Krásne životné jubileum doc. PhDr. Jozefa Vengloša

Dnes sa dožíva krásneho životného jubilea, osemdesiat rokov svojho plodného a úspešného života, veľká trénerská osobnosť svetového futbalu – docent PhDr. Jozef Vengloš. Podstatnú časť jeho činorodej práce pre futbal si môžete prečítať na stránke www.svetsportu.sk v článku: Ten turnaj je ódou na futbal, život, jeho etiku! V článku okrem iného píšeme: „Mnohí futbaloví priaznivci a odborníci nielen u nás, na našom prekrásnom Slovensku vedia, že pán docent Vengloš, ružomberský rodák (narodil sa 18. februára 1936 – pozn. autora), jeden z najznámejších Slovákov vo futbalovom svete, sa presadil ako hráč (Slovan Bratislava, olympijský výber Československa), ale predovšetkým ako celosvetovo uznávaný tréner. Pod jeho vedením sa reprezentácia Československa dvakrát kvalifikovala na MS (1982, 1990), pričom v roku 1990 sa dostala do štvrťfinále. Na svojom konte má aj bronzovú medailu z MS 1980 a ako asistent Václava Ježka aj legendárne finálové víťazstvo na ME 1976, v ktorom Československo porazilo Nemeckú spolkovú republiku po „penaltovom“ rozstrele. Jozef Vengloš doviedol k titulu majstrov Európy aj reprezentáciu Československa do 23 rokov (1972). So slávnym klubom ŠK Slovan Bratislava získal dva majstrovské tituly (1974, 1975) a jedno víťazstvo v Československom pohári. Po rozdelení Československa sa stal prvým trénerom slovenskej reprezentácie a na reprezentačnej úrovni viedol aj tímy Austrálie, Malajzie a Ománu. Veľmi bohatá je aj jeho klubová trénerská kariéra (Sporting Lisabon, Fenerbahce Istanbul, Celtic Glasgow a ďalšie). Jozef Vengloš sa v roku 1990 stal historicky prvým hlavným trénerom v najvyššej ligovej súťaži v Anglicku v klube Aston Villa. Už niekoľko desiatok rokov je uznávaným trénerským expertom FIFA a UEFA, v rokoch 1995-2013 bol prezidentom AEFCA (Aliancie európskych futbalových trénerov), pričom bol zvolený za jej čestného prezidenta. Svojou prácou v orgánoch SFZ (mnoho rokov bol členom jeho výkonného výboru) sa zaslúžil o rozvoj futbalu na Slovensku a po zásluhe mu boli udelené najvyššie športové (čestný člen SFZ, čestný člen Slovenského olympijského výboru) i štátne vyznamenania. Laureátom najvyššieho vyznamenania FIFA sa stal docent Vengloš na návrh UEFA. udelila.“

K jeho životnému jubileu si dovoľujeme zaželať  za čitateľov časopisu Svet ŠPORTU a jeho redakčný kolektív vzácnej jubilujúcej osobnosti hlavne veľa zdravia, spokojnosť v živote a rodine a ďalšiu radosť z toho, čomu sa on sám vie najviac potešiť!

A ešte jedna zaujímavosť: Tam kde sa pohyboval na športoviskách pán Jozef Vengloš, spravidla nechýbali ani televízne kamery. Jeho v Európe známy turnaj na banskobystrických Štiavničkách, v tamojšej Športovej hale Dukly, ktorý má za sebou 22 ročníkov, nie je výnimkou. Dokumentuje to aj úvodné foto Jána Miškoviča.

Jozef Mazár

Sport: 

0 Komentáre