Francúz Loic Rombout víťazom v Košiciach! + Fotogaléria

Tak ako v prvom ročníku EUROPE STARS SUPERCROSS TOURNAMENT,  aj v druhom, v sobotu 13. februára 2016 v Košiciach, zvíťazil suverénne francúzsky jazdec. Tento raz sa to podarilo 27 ročnému supercrossovému jazdcovi, ktorý napríklad na najprestížnejších šampionátoch v Nemecku či Anglicku končí vždy v top päťke. Očakávalo sa, že sa vo finále bude pasovať s favorizovaným Čechom Filipom Neugebauerom (28 rokov), no toho v semifinálových jazdách eliminovali jeho súperi  a po víťazstve v dueli  Head to Head – posledná šanca – nad Theom Roptinom mu zostalo nakoniec  4. miesto. Tretiu priečku obsadil jeden z najmladších jazdcov a zároveň najlepší skokan večera, Francúz Robin Kappel (23). Druhé miesto patrilo Španielovi Joanovi Crosovi (26). Vypredaná Športová hala Ladislava Trojáka - Steel Aréna , mala podľa slov pretekárov skvelú atmosféru a 8000 divákov si počas 3 hodinovej show prišlo na svoje. Ako videli podujatie pretekári, ktorí stáli na stupni víťazov?

„Moja premiéra v Košiciach nemohla dopadnúť lepšie“ skonštatoval víťaz podujatia - Loic Rombaut

Tento pretekár bol pridaný na štartovaciu listinu len niekoľko týždňov pred podujatím, po nešťastnom zranení minuloročného víťaza, Charesla Lefrancoisa. Bola to viditeľne šťastná zhoda náhod: „Na prvom ročníku som nebol no veľa mi o ňom jazdci hovorili. Dostať sa medzi 18tku jazdcov do Košíc bolo super, a to nielen preto, že som získal okrem peňazí za štart, aj 3000 eur za výhru, ale bola to zároveň cenná skúsenosť do budúcna, pretože takýto formát pretekov nemám kde v Európe jazdiť. Pripravujem sa na šampionát do Anglicka a tak sa teším, že som košický supercross zažil a vyhral. Chválim prípravu trate, organizáciu a aj neuveriteľnú divácku kulisu.“

Minulý rok tretí a teraz druhý: Joan Cros

Temperamentný  Barcelončan meral do Košíc asi najdlhšiu cestu, no vo finále sa spoločne s mechanikom, jeho otcom, široko usmievali: „Máme v Španielsku podobnú situáciu, akú ste mali aj vy tu. Teda, že sa supercross takmer úplne prestáva jazdiť a pozornosť je zameraná na motocross. Aj ten mám rád, ale predsa len je skvelé si zajazdiť v hale pred 8000 divákmi. Minulý rok som bol tretí, teraz som druhý, tak sa už teším na pozvanie od košických organizátorov aj na budúci rok, kedy chcem vyhrať.“

„Nikde v Európe sa takýto turnaj nejazdí – určite to nemeňte. Je to zábava pre jazdcov aj pre divákov.“ Robin Kappel

Bronzový Francúz nešetril chválou: „Bol som u vás v Košiciach  na prvom ročníku, a musím povedať, že organizátori odvtedy pokročili. Trať bola oproti vlaňajšku o dosť technickejšia a fyzicky náročnejšia. Navyše, zmenili aj systém jazdenia, namiesto súboja jeden na jedného, sme na rampe stáli vždy traja, kde dvaja postupovali a jeden vypadol. Páčila sa mi aj interakcia s divákmi, tí boli neuveriteľne aktívni, chceli fandiť a ja som sa úplne nechal strhnúť show. Potešilo ma, že mi odborná komisia dala najlepšie hodnotenie za „Whip“, a teda som získal aj 500 eurovú prémiu za najlepšieho skokana večera. Jazdím supercross po celej Európe, ale takýto turnaj je unikát. Budem sa sem rád vracať.“

Výzva pre organizátorov na záver: Upratať Steel Arénu tak,  aby  sa na nej v pondelok belela opäť ľadová plocha

Samotným podujatím sa to pre promotéra ATV team nekončilo. Zo Steel Arény bolo potrebné vyviezť 1700 m3 hliny, zložiť ochranné dosky z ľadovej plochy a demontovať všetky svetelné rampy, reklamné bannery či pyrotechnickú techniku –  toto všetko bolo potrebné urobiť od soboty večera, po skončení podujatia, do pondelka 15. februára 2016!

Náš redakčný záver

Vieme dobre, že dnes je každý športový podnik poprepletaný s biznisom. Ak sa to robí na úkor športovej stránky, atraktivita a kvalita každého podujatia upadá. Chápeme snahu organizátorov s použitím raperov, ale nie slabých, ako v tomto prípade. Zopár mladých ľudí sa vedľa nás zhodlo, že išlo o „odvarového“! Mali pravdu. V budúcnosti bude lepšie radšej investovať viac do stále zvyšujúcej sa majstrovskej kvality štartovného poľa pretekárov. Na Košice – Európske hlavné mesto športu, sa to patrilo.
A pozor, ctiť a dodržiavať aj precíznosť organizátormi odpublikovaného časového rozpisu. Ináč to bolo zaujímavé!