Benčíkovi pohrozil jeho prvý tréner

Veľkej pozornosti detí i rodičov sa teší v podmienkach slovenského športu Žiacka chodecká liga škôl. Jej XII. ročník má za sebou už 3 kolá, práve to tretie, ktoré malo znova vyššiu úroveň, zorganizovali BCF Dukla Banská Bystrica a VŠC Dukla Banská Bystrica v posledný tohoročný januárový deň v Športovej hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici. V zozname súťažiacich škôl pribudli ďalšie, ZŠ Sama Cambela Slovenská Ľupča a ZŠ Hlohovec, kde pracuje atletický krúžok pod vedením nestora slovenskej chôdze, prvého atléta, ktorý upísal celý svoj život tejto atletickej disciplíne, dnes už 76 ročného Ing. Jozefa Burcla.

Ten postavil v Banskej Bystrici na štart v dvoch kategóriách 3 pretekárky a všetky ukázali, že ich trénerom je skutočný odborník. Či už išlo o Kristínu Šilhanovú v kategórii žiačok s rokmi narodenia 2010 – 2009, kde skončila ôsma a jej spolužiačka Natália Holkovádokonca druhá. Len niekoľko sekúnd za víťaznou Dominikou Pernickou zo ZŠ Radvanská Banská Bystrica. Tretia v tejto kategórii prešla cieľom Petra Lopatková zo ZŠ Moskovská Banská Bystrica. Zaujímavý bol aj súboj ďalšej z dvoch sestier Holkových z Hlohovca. – Liliany v kategórii žiačok narodených v rokoch 2008 – 2006. Tam zvíťazila Kristína Zámečníková, ktorá zatiaľ vo svojej kategórii na 1000 m vzdialenosti nenašla premožiteľku. Do cieľa prišla s náskokom 6 sekúnd práve pred Lilianou Holkovou časom 5:09. Aj tretia Henrieta Pastoreková, študentka Športového gymnázia v Banskej Bystrici dosiahla veľmi slušný čas v cieli, keď trať zašla pod 5:30 minúty. Podobne ako pretekárky pred ňou, krásnym štýlom a svižne. Treba zdôrazniť, že išlo o najpočetnejšiu kategóriu žiačok, na štart sa ich postavilo celkom osemnásť. 

Keď boli dievčatá v cieli, vtedy pohrozil prvý tréner Juraja Benčíka, pán Ing. Jozef Burcl, neskôr trénerovi olympijského víťaza Jozefa Pribilinca a 9 rokov aj trénerovi Mateja Tótha, ktorý má okrem olympijského zlata aj zlatú medailu ako majster sveta v atletickej chôdzi na 50 km trati slovami:
„Juraj, nabudúce si prídeme z Hlohovca pre víťazstvá. Tvoje zverenkyne Dominiku a Kristínku čakajú, veru, v ďalšom kole prvé prehry. Od sestier Holkových!“ Hrozba prinajmenšom povšimnutia hodná...

Ak sme už pri hodnotení tohoročného III. kola Žiackej chodeckej ligy pre čitateľov viacerých internetových portálov či internetových novín patrí sa hrdo uviesť: Slovenská atletická chôdza má stály prílev talentovaných detí, zanietených rodičov, ktorí s nimi prichádzajú na kvalitne pripravené podujatia. Aj počas spomenutého kola napočítali štatisti vyše 20 prítomných rodičov. Bol štvrtok, odpoludnie, kedy sa vydarené podujatie konalo. K jeho kvalitnému priebehu prispela i rozhodcovská angažovanosť samotného riaditeľa Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, pplk. Romana Benčíka, na podujatí cieľového rozhodcu, či trénera olympijského víťaza Mateja Tótha, Mateja Spišiaka, reprezentantky Slovenskej republiky v atletickej chôdzi, pretekárky VŠC Dukla Márie Czakovej i ďalších.

V tomto ročníku Žiackej chodeckej ligy zvíťazili už po tretí raz za sebou zverenci a zverenkyne BCF Dukla Banská Bystrica Kristína Zámečníková, Dominika Pernická a Filip Kresťanko. Samozrejme, tentoraz ako reprezentanti škôl, ktoré navštevujú. Ak sme už pri menách a priezviskách tak aj Filip Kresťanko má vo svojej kategórii zdatných a talentovaných súperov. Predovšetkým Michal Duda a Jakub Bátovský medzi takých rozhodne patria. 

Dokonca atletickou rodinou sa šinú správy, že mnohí sa s obľubou idú pozerať na skvelú chôdzu mladého Šimona Bátovského, ktorý preteká v kategórii žiakov narodených v rokoch 2008 – 2006. Vďaka ladným a svižným pohybom na atletickom tartane keď zdoláva trať v pozoruhodných časoch. Pozornosť pútajú aj súboje Evy Černajovej zo ZŠ Žiar nad Hronom s Ninou Poštovou zo Športového Gymnázia Banská Bystrica. Raz tam vyhráva Emka, ako tomu bolo teraz v III. kole, inokedy snaživá a talentovaná Nina. Súboje nádherné, vzrušujúce, ale fair-play.

V III. kole však boli i slzy. V cieli tých najmenších.Tomáš Tkáč, ktorý toho roku vyhráva na trati 500 metrov však tentoraz ušiel prehre o centimeter. Tak rozhodol v cieľovej rovinke hlavný rozhodca v cieli, už spomenutý bývalý reprezentačný tréner slovenských chodcov, Roman Benčík. Svojho snaživého a s veľkým zápalom o prvenstvo bojujúceho synčeka na základe svojho pohľadu, posunul na II. miesto. Maličký Šimonko Benčík sa v cieli rozplakal. 

Jeho dedo, trénersky svetom atletickej chôdze stále vyhľadávaný a žiadaný Juraj Benčík, ktorý sa venuje výlučne v súčasnosti deťom, bol iného názoru.

„Ako dedo – tréner, ale i vnúčikov priaznivec som ja videl v cieli prvého Šimonka. Ale tým neznižujem aj krásny výkon Tomáša či rozhodnutie cieľového rozhodcu. Taký je ten náš detský šport. Príťažlivý, potrebný, milý, zavše zdobený úprimnými slzičkami našich ratolestí. Aj tak sa rodia malé hviezdičky, z ktorých, verme, aspoň zopár ostane na nebi hviezd seniorskej atletickej chôdze vo svete zdobenej aj našimi veľkými Slovákmi... Tak sa rodili Pribilinec, Tóth, Blažek i ďalší.“

Pozoruhodné vyjadrenie poskytol autorovi článku na podujatí prítomný bývalý československý atletický reprezentant, bežec na stredné trate, dokonca už vyše 43 rokov držiteľ slovenského rekordu v behu na 1500 metrov 70 ročný Ivan Kováč. 

„Podujatie vo mne zanechalo dobrý dojem. Videl a vnímal som, že tieto deti sú vo svojich školách a kluboch organizované, pedagogicky i metodicky správne vedené. Mnohí to dokumentujú čistým chodeckým štýlom už od detstva, vidieť dobrú a kvalitnú trénerskú robotu. Na mňa to pôsobilo, že sa tu stretáva jedna skvelá rodina slovenskej atletiky. Neprekvapilo ma, že som tu stretol aj svojho dávneho, ale stáleho priateľa slovenskej atletickej chôdze, slovenskej atletiky, slovenského športu vôbec, vo svete odbornosťou na kvalitné zdravé nápoje známeho Slováka, ktorý ‚pendluje‘ medzi Švajčiarskom a Brazíliou, ale i ďalšími krajinami sveta, Antona Korga. Samozrejme, že sme oživili spomienky aj na Banskú Štiavnicu, kde sme obaja vážnejšie začínali s krásnym športom pod značkou – atletika.“

Potrebujú také slová z úst Ivana Kováča, neskôr desiatky rokov známeho športového redaktora – komentátora Slovenského rozhlasu krajšie a výstižnejšie ukončenie príspevku? Ak, tak hádam jednu vetu: Tak vyzerá šport, ak ho robia srdciari s funkcionárskym a trénerským kreditom svetovej odbornosti, úprimne pre dobro detí, športu, pre nás všetkých!

Jozef Mazár
Ilustračné foto: Marek Čecho/ Svet ŠPORTU

Sport: 

0 Komentáre