Preskočme Urpín

Taký bol názov akcie, ktorú pred 22. ročníkom Banskobystrickej latky pripravili organizátori  z HJC -Pro sport a mesta Banská Bystrica. Práve mesto pod Urpínom kandiduje na titul Európske mesto dolaníšportu 2017. Podujatie sa uskutočnilo v nákupnom stredisku Europa schoping center. Na dvoch doskočiskách -jednom pre skok do výšky n a jednom pre skok do diaľky z miesta sa už od desiatej hodiny striedali mladí skokani, chlapci a dievčatá z banskobystrických materských a základných škôl. Ich dosiahnuté výkony sa spolu sčítavali.

Predpoludním medzi nich zavítali i účastníci Banskobystrickej latky Levern Spencerová a Trevor Barry, ktorí ich prišli nielen povzbudiť, ale si spolu s nimi i zaskákali. Dve minúty pred 12 hodinou sa na tabuli i pred zrakom Lukáša Vorela, zástupcu Asociácie Európskych miest športu z Bruselu objavil údaj 510m, znamenajúci  pokorenie legendárneho 510m vysokého banskobystrického kopca Urpín. Už vtedy sa na tvárach organizátorov tejto akcie Ľubomíra Roška, jeho manželky Mirky, Karola Materného, Pavla Blažeka a poslucháčov telesnej výchovy z Pedagogickej fakulty UMB, ktorí pôsobili vo funkcii rozhodcov objavili úsmevy svedčiace o tom, že cieľ, ktorý si stanovili bol splnený. To však nebolo všetko, pretože stále prichádzali záujemcovia o štart na tomto podujatí.

O 13,45 hodine údaj na tabuli oznamoval 840metrov,čo znamenalo prekonanie výšky druhého banskobystrického kopca -Suchého vrchu. Podujatie pokračovalo  ďalej a o 15,3O hodine sa na tabuli objavil konečný výkon, ktorý dosiahli 697-mi  účastníci .Bol presne 1103,41m,čo znamenalo prekonanie výšky o 3,41 m i tretieho kopca lemujúceho Banskú Bystricu –Panského dielu. Radosť nad vydarenou akciou neskrýval ani banskobystrický primátor Ján Nosko, ktorý poďakoval všetkým účastníkom a organizátorom a ubezpečil ich o tom, že mesto Banská Bystrica bude i naďalej podporovať nielen vrcholový šport ale i masové športové a turistické podujatia pre všetky vekové kategórie. Leveren Spencerová zo Svätej Lucie už na Banskobystrickej latke, kde po zdolaní 188 cm skončila na 4. mieste.

Jožo Ivan

foto: Marek Čecho/ svet ŠPORTU

Sport: 

0 Komentáre