Vydarená bežecká mozaika z terénu

Titulná fotografia: Štart jednej z dvanástich bežeckých disciplín na nedávno uskutočnených majstrovstvách Stredoslovenského kraja, ktoré zapísali svoju históriu 5. novembra toho roku v Dudinciach. Foto: Jaroslav Jenčo


Kúpeľné mestečko svojrázneho slovenského Hontu – Dudince – znova privítalo po roku atlétov, ktorým učaril beh v teréne. Celkom ich prišlo do oázy ticha a pokoja na zodpovedne pripravené bežecké trate vyše 180 z celého stredného Slovenska. Napísali ďalšiu zaujímavú kapitolu majstrovstiev jednotlivcov Stredoslovenského kraja v 12 vekových kategóriách.

Bežali v klubovom oblečení atletických oddielov z Lučenca, Banskej Štiavnice, Banskej Bystrice, Dubnice nad Váhom, Žiaru nad Hronom, Martina, Krupiny, Brezna, Zvolena, Dobrej Nivy, Lučatína a domácich Dudiniec. Na štarte chýbali viacerí špičkoví bežci SR, ktorí už mali zabezpečenú účasť na republikové majstrovstvá v cezpoľnom behu. Tie sa uskutočnia 19. novembra toho roku v Šamoríne.

Napriek tomu videli prítomní diváci na podujatí zaujímavé bežecké súboje, kvalitnú organizáciu, ktorú, ako to už v Dudinciach býva, kormidloval Ing. Július Nyarjás so svojim organizačným teamom. Ani veterné a chladné počasie neodradilo väčšinu pretekárov od kvalitných výkonov. Webovému portálu časopisu Svet ŠPORTU imponovali všetky bežecké kategórie, ale atraktívnosťou a ľahkosťou behu upútal najmä dorastenec Ján Marko z Atletického klubu Banskej Štiavnice, ktorý bežeckým štýlom, taktickým dozrievaním upozornil prítomných odborníkov, že sa mu vypláca dlhodobá spolupráca podložená odbornosťou a skúsenosťou s bývalým československým a slovenským reprezentantom, v súčasnosti trénerom, atletickým nadšencom Róbertom Petrom.

Zaujímavé boli i súboje mužov na 9 km trati, ktorú si pred podujatím prešiel i skúsený hlavný rozhodca majstrovstiev Milutín Černák so svojou manželkou Annou Černákovou z Brezna. Na margo jej kvality povedal:  „Trate pre každú kategóriu sú pripravené zodpovedne, obsahujú parametre náročnosti behu v teréne a je dobré, že diváci vidia z diania na trati dosť podstatnú časť, lebo štart a cieľ je na trávnatom povrchu za hlavnou hracou plochou futbalového štadióna Slovana Dudince."

Celkové výsledky podujatia, ktoré otvoril primátor mesta Dudince PaedDr. Dušan Strieborný, čím prispel k vážnosti tejto vydarenej športovej, ba i celospoločenskej akcie, v jednotlivých kategóriách prináša www.atletika.sk. Fotodokumentáciu zabezpečoval na podujatí MUDr. Jaroslav Jenčo, ktorý bol zároveň garantom zdravotného dohľadu nad publicisticky približovanými majstrovstvami. Ich viaceré  pozitíva, doslova volajú k obšírnejším žurnalistickým návratom.

Peter Hronček
Foto: Jaroslav Jenčo

Sport: 

0 Komentáre