Florbal začína hýbať športovým svetom

Pohľad na jeden moment finálového súboja mužov, ktorý vyhral kolektív ATU Košice a stal sa tak počas svojej 15 ročnej histórii majstrom Slovenskej republiky nielen v kategórii mužov, ale aj juniorov.  

 

Šport so zakrivenou hokejkou a deravou loptičkou začína hýbať športovým svetom. Na tohoročnom mužskom finále vo Švédsku sledovalo superfinále o majstra tejto severskej krajiny vyše 18.000 divákov v športovej hale a ďalšie milióny pri televíznych obrazovkách, v susednom Česku bolo v tamojšej pražskej O2 aréne (postavili ju  na základe záväzku českého zväzu ľadového hokeja vzhľadom na organizáciu MS v ľadovom hokeji 2003 a dnes je využívaná multifunkčne o kapacite 17.360 divákov) videlo superfinále 12.122 divákov a ďalšie tisícky sledovali tento super finálový zápas tiež pri televíznych obrazovkách v priamom prenose.

V Slovenskej republike rozhodla pred sezónou športovo – technická komisia Slovenského zväzu florbalu, že hrať sa bude play off systémom na 3 víťazné zápasy a nie iba jedno super finále, ako je tomu vo vyspelom florbalovom svete. Tie boli divácky v metropole Východu – Košiciach (hrali proti sebe košické tímy Florko a ATU Košice – pozn. autora) tiež divácky i herne zaujímavé, ale televízne kamery už chýbali. 
 

A tu sa chceme pristaviť nie s otázkou: Prečo?, ale skôr uvažovaním našej športovo – technickej komisie Slovenského zväzu florbalu nad komplexnou propagáciou florbalu v našej republike. Počas finálového zápasu mužov, v ten istý deň rozhodli, aby sa hralo aj finále juniorov.

Prečo? Mladí chlapci, z nich mnohí veľkí adepti na reprezentačný dres seniorov, nemajú právo osobne sledovať finálový súboj svojich starších rovesníkov priamo v dejisku zápasu? Alebo sa za tým skrýva niečo iné? Tak isto nám super finále vo Švédsku divácky (podľa nás aj v Slovenskej republike) dokázalo, že televízna obrazovka by takému súboju svedčila. Hlavne tá verejno – právna, lebo florbal hrá v Slovenskej republike dobrých 8 000 hráčov a hráčok, poväčšine detí a dorastajúcej mládeže. Výborná prevencia, keď už nie iného, aspoň toľko omieľaných a zo štátnych prostriedkov financovaných protidrogových akcií. Nehovoriac, že i neformálna pozvánka na prevenciu zdravia pohybom s deravou loptičkou a zakrivenou hokejkou?..., alebo, žeby sme sa v časopise Svet ŠPORTU mýlili? Pouvažujme spoločne. Aj tí, ktorí berú pekné platy za prevenciu sociálnej patológie v rôznych štátnych inštitúciách.

Jozef Mazár
foto: archív redakcie

 

Sport: 

0 Komentáre