Juniori riešia bedmintonovú tajničku sveta v Indonézii

Už od 9.októbra toho roku začali v Indonézii juniorské majstrovstvá sveta v bedmintone. Minulý týždeň patril súťaži družstiev. Celkom v nej bojovali o svetové vavríny v tomto zaujímavom športe opradenom bohatou históriou 44 reprezentačných juniorských kolektívov. Nechýbali medzi nimi ani juniorskí reprezentanti Slovenskej republiky.

Pod vedením reprezentačného trénera Tibora Kesslera Slovenskú republiku reprezentujú: Adam Horák, Peter Hrnčár, Andrej Antoška, Katarína Vargová a Mia Tarcalová.

Juniori odohrali v skupine F2 dva duely. Prvý proti Belgicku, ktorý dopadol 3:2 v prospech súperov, a druhý proti Čechom, v ktorom sme zvíťazili  3:2. Následne Slovákov čakalo stretnutie proti Filipínam, ktoré v skupine F1 obsadili taktiež druhú priečku. Zápas skončil výsledkom 3:0 pre Filipíny, čo Slovákov posunulo do bojov o konečné 25.-32. miesto.  

Úvodný duel prvého kola osemčlenného pavúka odohrali reprezentanti proti Lotyšsku, ktoré zdolali jasným výsledkom 3:0. V druhom kole ich však čakal aj papierovo veľmi silný súper z Hongkongu. Predpoklady sa naplnili, naši podľahli súperovi hladko  0:3. Prehra rozhodla o tom, že sme bojovali o 27.-28.miesto. Súpermi nám boli Maďari. Po snaživej hre, v ktorej naši reprezentanti striedali dobré herné momenty so slabšími sme nakoniec Maďarom podľahli 1:3 a celkovo juniorskí reprezentanti našej krajiny obsadili na tohoročných juniorských majstrovstvách sveta 28. miesto.

V osmičke najlepších bojovali o pocty najvyššie Kórejčania, Francúzi, Malajci, Indovia, Japonci, Thajčania, Číňania a Indonézania. Po štvrťfinálových stretnutiach sa do semifinále dostali Kórea s Malajziou a Japonsko s Čínou.

Dnes odštartovali na majstrovstvách sveta súboje jednotlivci. K podujatiu sa vrátime na stránkach časopisu Svet športu viacerými pohľadmi účastníkov majstrovstiev po ich návrate domov.

Po súťaži družstiev dávame slovo reprezentačnému trénerovi Tiborovi Kesslerovi: „V zápasoch sme na týchto MS podávali výborné výkony, až na malé zaváhania, ale celkovo individuálny prístup hráčov a stále pokus veci zmeniť k lepšej hre pre tím si u hráčov vysoko cením a cením si aj 28. miesto na MS pri rekordnej účasti tímov. Najviac nás s odstupom času mrzí nevydarený úvodný mix proti Belgičanom... Byť 16. na svete , by bolo priam heroické. Naše výsledky -  Belgičania 2:3, Česko 3:2, Maďarsko 1:3 – krajiny ktoré majú systém tréningových centier, potom Lotyšsko 3:0. Porovnajme sa  s krajinami Európy, s ktorými sme hrali, a ktoré majú centrá, alebo aspoň systém na to sa podobajúci. Sme na tom vcelku dobre a to sme mali v tíme 15 a 16 ročného hráča a hráčku, ktorí boli vo svojom zaradení v tíme úplne vyrovnaní generačne starším hráčom! Vedel by som si predstaviť, ako by vyzerali tieto výsledky, ak by mali hráči nabehané, naskákané a vôbec 2-3 krát viac čohokoľvek natrénované  pod kontrolou trénerov niekde spolu. Párové disciplíny máme pomixované z iných klubov a skladba hráčov na MSJ, 5 hráčov z 5. klubov, kde hráme 3 párovky, to si vyžaduje ozaj zamyslenie čo ďalej, ak chceme byť úspešnejší.

 Aj napriek tomu si myslím, že trénujeme vysoko efektívne a máme dobré výsledky zodpovedajúce výške prílevu talentov do nášho športu, tak ako aj počtom hráčom a aktívnych klubov u nás. Viac sa asi momentálne nedá, iba ak neustále 100% výkony  tých, čo nás reprezentujú, a to na hranici možností, čo v športe akým je bedminton nie je možné.

Chcem pochváliť celý tím a každého hráča rovnakým dielom, odviedli kus dobrej práce, zahrali ťažké zápasy aj zápasy,  ktoré im veľmi nevyšli, ale to k tomu patrí. Nestratili sme sa niekde na konci, ale bojovali sme,  pre nás v  netradičných a ťažkých podmienkach a skončili sme na 28. mieste čo je dobrý výsledok. Chcel by som touto cestou poďakovať aj klubovým trénerom J.Jurčiakovi, M.Horákovi, J. Fiľovi a M. Klimovi za spoluprácu v príprave hráčov a samozrejme SZBe, že sme sa mohli tohto významného podujatia zúčastniť.“

Mgr. Zuzana Rajdugová

Sport: 

0 Komentáre