Dnes sa vedie svetový zápas o talentovaných ľudí

Keď bola výrobným prostriedkom pôda, štáty o ňu bojovali. Dnes sa vedie zápas o talentovaných ľudí. Aj v  oblasti športu. Bedminton nie je výnimkou. Slovenská republika má vo svetovom bedmintone svoje zastúpenie. Písali sme o tom v rozšírenom minuloročnom vydaní časopisu Svet športu. Súčasný generálny sekretár Slovenského zväzu bedmintonu, Mgr. Peter Tarcala je zároveň športovým riaditeľom Európskej confederácie bedmintonu ( Badminton Europe Confederation) a jednou z vedúcich osobností Svetovej bedmintonovej federácie ( World Badminton Federation). Práve pán Peter Tarcala bol hosťom našej redakcie, s ktorým sme sa rozhodli skloňovať slovenský bedminton v kontexte bedmintonu svetového. Tu sú otázky a odpovede.

Aký si, náš bedminton doma, teda v Slovenskej republike?

Bedminton zažíva na Slovensku za posledné roky boom, a to nielen v rámci amatérskej, rekreačno-komerčnej oblasti, ale aj, a to hlavne súťažný bedminton sa stáva čoraz populárnejším a rady hráčov a aktívnych klubov sa rozširujú. Ku koncu roka 2013 sme mali registrovaných celkovo 2.169 hráčov, ktorí pôsobili prostredníctvom 55 aktívnych klubov (celkovo máme v adresári k 21.12.2013  -  213 klubov). Aj keď ide o výrazný nárast za posledných 10 rokov (k 31.12.2003 sme mali registrovaných 556 členov v 23 aktívnych klubov a celkovo sme v adresári mali 32 klubov v tom istom čase), situácia v rámci počtu registrovaných členov je za posledných 5 rokov takmer stabilná. Slovenský zväz bedmintonu (ďalej SZBe) organizuje a riadi ako súťaže jednotlivcov tak aj družstiev. Turnaje jednotlivcov majú okrem územného a postupového členenia aj rôzne vekové kategórie – U11, U13, U15, U17, U19 a dospelých. Tímových súťaží sa zúčastňuje celkovo 67 družstiev a hrajú sa dlhodobo v priebehu sezóny v nasledujúcej štruktúre: MOTIP DUPLI extraliga miešaných družstiev – celoslovenská súťaž s 8 družstvami, II. liga západ - 8, II. liga východ - 8, III. liga západ - 10, III. liga východ - 6, IV. liga západ – 27 družstiev.

To je domáca scéna. Čo zahraničie, Európa, svet? Kde sa tam asi nachádza slovenský bedminton?

V našom športe dominuje jednoznačne Ázia, predovšetkým krajiny ako Čína, Indonézia, Kórea, Malajzia, Japonsko, Thajsko. Európskou veľmocou je určite Dánsko, ktoré je najviac konkurencieschopné aj voči aziatom. Slovenský bedminton sa v rámci nášho kontinentu bohužiaľ nachádza v tretej tretine.

Takže, kde by ste z pohľadu svetového, zaradili náš súčasný slovenský bedminton?

V rámci aktuálneho rebríčka národov, vydávaného BWF (Svetovou bedmintonovou federáciou), sa k 2.1.2014 sa nachádzame na 62. mieste spomedzi 105 krajín.

Môžete trošku, skutočne iba stručne, zalistovať v bedmintonovej histórii Slovenska a porovnať ju s históriou svetovou?

Bedminton na Slovensku funguje 52. rok, BWF (Svetová bedmintonová federácia) vznikla v roku 1934, oslávi teda tohto roku už 80 „narodeniny“, no a BEC (Európska bedmintonová konfederácia) existuje 47 rokov, nakoľko oficiálne vznikla v roku 1967.

 Kto konkrétne, menovite, sa najviac zo Slovákov zaslúžil o prienik bedmintonovej hry na  Slovensku? Ktoré osoby, v ktorých mestách a kluboch?

Súťažný bedminton sa zrodil na Slovensku nezávisle v dvoch centrách - v Košiciach a Žiline. Menovite to boli Jaroslav Kozák (TJ Jednota Košice) v Košiciach a Cyril Konečný v  Žiline (TJ Slávia VŠD Žilina) v roku 1962. Bedminton v Banskej Bystrici vznikol v roku 1967 (TJ Lokomotíva Banská Bystrica) príchodom Štefana Vaška z Košíc, kde aktívne hrával už od roku 1962. Začiatky bedmintonu v Klenovci (TJ Tatran Klenovec) možno načasovať okolo roku 1964 a sú spojené s menom Ivan Majorský.

Vráťme sa do súčasnosti. Aké sú vízie slovenského bedmintonu? Kde sú prednosti a kde slovenský bedminton najviac päta tlačí?

Hlavným plánom a cieľom je bedminton naďalej rozširovať a získavať viac členov do zväzu, a veríme, že toto sa podarí aj v rámci rozbehnutého programu „Začni s bedmintonom“, ktorý je určený predovšetkým do škôl. Prednosťou je určite spomenutý program s mimoriadne kvalitne spracovanými materiálmi a systémom školení učiteľov TV.  Asi najväčším problém je neexistencia centrálneho tréningového centra pre talentovaných hráčov, pod kvalitným trénerským vedením a nevyhnutným sparingom.

Talenty. Dnes o nich bojujú nielen športoví funkcionári, ale všetci, ktorí poznajú dokonale a riadia svet vôbec. Máme v slovenskom bedmintone svoje talenty? Môžete spomenúť tých najtalentovanejších? Ich kluby, školy, ktoré navštevujú, ich trénerov a sponzorov?

Talenty určite máme, dokazujeme to aj slušnými výsledkami v detských kategóriách na rôznych medzinárodných turnajoch. Spomedzi talentov nechcem nikoho vynechať, ale spomeniem aspoň výber hráčov, ktorí sa vo februári 2014 zúčastnia prvých ME U15 – Zuzana Palková a Katarína Vargová (Lokomotíva Košice), Tamara Prostináková a Adam Horák (Sokol Ilava) a Peter Hrnčár (CEVA Trenčín).

Ak by ste mali šibnúť čarovným prútikom, čo by ste si želali, aby sa stalo pre ďalšie dobro slovenského bedmintonu?

Ako som už spomínal, na skvalitnenie hernej kvality potrebujeme vytvoriť centrálne tréningové centrum pre talentovaných hráčov, pod kvalitným trénerským vedením a nevyhnutným sparingom. No a na toto sú potrebné nemalé finančné prostriedky.

To je pravda. Treba však pripomenúť aj to menej známe, hlavne v úvode článku načrtnuté a teraz rozvinuté, nielen bedmintonová funkcionárska, tréningová, spoločenská vynaliezavosť spočíva v umení vytvárať nové kombinácie. Tá vynaliezavosť existuje v dvoch druhoch: ako talent a ako genialita. V svetovej bedmintonovej funkcionárskej sa Slovenská republika presadzuje. Ostáva veriť, že to bude tak práve vďaka súčasným talentom aj v hráčskej genialite.

Zhováral sa Lew Starev

Sport: 

0 Komentáre