Úspech olympionika Tótha úspešne obhajoval aj vedec Mistrík

Vraj, správne uvažovanie je rovnako vzácne ako dokonalé zdravie. Keď sa neviazane zadívate na túto momentku vedca Ing. Róberta Mistríka, myslíte si, že uvažuje azda nad tým, že pravdepodobné nemožnosti treba uprednostniť pred nepravdepodobnými možnosťami? Predstavte si, o tom nevieme ani my v redakcii portálu Svet ŠPORTU. Aj na túto otázku sa budeme chcieť opýtať slovenského vedca Ing. Róberta Mistríka v našom naplánovanom rozhovore pre čitateľov www.svetsportu.sk začiatkom budúceho roku. Zatiaľ mu aj touto cestou blahoželáme za skvelé vedecké poznatky a operatívny prístup k tvorbe tohto článku. Foto: Ján Miškovič


BRATISLAVA - Slovenský chodec Matej Tóth je nevinný a môže opäť súťažiť. Medzinárodná asociácia atletických federácií (IAAF) zastúpená Jednotkou integrity atletiky sa neodvolá na Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne proti verdiktu disciplinárnej komisie Slovenského atletického zväzu v prípade olympijského víťaza v chôdzi na 50 km z Ria de Janeiro 2016. Informoval o tom vo svojom komuniké SAZ.

Stručná agentúrna správa, ktorá pred pár dňami obletela svet. Nás, rodu verných Slovákov potešila úžasne. To však neznamená, že nám má zaslepiť oči. Potvrdila však, že ak niekto v živote dosiahne úspech ten spozná, že tým najdôležitejším bola jeho individualita, odhodlanie a nezávislosť, ktoré boli a zostali natoľko silné, že také úžasné osobnosti sa nestratili v dave kričiacom a siahajúcom po ekonomickej mamone.

V tom dave, ktorý ani veľmi nevie, že dnes už existuje vedcami vytvorená databáza prístupná voľne na internete, obsahujúca látky ako drogy, lieky, jedy či potravinové doplnky. Aj prípad nášho olympijského víťaza z Ria, Mateja Tótha, hlasno našepkáva, že v takej databáze chýba ešte jedna veľmi dôležitá podkategória – človek.

Keď svetom obletela informácia, ktorou začíname náš komentár, len veľmi málo ľudí vie, že pri obhajobe čistoty športového víťazstva svetovej atletickej hviezdy, majstra sveta a olympijského víťaza v atletickej chôdzi - Mateja Tótha, člena Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, pomohol okrem iných aj ďalší veľmi úspešný a vo svete obdivovaný človek. Vedec Dr. Ing. Róbert Mistrík, rodák z Banskej Bystrice. Tento člen medzinárodného tímu vedcov sa okrem iných úspešných vedeckých objavov zaoberal na vedeckej báze v jednom z najprestížnejších vedeckých časopisov sveta, Nature Biotechnology, veľkou neznámou, ba extrémne ťažkou úlohou, aké látky kolujú v našom tele.

Samozrejme, na problematiku športu zameranom portály sa nechceme ani nebudeme zaoberať odbornou problematikou metód na ich identifikáciu, ale tohto špičkového vedca, ktorý je zároveň členom banskobystrického Lions klubu, sme sa namiesto čitateľov portálu www.svetsportu.sk opýtali, prečo sa na obhajobu nevinnosti Mateja Tótha odhodlal a čím konkrétne k jej úspešnému konečnému výsledku prispel? Tu sú jeho slová tesne po tom, čo sa dozvedel aj on oficiálnu správu z IAAF:

„Matej je absolútne nevinný a som šťastný, že pravda zvíťazila. Do tohto prípadu som vložil srdce a z neho mi spadol veľký kameň. Obával som sa totiž, že druhá strana bude za každú cenu trvať na svojich tvrdeniach, nehľadiac na naše vedecké argumenty. Z médií sa na nás valí takmer v dennom takte jeden dopingový škandál za druhým, rozhodnutia a tresty bývajú nekompromisné, ale aj v tejto ťažkej situácii sa ukázala Matejova nevina. Všetci sme sa zomkli a  nebolo tej sily na svete, ktorá by nás dokázala zlomiť. Nech je Matej príkladom pre všetkých, že človek sa nesmie nikdy vzdať aj keď sú okolnosti viac ako nepriaznivé. Do prípadu som sa vložil preto, lebo boj s nespravodlivosťami je pre mňa morálny imperatív.“

Ukazuje sa pre šport potrebné viac ako inokedy verejne sa zamýšľať nad vzťahom vedy a športu, nad tým ako neistota hodnôt a ich kritérií dokáže ovplyvňovať vyhliadky fair-play športového súperenia do budúcnosti. Vzťahy, zákulisie využívania vedeckých poznatkov v odraze činnosti WADA nedostávajú prostredníctvom publicistických výstupov pre čitateľskú verejnosť sveta dostatočný priestor v médiách. Poznať v tomto smere občianske názory na kvalitu práce v tejto oblasti, jej postupy, úvahy o konflikte medzi výsledkami vedy a ich zneužívania či využívania v športe poukazovať v skutočnosti na hlbokú spojitosť vedeckého bádania a života v športe, so športom a pri športe. Nevyhnutnou podmienkou pre takú publicistiku je odvaha verejne pochybovať nad chybnými krokmi hodnotení WADA, viesť v danom smere dialóg pred verejnosťou, ale tiež odvaha chybné výsledky posúvané verejnosti zo strany WADA a následne viacerých športových federácií čo najskôr opustiť. Odpustenie môžeme a máme prostredníctvom médií i inými formami vysloviť iba tomu, kto si uvedomuje vinu voči športovcovi samotnému, príslušnej krajine či fair-play k športu pristupujúcej širokej verejnosti. Inak budeme iba prilievať olej do ohňa.

Jozef Mazár

Sport: 

0 Komentáre