Nedávne stretnutie s významným človekom z oblasti plávania a vodného póla, dlhoročným trénerským odborníkom v Dukle Banská Bystrica – Jiřím Walterom, posunulo náš záujem priblížiť čitateľovi tohoročnú 100-ročnicu osláv založenia vodnopólovej súťaže do takej roviny, aby sa o nej písalo skutočne v súvislostiach života tak, ako ju prežívali, videli a presadzovali v intenciách vtedajšieho športu výrazné osobnosti vodného póla. Na úvod takej tvorby sa patrí zvýrazniť, že vrcholný orgán vtedajšieho amatérskeho vodného póla mal v roku 1919 svoju riadiacu zložku v Bratislave, hoci prvé tituly majstrov Československa vo vodnom póle patrili hlavne pražským klubom. Napriek tomu, ešte pred vznikom známej a na tie časy aj v Európe a vo svete vodného póla za kvalitu svojej hry rešpektovanej ČH Košice pôsobil hráčsky Rudolf Štoffan v Prahe.
Pokúsme sa priblížiť človeka a názory na jeho hráčske a trénerské umenie nie len prostredníctvom podaktorých žijúcich pamätníkov, ale i našou žurnalistickou tvorbou, ktorá nikdy nemaľovala a nemaľuje scenáre obsahu skôr, než sa športový príbeh myšlienkami a životmi hlavných protagonistov napísaných dejín odohral. Veď vodné pólo patrilo už v roku 1900 k olympijským športom. Len tak okrajovo, prvým olympijským zo všetkých kolektívnych! Aj preto je pozoruhodné, že v minulom storočí sa darilo aj československým reprezentantom dostať na OH do absolútnej svetovej dvanástky. Darilo sa im aj na viacerých MS v elitnej skupine. Nemalú zásluhu na tom mal aj Rudolf Štoffan, ktorý by sa dnes iste rozhorčoval, ak by mu niekto vkladal jeho výroky a jeho poznanie vodného póla svojimi predstavami do jeho úst. Také praktiky zavše, ako nám v osobnej debate povedal okrajovo Jiří Walter, sa v práci podaktorých publicistov o olympijskom športe, jeho histórii a tvorbe špičky napríklad v plávaní či vodnom póle vyskytovali. Či sa môže takej publicistike vymýšľania, domýšľania a konšpirácie v športe dariť aj dnes nevieme, ale za pokus oživiť spomienky na Rudolfa Štoffana pri príležitosti osláv v úvode spomenutej storočnici československého vodného póla sa iste patrí.
Volali ho Tojáš
V jednej knihe o vodnom póle so slovenským textom o ňom autor knižky tvrdí: „Bol určite najtemperamentnejším, najemotívnejším reprezentačným trénerom.“ Čo k tomu možno napísať, keď Rudolf Štoffan, ktorý sa narodil 16. marca 1936 v Košiciach, už nie je medzi nami, aby sme si mohli priamo u neho overiť toto tvrdenie?!... Hádam možno to pravdivé, že čím bližšie sú ľudia k pravde, tím sú znášanlivejší voči cudzím omylom. A opačne.
Veterán Ladislav Bottlik, ktorý Tojáša, ako ho v Košiciach najbližší familiárne volali, mi pre zmenu povedal: „Rudolf Štoffan bol človekom, s ktorým som vo vtedajšom československom vodnom póle, ako s málo kým, mohol hodiny diskutovať na odbornej úrovni“.
A odborník vo vodnom póle? Ten bude pravdepodobne ako dieťa, ktoré sa pozerá na vodné pólo ako na rozprávku. Vidí vo vodnom póle úžasné prednosti, jeho krásu a v hráčoch stupeň ich hráčskej i ľudskej inteligencie. Čo vy na to? Hlavne tí, ktorí poznáte šport, vodné pólo zvlášť!
Rudolf Štoffan bol športovcom telom i dušou. Hrával futbal i basketbal, pre vodné pólo ho objavil Bartolomej Ščavnický. Štatistiky prezrádzajú, že v roku 1955 narukoval do Ústredného domu armády (ÚDA, dnešná Dukla) Praha, kde ho trénoval Andělín Hliňák. Nedočítame sa, síce, nikde bližšie, či študoval rukopis dominantnej trénerskej osobnosti v histórii česko-slovenského vodného póla, profesora Ľudovíta Stáhla, ale dá sa predpokladať, možno áno, lebo v ÚDA Praha sa zoznamoval s hráčskym „vodnopólovým rukopisom“ J. Deáka, ktorý podobne ako mnohí ďalší vodní pólisti, začínal plávaním v bratislavskej Slávii. Tak, ako sa väčšina pretekárov, plavcov Slávie Bratislava grupovala z radov vysokoškolákov, ktorí dovtedy štartovali za iné kluby a pod jej hlavičkou (od r. 1956 ako Slávia VŠ a od r. 1962 Slávia UK) dominovali v čs. bazénoch. Tituly majstrov Československa v súťažiach jednotlivcov či družstiev získali: Skovajsa, Samuhel, Chorvát, I. Ferák, P. Ferák, V. Hopka, P. Kurhajec, Svozil, Turčáni, Deák, Monarth, Čady, F. Hopka, Skupilová Vaňová, Urbanová, Černá, Wawrová a ďalší. V ÚDA Praha sa o tom R. Štoffan s J. Deákom nie raz rozprával. Samozrejme, nie raz a nie krátko rozoberali vodné pólo. S plavcami, totiž, prešli do Slávie aj vodní pólisti, ktorí práve pod vedením nestora slovenského plávania a vodného póla, prof. Stahla boli nepretržite v r. 1954 – 1960 majstrami republiky (Danninger, Chorvát, Hudeček, A. a I. Gerthoffer, J. Urban, Šmarda). Boli to analýzy i spoločné tréningy a zápasy pre R. Štoffana užitočné, lebo ho posunuli neskôr z ÚDA nielen do oddielu vodného póla Domu armády Brno, ale aj do československej reprezentácie. Hral v nej od roku 1957 do roku 1965. Jeho medzištátne štarty sa ustálili na čísle šesťdesiat.
Z rukopisu Bartolomeja Ščavnického však rozhodne prevzal najviac. Rodný bazén i vodné pólo Tajáša priťahovali ako magnet. Po vojenčine sa v roku 1958 do Košíc vrátil a počnúc rokom 1962 začal s týmto klubom, najskôr počas troch ročníkov ako hráč, neskôr počas deviatich ročníkov vďaka jeho trénerskému rukopisu, dokázala ČH Košice získať, ďalších deväť titulov majstra Československa. Z trénerov ČH Košice bol úspešnejší len Ladislav Bottlik, ktorý v rokoch 1975 – 1988 získal z ČH Košice celkom 13 majstrovských titulov a dokázal poraziť so svojou vodnopólovou družinou aj vo svete , uznávané, rešpektované klubové vodnopólové veľmoci, kluby CN Barcelona, Pro Recco Genova, OSC Budapešť, či Jug Dubrovník.
Mužstvo ČH Košice v roku 1962; horný rad zľava: Ernest Téglassy – vedúci mužstva, Juraj Reinovský, Ladislav "Bukši" Sokol, Alexander Čop, Ladislav Bottlik, Viktor Peczer, Ivan Dráb, Peter Kalinka, Leopold Kalinka, Ladislav Kládek, Karol Krupanič, Bartolomej Ščavnický - tréner. Dolný rad zľava: Rudolf Štoffan, Ján Šraga, Igor Korpáč, Ján Lackner. Foto: archív redakcie
To už bol Rudolf Štoffan trénerom CHZWP Nováky a v rokoch 1978 – 1985 Slávie UK Bratislava. Na ME pod trénerským vedením dvojice R. Štoffan – L. Bottlik získalo, v 1989 roku v Bonne, Československo 7. miesto aj vďaka víťazstvu nad Maďarskom 9:8! (zvíťazilo Západné Nemecko pred Juhosláviou a Talianskom – pozn. autora)
Nie je bez zaujímavosti, že titul odborného trénera vodného póla získal R. Štoffan práve úspešným absolvovaním Vysokej školy telovýchovnej v Budapešti. Iste by bolo zaujímavé počuť názory tohto vodnopólového „fajnšmekra“ aj v spojitosti so ženským vodným pólom, s ktorým sa pokúšal preraziť v Slovane Istrochem Bratislava. Bol tiež rozhodcom a napriek svojim nesporným hráčskym a trénerským úspechom mu nebolo cudzie rozhodovať ani vodnopólové zápasy žiakov či dorastencov .
„Obyčajne to býva tak, že tí, ktorí sú namyslení, väčšinou sú aj obmedzení: usilujú sa takto zakryť svoju hlúposť, no človek vedomý si svojej sily a dôstojnosti uteká pred pochvalou davu." Toto povedal ešte v polovici 19. storočia, síce, Ľudovít Štúr, najvýznamnejší predstaviteľ slovenského národného života v uvedenom období, no Tojáš si to prevzal oveľa neskôr aj do svojho praktického hráčskeho, rozhodcovského či trénerského života. Nie je tak v živote ako i športe ani šťastné, ani múdre, tobôž nie praktické nad druhými sa vypínať a druhých potierať, ale na šťastí druhých sa s nimi podieľať. Možno ani nie s tak, v jednotlivých oblastiach daného športu, dokonalými či vzdelanými, odborne podkutými, ale rovne šťastnými, rovne spokojnými, rovnako priamymi. Bez čo len štipky pretvárky a pochybovania o spoločnej tímovej sile. Ktovie či aj tam nemožno hľadať ívery vynikajúcich kontaktov Rudolfa Štoffana s viacerými svetovými hráčmi vodného póla a inými odborníkmi. Hlavne z Maďarska. Zlostil sa ak videl, že tí, ktorí sa pohybujú či už hráčsky, alebo trénersky či funkcionársky vo vodnom póle proti jeho zákonom (rozumej kvalitným vodnopólovým tak po hráčskej ako trénerskej, funkcionárskej, alebo rozhodcovskej stránke – pozn. autora) lebo tvrdil, že aj všetky zákony vodného póla musia byť zapísané u hráčov, trénerov, funkcionárov a rozhodcov v ich srdciach, nie na papieri! Bol náročný na seba, ale i druhých. Hádam aj preto dával najavo svoj temperament a emócie iným. Možno, že by vám na v úvode nastolené hodnotenie odpovedal i takto: „Nie som temperamentný. Viem len, čo chcem, a ak to nemám, snažím sa to dosiahnuť!“
Keď som sa o ňom rozprával s podaktorými tými, ktorí ho ako hráča, trénera či rozhodcu vodného póla poznali, čoraz viac som nadobúdal dojem, že sa nesnažil stať človekom úspechu, ale človekom hodnôt. Na takých ľudí sa vždy dobre aj knižne spomína. Preto neprekvapilo, keď na jeho počesť začali v Košiciach organizovať každoročne memoriál pre kadetov. V tejto súvislosti je možné pripomenúť si aj citát Gabriela Lauba, česko-poľského esejistu a aforistu židovského pôvodu, ktorý znie:
„Budúcnosti nikto živý neujde.“ Aj preto ste dočítali dosť podstatností hlavne z vodnopólového života, medzi mnohými, nielen z oblasti vodného póla, populárneho Tojáša.
Jozef Mazár
Ilustračné foto: Marek Čecho, Svet ŠPORTU
Krasny článok
Cez tento krasny clanok sa mi vybavili spomienky na moju mladost.a zivot.v sporteMoj exmanzel Vlado Cerny/Maco/zasluzily majstrr sportu vynikajuci hrac vodneho pola a vyborny moderny patbojar tiez uz nie je medzi nami.Dakujem.
Boli ťo krasne letne časy ktore sme prezivali na "tehelnom " a vecer na korze.!! Obdivovai sme vodnopolistov pacil sa nam Šmarda, zapasy sledovali z tribuny pri "velkom bazene" povestnom studenou vodou! .plavat som sa naucila v Groslingu v plaveckom klube kde se obdivovali uspesnu a krasnu plavkynu Izu .
Boli ťo krasne letne časy ktore sme prezivali na "tehelnom " a vecer na korze.!! Obdivovai sme vodnopolistov pacil sa nam Šmarda, zapasy sledovali z tribuny pri "velkom bazene" povestnom studenou vodou! .plavat som sa naucila v Groslingu v plaveckom klube kde se obdivovali uspesnu a krasnu plavkynu Izu .
... dovolím si poopraviť autora, a to ohľadom popisu hráčov na kolektívnej fotografii,
totiž na fotke nie je Konštantín Čop, ale Alexader Čop, prezývaný "Žid" . (Umrel v Kanade)
Myslím si, že bratislavskému vodnému pólu sa venuje menšia pozornosť než si zasluhuje.
Presne.Mas absolutnu pravdu.Mozno ti z mladsej generacie.by sa toho mali ujat .Zdravim teba aj manzelku.
Icuka,
Tí dnešní vôbec ňeveďia ako a kto k nám v.pólo importoval. O historií póla majú len informácie z posledných
pár rokov. Minulosť to je -Tojáš- Schmukeri-Košice.? Obdobie 30. až 57. rokoch idú do zabudnutia.
Ja som ale hrával proti Košiciam a vždy sme vyhrali dvociferným rozdielom.
Zdravím aj Vlada ml.
Ďakujeme za Váš podnet, uvedený popis sme opravili. Želáme Vám všetko dobré!