Kde hľadať korene rodiny slovenského bežeckého krosu?

Pri písaní o histórii jednotlivých odvetví slovenského športu narážam roky na jeden psychologický problém. Na úzku špecializáciu pozornosti tvorby, ktorá sa okrem štatistických výsledkov zameriava hlavne na psychiku a telo človeka. Mne sa zdá, že v našej slovenskej tvorbe o súčasnom i minulom športe zameriavanie na ľudského ducha ide stranou. Je pre mňa nepochopiteľné, prečo je tomu tak.

Čítať viac…

O Benedikovcoch tak ako ich nepoznáme

Básnik napísal netradične dlhý, netypický verš. Netypický bol aj 1947 rok v minulom storočí. Hokejisti Československa sa stali po prvý raz v histórii majstrami sveta, v tom roku sa narodili Arnold Schwarczeneger, Helenka Vondráčková a mohol by som menovať ďalšie známe, populárne osobnosti. Pre mňa osobne a verím aj pre nás tu všetkých prítomných, je dôležité vedieť a zapamätať si, že v tom roku sa narodili aj Evička Majerová a Peter Benedik, ktorí sa rozhodli po rokoch mladíckeho života nosiť v manželskom spolužití to, dnes v slovenských zemepisných šírkach veľmi známe priezvisko - Benedikovci.

Čítať viac…

Dukla - dôstojný reprezentant špičkového športu!

Dňa 5. októbra toho roku sa v Banskej Bystrici konali oslavy 50. výročia založenia Dukly Banská Bystrica. Boli vyvrcholením viacerých akcií, ktoré sa pod Urpínom konali v priebehu tohto významného výročia osláv. K celému slávnostnému vyvrcholeniu osláv 50.výročia vzniku Dukly Banská Bystrica sa Svet ŠPORTU vráti inými publicistickými útvarmi a fotoreportážou v nasledujúcich dňoch. Dnes prinášame vystúpenie riaditeľa VŠC Dukla Banská Bystrica, pplk. Romana Benčíka v plnom znení:

Vážený pán minister, vážení a milí hostia!

Čítať viac…

Úvahy a smerovania, ktorými vás pozývame do tvorivej spolupráce!

Dlho sme rozmýšľali ako sa Vám prihovoriť skúsenosťami, ktoré podaktorí z nás získali pri spolu zakladaní časopisu Závislosť. Práve tento farebný štvrťročník mal obsahom pokračovanie v štvrťročnom periodiku Na hrane a pokračuje časopisom Svet ŠPORTU. Načo tajiť, práve Svet ŠPORTU  si kliesni cestu k čitateľovi v tomto súčasnom zložitom svete veľmi náročnou cestou publicistického i grafického stvárnenia. Možno aj preto, lebo žijeme v období dobra a zla. My by sme však najradšej publicisticky tvorili len o športovom a životnom dobre, to však nejde.

Čítať viac…

Na aktuálnu tému - o športových klenotoch

Tohoročný september našim špičkovým športovcom sype. Peter Sagan prepísal svetové dejiny cyklistiky, dosiahol hattrick. Stal sa po tretí krát za sebou majstrom sveta v cyklistike jednotlivcov. Slovensko získalo zlatú medailu na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau hneď v prvej disciplíne. V posledný tohoročný septembrový utorok predpoludním sa o ňu postarala trojica kanoistov Matej Beňuš, Alexander Slafkovský a Michal Martikán v súťaži tímov 3x C1M. Slováci nemali na trati konkurenciu, bez jediného zaváhania dosiahli čas 95,44 sekundy a v cieli mali pred striebornou trojicou zo Slovinska náskok 3,00 sekundy.

Čítať viac…

Je to čudná sloboda, keď sa v nej človek necíti bezpečne!

Nedávno oslávila špičková osobnosť svetového športu, pre moju publicistiku, osobnosť úžasne vzácna, pani Dana Zátopková – 95. výročie svojho životného jubilea. Pri tejto príležitosti sme spolu s kameramanom Jurajom Trstenským, oprášili ciele štúdia Šport z pohľadu možností nadviazania systémovej a systematickej spolupráce s časopisom Svet športu s víziou riešiť v komplexe hľadanie otázok športovej publicistiky, na ktoré dáva ľudský život odpovede. V previazanosti printového média na internetový portál TV a rádia Šport. 

Čítať viac…

Návraty futbalového šťastia s logom Dukly

Futbalová kvalita v meste pod Urpínom roky plače. Návraty futbalového šťastia, futbalovej krásy, zodpovednosti, nefalšovanej úcty k úspešnej minulosti oprášili organizátori podujatia, ktoré už v Banskej Bystrici viac nikdy nebude. Len raz bývajú oslavy 50. výročia založenia Dukly Banská Bystrica. Ďalej môžu prísť len oslavy 51. výročia a po nich ďalšie. Môžu...

Čítať viac…

Najkrajšia vec na futbale je, že sa tam rodia hviezdy

Keď som sa raz rozprával s najlepším futbalistom Európy v roku 1962, Josefom Masopustom, hráčom vtedy futbalového klubu svetového formátu, Dukly Praha a povedal som mu, že na futbale je najkrajšie, lebo sa tam rodia futbalové hviezdy, zareagoval: " Zaujímavé... Hviezdy... Svetlo ich života nám na cestu svieti už navždy... a má ho v sebe každý."

Čítať viac…

8 najlepších mladíkov v základnej časti Tipsport ligy

Najvyššia hokejová súťaž má za sebou dlhodobú časť, po ktorej sa osem tímov stretne v play off zápasoch o majstra a dva budú hrať o zotrvanie medzi elitou. V dlhodobej časti zaujalo viacero hráčov. Magazín Svet športu si posvietil špeciálne na mladíkov pod 23 rokov, ktorým by mala patriť hokejová budúcnosť na Slovensku. Ktorým ôsmim hráčom pod 23 rokov sa najviac darilo?

Čítať viac…