Frutarián a ultramaratónec Zvolánek má smelé ambície

Frutarián Richard Zvolánek bodoval už na niekoľkých pretekoch formátu ultra-trail nielen doma, ale aj v zahraničí. Za veľký úspech vo svetovej konkurencii považujeme jeho výsledok na podujatí Lavaredo Ultra Trail v roku 2014 (119 km, 5850 m), kde obsadil 14. miesto. Doma svoje vedúce postavenie ultratrailového bežca podčiarkol napríklad na pretekoch Štefánik Trail 2016 (144 km, 5330 m), kde finišoval nielen v traťovom rekorde, ale historicky po prvýkrát dokázal ako jednotlivec preteky dokončiť pred štafetami.

Richard, ľudia vás nepoznajú len ako bežca, ale aj ako frutariána (frutariáni konzumujú zväčša surové ovocie, pozn.). Ako je to s kvalitou ovocia na Kanárskych ostrovoch? Dominuje dovoz ako u nás alebo sa dá dobre nakúpiť aj v lokálnom zelovoci? „Tu na Kanároch je pekne vidno, ako Španieli predávajú svojim ľuďom už v bežných obchodoch z 90% lokálne v Španielsku pestované ovocie a zeleninu. Pestuje sa tu veľa ovocia a zeleniny čo chuťovo znamená, že ovocie je oveľa sladšie, lebo môže lepšie dozrieť na strome či kríku a pestovateľ sa nemusí obávať, že jeho produkty zhnijú pri dlhej preprave do obchodov.  Takisto tu jem aj napriek dvom tréningovým fázam oveľa menej ovocia ako doma. Určite v tom hrá rolu aj slnko, no hlavne nutričný obsah lokálneho ovocia. Zaujímavosťou je, že tu nemajú lokálne pestované mangá a to sa prejavilo aj na cene  - 6,5 Eura za kg. Mojou poslednou večerou už bude iba ovocie, lebo to obsahuje menej vlákniny a tak nezaťaží trávenie vtedy, keď má telo naberať silu.“

Vieme, že ste aj napriek štedrej snehovej nádielke doma tvrdo trénovali. Na aký výsledok si na Trans GranCanarii trúfate? „Je pravdou, že januárová snehová nádielka, ktorá sa držala a do môjho odchodu na Kanárske ostrovy mi urobila trochu škrt cez tréningový rozpočet. Kto by to bol povedal, že po piatich rokoch zím takmer bez snehu v okolí Košíc zrazu tak nasneží? Preto som musel od základov zmeniť prípravu, no mám pocit, že aj napriek menším objemom som celkom slušne pripravený a tak cieľ prebojovať sa do TOP 10 by bol pri do seba zaklapnutí všetkých faktorov celkom reálny. O podobné sa ale bude určite pokúšať aj zvyšných minimálne 84 ďalších favoritov z celého sveta. Ja dám do toho všetko a pokúsim sa ešte pridať aj niečo navyše. A ak to nevyjde s umiestnením, budem spokojný aj tak, lebo som dal do toho všetko.“

Stihli ste si pred pretekmi preskúmať trať a jej nástrahy? “Ubytovanie som pri cieli resp., štarte nezohnal a tak som bol vzdialený až nejakých 20 km od cieľa. Takže som nemal na dosah na trasu pretekov. To ma ale veľmi neškrie, keďže na „Kanároch“ som už bol s rodinou dovolenkovať niekoľko krát a poznám tvrdosť miestneho terénu. Dokonca som ho vyskúšal aj na svojom tele, kedy som sa počas tréningového behu kochal výhľadmi. No až na zopár menších tržných rán po kotrmelci mi nič nebolo. Miestny podklad je z magmy a kamene z nej sú naozaj ostré.“

Nie je tajomstvom, že na pretekoch používate aj športovú stravu. V pretekoch Horský beh Smolník 2016 ste si okrem druhého miesta odniesli aj vegánsky proteínový shake Reflex. Pomohol vám v príprave? “Reflex je chuťovo výborný a urýchľuje regeneráciu oveľa efektívnejšie ako bežné mliečne bielkovinové prípravky, ktoré som pred rokmi užíval. Osobne ho užívam po ťažkých tréningoch. Na „Kanároch“ som ho užíval skoro každý deň po každom behu, aby som nič nenechal náhode.“

Sport: 

0 Komentáre