Svet ŠPORTU medzi rozhodcami!

Futbaloví rozhodcovia nemajú medzi fanúšikmi veľký kredit. Bolo by zaujímavé urobiť anketu napríklad medzi funkcionármi futbalu a samotnými futbalistami, ako to vyzerá v ich prípade s hodnotením výkonov rozhodcov. Naopak, tiež urobiť anketu medzi rozhodcami, ako to vyzerá s poznaním, v praxi ovládaním futbalových pravidiel futbalistami a samotnými funkcionármi.

Keď zástupcov časopisu Svet ŠPORTU pozvali organizátori I. ročníka futsalového turnaja futbalových rozhodcov stredného Slovenska na ich turnaj do Ružomberka, ktorý sa konal 31. januára toho roku, toto sme skloňovali v redakcii. Na turnaj sme pozvanie nakoniec prijali, ale išli sme tam nie v úlohe obhajcov či sudcov, vôbec už nie v pozícii senzácie chtivých. Pôjdeme, povedali sme si, lebo môžeme vidieť, ako sa v tomto kraji poznajú rozhodcovia navzájom, ako sa samotní dokážu futbaloví rozhodcovia správať vo vypätých stresových futbalových i zaťažkávacích situáciách, na akej úrovni v turnajovom zaťažení hlavne v úlohe hráčov komunikujú. Medzi sebou i s rozhodcami. V neposlednom rade sme boli zvedaví aj na to, ako k takým turnajovým zápasom pristupujú ich kolegovia s rozhodcovskými píšťalkami. Sledovali sme pedantnosť, psychológiu hry i rozhodovania, vystupovanie a prejavy do turnaja všetkých zainteresovaných.

Všimli sme si, mimochodom, i to, že až na 2 prípady (Oblastný futbalový zväz L. Mikuláš a Oblastný futbalový zväz Dolný Kubín) na tieto atribúty futbalových súvislostí neboli zvedaví, žiadni iní vedúci činovníci z iných oblastných futbalových zväzov! To je, veru, veľký výkričník! Pri akej inej príležitosti sa dá neviazane, neformálne, nenalinkovane získavať nadhľad, odbornosť hlavne psychologického spoznávania rozhodcov pánmi, ktorí v konečnom dôsledku futbalové peletóny v oblastných zväzoch vedú a na kvalite rozhodcovského zboru sa tak, či onak podieľajú.

Na stránkach časopisu Svet ŠPORTU o tom budeme písať ešte konkrétnejšie. Na druhej strane nás nesmierne potešilo, že stredné Slovensko má vo svojom okolo 100 člennom rozhodcovskom zbore dosť takých rozhodcov, pre ktorých bije srdce pre futbal a nie peňaženku. Podujatiu si nedovolíme písať ani vysvedčenie, no diskutovať verejne prostredníctvom webovej stránky a časopisu Svet ŠPORTU na dané témy by sme veľmi radi. Udrelo nám do očí (nie z pohárika do hlavy, ako sa to často na futbalových štadiónoch stáva), že mnohí rozhodcovia krajských futbalových súťaží dokážu ešte aj dnes hrať túto hru hier fantasticky. Dokonca tvrdíme, tí najlepší na úrovni našich slabších slovenských ligových hráčov! Stačí menovať niekoľko príkladov. Brankári Peter Palider, ktorý chytal v bráne rozhodcov ObFZ Banská Bystrica, alebo Anton Valíček, ochranca svätyne futbalových rozhodcov ObFZ Liptovský Mikuláš, či hráči v poli Erik GemzickýTomášom Kolofíkom (obaja ObFZ Banská Bystrica) a mnohí ďalší, ktorých nemenujeme čisto z priestorových dôvodov. Napríklad Miroslav Paller zo Žiaru nad Hronom prevzal po skončení turnaja od organizátorov knižný dar za najkrajší gól, ktorý na turnaji prítomní videli, lebo ho vsietil práve on. Ján Ploščica, brankár ObFZ Čadca bol odmenený po ukončení turnaja cenou fair-play, lebo organizátori takto ocenili jeho úžasnú, ba na turnaji najrukolapnejšiu férovosť k voči súperom, rozhodcom, spoluhráčom, ale aj k sebe samému. A tak by sme mohli menovať ďalej.

Keď Anton Valíček prevzal cenu za najlepší brankársky výkon Erik Gemzický za výkon hráčsky a Tomáš Kolofík za víťazstvo v tabuľke strelcov (dal spolu s Gemzickým na turnaji 9 gólov a o poradí rozhodol žreb) vydavateľ časopisu Svet ŠPORTU Mgr. art. Marek Čecho odovzdal menovaným aj ročné predplatné časopisu Svet ŠPORTU na rok 2016. I mnohé iné pozitíva a pekné ódy sa dajú písať o tomto podujatí. Aj preto, lebo predseda Komisie rozhodcov SsFZ Dr. Ján Tomčík, či bývalý dlhoročný ešte československý prvoligový rozhodca Stanislav Bomba so svojím organizačným štábom tohto, každopádne pozoruhodného (a podľa nás aj veľavravného podujatia) urobili všetko, ba možno i nad rámec svojich možností, len aby podujatie získalo prvým ročníkom punc dôležitosti a vysokej kvality. Chlapci, chlapi, ba i ženy, ktorí ste sa o to zaslúžili, verejná vďaka vám i týmto spôsobom. To, že konečné poradie v turnaji vyzeralo: 1. B. Bystrica 2. Čadca 3. Žiar nad Hronom 4. D. Kubín 5. Martin 6. Zvolen 7.L. Mikuláš 8. Žilina 9. V. Krtíš 10. Lučenec znie zaujímavo, hlavne štatisticky. Pre budúcnosť nárastu pôsobenia futbalového rozhodcu na futbalové masy u nás sú dôležitejšie body a poznámky, o ktorých sa ústami tak Dr. Jána Tomčíka ako i S. Bombu hovorilo už na porade pred začatím samotného turnaja a je dobré, že v mnohých prípadoch tie body boli dodržané a z veľkej časti aj splnené.

Všetko však nikto nemôže ovplyvniť. Tieto riadky aj preto vyznievajú turnajovo na slovenské pomery nevšedne a vyzývajú zainteresovaných k verejnej futbalovej diskusii. Trebárs na Facebooku, alebo web stránke www.svetsportu.sk či v samotnom časopise Svet ŠPORTU. Čo vy na to?

Jozef Mazár 
foto: Marek Čecho, Peter Graf

Sport: 

1 Komentáre