Tri góly v prvých dvoch zápasoch. 18-ročný Bjalončík je prísľub hokejovej budúcnosti

Na taký debut si najvyššia slovenská hokejová súťaž nepamätá. Vekom stále ešte junior Peter Bjalončík skóroval hneď vo svojom prvom zápase a v tom druhom pridal ďalšie dva góly. Vo veku 18 rokov absolvoval štart medzi seniormi ako z ríše snov. Neskôr síce zo svojich gólových príspevkov poľavil, no nič to nemení na skutočnosti, že sa jeho meno určite oplatí zapamätať. V čase, keď má slovenský mládežnícky hokej veľkých talentov ako šafranu je Peter Bjalončík svetielkom hokejovej budúcnosti.

Sezónu ste začali vo fínskom juniorskom tíme TPS Turku, no po 34. zápasoch ste sa vrátili domov do Popradu. Prečo? "Moje plány na túto sezónu boli pred ňou iné. Chcel som hrať fínsku súťaž, čo sa mi spočiatku podarilo, no potom nastali isté komplikácie. Najmä preto som sa vrátil domov do Popradu. Hrám za A-mužstvo HK Poprad a som šťastný, že som dostal túto možnosť. Vekovo ešte patrím aj medzi juniorov, preto ma teší dôvera trénerov prvého tímu. Zatiaľ je sezóna pre mňa priemerná. Momentálne sa to však zlepšilo a musím pracovať na tom, aby bol záver sezóny úspešný."

Môžete tie komplikácie bližšie špecifikovať? "Existovala dohoda medzi mnou, trénerom a vedením klubu. Klub mi počas sezóny nedokázal splniť to, čo mi sľúbil pred ňou. Napokon to dopadlo tak, že som tam skončil a po dohode s trénerom som odišiel. Už sa blížil koniec prestupového termínu a nájsť iný fínsky tím sa mi nepodarilo nájsť a tak som sa vrátil domov do Popradu."

Na prahu 18-tky ste sa v lete 2016 vybrali za hokejom do Fínska. Aké to tam pre vás bolo? "Bolo to prvýkrát, čo som išiel takto preč z domova. Môžem povedať, že Fíni mi vytvorili skvelé podmienky čo sa týka stravy a ubytovania. Na top úrovni bola aj starostlivosť o hráča i samotné tréningy. Som rád, že mám tieto skúsenosti z Fínska."

Rôzni odborníci často dávajú slovenským mládežníckym trénerom za príklad prácu s mládežou na severe Európy. Môžete aj vy potvrdiť výrazný rozdiel? "Už to môžem porovnávať. Vo Fínsku je omnoho lepšia komunikácia klubu so školou. Trénovali sme tam dvojfázové tréningy aj počas školského roka. Chalani išli najskôr na tréning, potom do školy a potom na ďalší tréning. Fungovalo to vďaka výbornej komunikácii klubu a strednej školy."

Ako ste na tom so školskými povinnosťami? "Študujem na Gymnáziu na Kukučínovej ulici v Poprade. Čoskoro budem maturovať z geografie a športovej prípravy."

Aké sú vaše ďalšie plány a ambície v hokejovej kariére? "Uvidíme, ako to bude ďalej s hokejom. Buď sa budem venovať škole alebo hokeju. Počas prvého roka po strednej škole sa určite chcem venovať hokeju. Uvidíme, kde budem. Ak by som ostal dlhšie doma, tak by som rád popri hokeji aj študoval."

V slovenskej Tipsport lige ste upútali hneď v prvých zápasoch. V tom úplne prvom ste skórovali, v ďalšom stretnutí ste presne mierili dokonca dvakrát. Takýto štart sa vidí málokedy. Dodalo vám to sebavedomie do ďalších zápasov? "Vraví sa, že jedna lastovička leto nerobí a tak to vnímam aj ja. Musím v tom pokračovať. Ak chcem byť na očiach, tak musím hrať dobre a bodovať. Dôležitá je dôvera trénera, tú si však hráč musí zaslúžiť. Ak to tak bude, potom budem mať smelé plány."

foto: hokej.sk

Sport: 

0 Komentáre