V rebríčku európskych TOP líg je pekne živo

Kritický rok 2006: Séria A dopadla na dno, vrátila sa však ešte silnejšia!

Odhalenie korupčných postupov s dohadovaní zápasov a následný verdikt súdu v roku 2006 poriadne zamiešal kartami a na niekoľko rokov zmatnil lesk talianskej súťaže. Škandál postihol väčšinu top celkov súťaže – ako napríklad AC Milan, Fiorentinu, Lazio, Regginu, ale aj Juventus.

Práve Stará dáma si to „odniesla“ najviac. Zatiaľ čo ostatní vyviazli s odpočtom bodov, Juve putoval nekompromisne do Serie B. Pre priaznivcov Juventusu zvyknutých na najvyššiu súťaž a príslušnosť k európske elite bol zostup katastrofou. Nešťastie išlo iba o krátku etudu. I vďaka podpore verných fanúšikov predviedol Juventus v Sérii B spanilú jazdu s expresným návratom do Série A. Od sezóny 2011 bola situácia viacmenej stabilizovaná a tak je dnes Serie A  vyrovnanejšia, kvalitnejšia a divácky zajímanejšia. Podiel na tomto stave, majú určite aj slovenskí hráči ako Juraj Kucka či Marek Hamšík. Práve posledný menovaný Banskobystričan, svojou oddanosťou ku klubu, prispel k zlepšeniu mena ligy. Veď v hre boli údajne mená ako Bayern Mníchov či Real Madrid. Marek dal všetkým „košom“ a uprednostnil taliansku ligu, pre jej zázemie a kvalitu, ktorú poskytuje hráčom.  

Čo si myslí o Sérii A Antonín Panenka?

Myslím si, že je to veľmi kvalitná súťaž. Väčšina tímov má vynikajúco prepracovanú defenzívu, resp. pohyb hráčov, obsadzovanie priestoru, je v talianskej lige najlepšie rozpracovaný hádam  aj v celej Európe. Na druhej strane si myslím, že majú vynikajúcich hráčov aj v ofenzíve. Osobne sa rád pozerám najradšej na špičkové tímy ako Juventus, AC Milano, Inter Milano alebo Sassuolo, ktoré je momentálne v celkom dobrej forme." 

Ligue 1? Tu sme v  Zlatanove – teda boli…

Čo stojí za markantným vzostupom francúzskej ligy v posledných 5-10 rokoch? Infúzia ropných dolárov a nákupy svetových futbalových superstar, ktoré katapultovali do „výšav“ hlavne PSG. V domácej lige sa tento trend PSG prejavuje absolútnou dominanciou a v európskych súťažiach v tom, že ambície klubu nekončia ako kedysi pri skromnom treťom mieste v skupine, ale naopak nahlas sa vraví o chuti Parížanov poláskať sa priamo s trofejou víťaza LM. Ale späť k Ligue 1. Pozitívne je, že Ligue 1 je dnes liahňou prvotriednych talentov. Chcete vidieť budúcnosť futbalu? Prinášajú ju hráči ako Enzo Crivelli (Bordeaux), Batshuayi (Marseille), Marquinhos (PSG) nebo Traore (Monaco). Veď stačí si pozrieť zápas v televízii a uvidíte sami. U nás máte šancu zahliadnuť  tieto zápasy na Sport1 a Sport2.

Antonín Panenka: „Francúzska liga je pomerne tvárna, povedal by som elastická. Väčšina hráčov je veľmi dobre pohybovo nadaná, a v lige nájdeme aj veľa veľmi dobre vybavených technických hráčov. Špecifikom ligy je jej menšia taktická zviazanosť, ako je napríklad v Taliansku či Nemecku, no napriek tomu vychováva šikovných hráčov pre reprezentáciu, ktorá sa dostala až do finále majstrovstiev Európy.

Matúš Molitoris
foto: shutterstock

Sport: 

0 Komentáre