Hokej v II. slovenskej národnej hokejovej lige má svoje čaro, zvláštnosti, má svoju atraktivitu

Takto bojovali proti sebe v prvom semifinále hokejovej sezóny 2018/2019 mužstvá HK Levice a Prievidze. Foto: Jozef Bedej - web HK Levice

Taký titulok si vynútili svojim priebehom, zostavami, hokejovým dianím v jednotlivých oddieloch semifinálové zápasy play-off, ktoré sa skončili 12. januára toho roku s týmito výsledkami: HK Levice – Prievidza 4:3, HK Sanok – MHk 32 Liptovský Mikuláš „B“ 9:1, Mšk Hviezda Dolný Kubín – HC OSMOS Bratislava „B“ 4:2, HC Rebellon Gelnica – HK Bardejov 1:4, MŠK Púchov – HK Iskra Partizánske 2:1 a HK Sabinov MHK Kežmarok 12:3. Internetové portály www.svetsportu.skwww.sportlandia.sknie sú portálmi výlučne hokejovými, zatiaľ nemajú vo svojich radoch dostatok kvalitných a na hokej odborne pripravených hokejových odborníkov z oblasti hokejového diania u nás či v zahraničí, ale nechcú byť k hokejovým fanúšikom a záujemcom o hokejové dianie ľahostajní. Preto sa snažia rešpektovať napísané na webových stránkach jednotlivých klubov II. ligy a k tomu raz za určité obdobie uprieť pozornosť svojim pohľadom na hokejové dianie v nich. Samozrejme, nie širokospektrálne. Tentoraz sme si zašli na prvý zápas play-off do Levíc, kde hrali Levice, víťazné mužstvo II. ligy skupiny Západ po dlhodobej časti so štvrtou Prievidzou. O zhodnotenie zápasu sme požiadali mladého hokejistu Denisa Brzu, ktorý oblieka dres juniorského kolektívu HK Nové Zámky, ktorý videl stretnutie takto:

„Prvá tretina bola podľa mňa najmä o oťukávaní a spoznávaní súpera. Levice nezačali takým výkonom, na aký sú domáci priaznivci zvyknutí, no postupom času získavali hru na svoju stranu, začali zvyšovať tlak a v čase 2:05 sa presadil po individuálnej akcii ich kapitán Tomáš Segíň. V 10. minúte po peknej prihrávke Štefanku, nedokázal gólovo zakončiť Novák. Atraktívny hokej predvádzala najmä 3 formácia domácich hrajúca v zložení D. Konig, T. Segíň, Šramaty, ktorá si vytvorila mnohé šance, žiaľ bez gólu.

V druhej tretine bolo veľa vylúčení za bežné priestupky a v hre 5:3 dokázali takticky skúsení hráči Prievidze vyrovnať na 1:1. Levice o necelé 2 minúty, taktiež v presilovej hre zvýšili na 2:1 po ukážkovej strele Štefankua prihrávke Tužinského. Aktívna tretia formácia sa potom dokázala presadiť tiež a opäť sieť rozvlnil Tomáš Segíň, ktorému asistoval Bačkor.

Do tretej tretiny domáci vstúpili s dvojgólovým náskokom, ale hosťujúci Hanes v čase 45:52 znížil na 3:2. O necelé 4 minúty nová akvizícia Levíc, Ľuboš Dobrý, zvyšoval na rozdiel dvoch gólov a asistencie si pripísali Štefanka s Tužinským. Osem minút do konca zápasu zdramatizoval zápas hosťujúci Beňadik v presilovej hre. Ďalšie góly už nepadli, a tak Levice zaznamenali historicky prvé domáce víťazstvo v play-off.

Momenty: Hosťujúci brankár Pračko držal svoj tím nad vodou istými zákrokmi a aj kvôli nemu neodchádzala Prievidza domov s gólovým prídelom. Tím Prievidze, ktorý sa opieral nie len o ligový výkon svojho brankára, ale i hru viacerých skúsených hokejistov preverených bojmi o body vo vyššej súťaži, ukazoval celý zápas taktickú vyspelosť a snažili sa ťažiť najmä z brejkov.

Domáci hráči sa snažili predvádzať atraktívny hokej od prvej až po štvrtú formáciu, v bráne s istým Gajanom. Medzi najbojovnejších hráčov domácich patrili Dominik Novák a Tomáš Segíň. Celý tím ukazuje krásnou hrou a výbornými výsledkami, že sú adeptmi na postup do 1. hokejovej ligy St. Nicolaus. Taktiež skvelí domáci fanúšikovia „ťahajú“ a burcujú hráčov dopredu a na zápas ich prišlo tento raz vyše 800.“

Zápasové štatistiky:

HK Levice - HC Prievidza 4:3 (1:0; 2:1; 1:2)

Góly: 3. Segíň T., 28. Štefanka (Tužinský), 37. Segíň T. (Bačkor), 49. Dobrý (Štefanka, Tužinský) – 26. Bátora (Toman), 46. Hanes (Toman), 53. Beňadik (Hanes)

Zostava LV: Gajan (Sklenár) – Kuzma, Školník, Novák, Štefanka, Tužinský – Kohút, Milo, Bogoslovskii, Dobrý, Mihalík – Bačkor, Buianov, König D., Segíň T., Šramaty – Kasana, Káčer, Klenko, Šťastný, Vrťo

Zostava PD: Pračko (Cabaník) – Bátora, Beňadik, Mendel, Toman, Uhliar – Humaj, Vážan, Hanes, Nátny, Učník – Chudý, Gavač, Kerata, Kováč – Hegli

Strely na bránu: 49:16

Vylúčenia: 7:9, všetci na 2 min.

Presilové hry: 1:2

Oslabenia: 0:0

Rozhodovali: Greguš – Paulík, Stankovič. Zápas sledovalo 750 platiacich divákov a takmer stovka s voľným vstupom.

Nuž, všeličo sa dá z tohto komentára mladého hokejistu vydedukovať. Nás v redakciách oboch portálov zaujalo, čo napríklad sleduje riadiaci orgán tejto súťaže systémom, keď pre ostatné mužstvá v nej, nehrajúce semifinále, prakticky nemá súťaž motivačný charakter? Ale o tom i ostatnom niekedy v širších a konkrétnejších súvislostiach i. Keď z času na čas navštívime seniorské zápasy II. ligy a občas zablúdime i medzi mládežníkov vidíme, že v našom, slovenskom hokeji máme talenty, dokonca až po kadetov tak schopné, že dokážu hrať s akýmkoľvek súperom reprezentačne, podľa našej mienky, vyrovnané zápasy. A potom?...To je podstatná otázka, ktorá je motivačným prvým krokom portálov venovať sa publicisticky slovenskému hokeju trochu inak, ako sme doposiaľ zvyknutí. Taká publicistika vyžaduje čas, systém a kvalitnú komunikáciu napríklad aj po osi rodič – mladý hokejista – tréner – škola – klub - riadiaci orgán – divák – sponzor – fanúšik – žurnalista. Zaujímavé poznatky v tomto smere registrujeme nie len v Leviciach, ale zaregistrovali sme ich aj počas našich nedávnych redakčných návštev v Brezne. Práve odtiaľ bude jeden z najbližších redakčných príspevkov. Neskrývame, okrem iných, ktoré sa objavia pre čitateľa už v blízkej budúcnosti.