ľudského ducha ide stranou. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo je tomu tak.

Čítať viac…

O Benedikovcoch tak ako ich nepoznáme

Básnik napísal netradične dlhý, netypický verš. Netypický bol aj 1947 rok v minulom storočí. Hokejisti Československa sa stali po prvý raz v histórii majstrami sveta, v tom roku sa narodili Arnold Schwarczeneger, Helenka Vondráčková a mohol by som menovať ďalšie známe, populárne osobnosti. Pre mňa osobne a verím aj pre nás tu všetkých prítomných, je dôležité vedieť a zapamätať si, že v tom roku sa narodili aj Evička Majerová a Peter Benedik, ktorí sa rozhodli po rokoch mladíckeho života nosiť v manželskom spolužití to, dnes v slovenských zemepisných šírkach veľmi známe priezvisko - Benedikovci.

Čítať viac…

Dukla - dôstojný reprezentant špičkového športu!

Dňa 5. októbra toho roku sa v Banskej Bystrici konali oslavy 50. výročia založenia Dukly Banská Bystrica. Boli vyvrcholením viacerých akcií, ktoré sa pod Urpínom konali v priebehu tohto významného výročia osláv. K celému slávnostnému vyvrcholeniu osláv 50.výročia vzniku Dukly Banská Bystrica sa Svet ŠPORTU vráti inými publicistickými útvarmi a fotoreportážou v nasledujúcich dňoch. Dnes prinášame vystúpenie riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica, pplk. Romana Benčíka v plnom znení:

Vážený pán minister, vážení a milí hostia!

Čítať viac…

Úvahy a smerovania, ktorými vás pozývame do tvorivej spolupráce!

Dlho sme rozmýšľali ako sa Vám prihovoriť skúsenosťami, ktoré podaktorí z nás získali pri spolu zakladaní časopisu Závislosť. Práve tento farebný štvrťročník mal obsahom pokračovanie v štvrťročnom periodiku Na hrane a pokračuje časopisom Svet ŠPORTU. Načo tajiť, práve Svet ŠPORTU  si kliesni cestu k čitateľovi v tomto súčasnom zložitom svete veľmi náročnou cestou publicistického i grafického stvárnenia. Možno aj preto, lebo žijeme v období dobra a zla. My by sme však najradšej publicisticky tvorili len o športovom a životnom dobre, to však nejde.

Čítať viac…

Na aktuálnu tému - o športových klenotoch

Tohoročný september našim špičkovým športovcom sype. Peter Sagan prepísal svetové dejiny cyklistiky, dosiahol hattrick. Stal sa po tretí krát za sebou majstrom sveta v cyklistike jednotlivcov. Slovensko získalo zlatú medailu na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau hneď v prvej disciplíne. V posledný tohoročný septembrový utorok predpoludním sa o ňu postarala trojica kanoistov Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán v súťaži tímov 3x C1M. Slováci nemali na trati konkurenciu, bez jediného zaváhania dosiahli čas 95,44 sekundy a v cieli mali pred striebornou trojicou zo Slovinska náskok 3,00 sekundy.

Čítať viac…

Je to čudná sloboda, keď sa v nej človek necíti bezpečne!

Nedávno oslávila špičková osobnosť svetového športu, pre moju publicistiku, osobnosť úžasne vzácna, pani Dana Zátopková – 95. výročie svojho životného jubilea. Pri tejto príležitosti sme spolu s kameramanom Jurajom Trstenským, oprášili ciele štúdia Šport z pohľadu možností nadviazania systémovej a systematickej spolupráce s časopisom Svet športu s víziou riešiť v komplexe hľadanie otázok športovej publicistiky, na ktoré dáva ľudský život odpovede. V previazanosti printového média na internetový portál TV a rádia Šport. 

Čítať viac…