Začnú v slovenskom vodnom póle praskať ľady?

Na stránkach časopisu Svet ŠPORTU, ale i na našej webovej stránke a facebooku sme sa v ostatnom období vodnému pólu začali venovať omnoho viac ako tomu bolo pred rokmi, to však neznamená, že sme s analýzami spokojní. V prvom rade sám, ako autor mnohých riadkov o vodnom póle zápasím s vyriešením rébusu, prečo za ostatných osem rokov to ide s vodným pólom v Slovenskej republike od desiatich k piatim. Ak beriem do úvahy prostredníctvom vlastného obdivu tých rodičov, ktorí ten šport detí nie málo finančne podporujú z vlastného vrecka, ďalej i keď malé, ale predsa len dotácie zo štátnej kasy a zabezpečované financie dobrovoľnými funkcionármi klubov, alebo reprezentácie zo súkromných zdrojov prostredníctvom reklám a iného druhu sponzoringu, zdá sa mi, že ťah na bránu v tomto športe je z roka na rok horší. Prečo?

Použijem niekoľko faktov. Vodnopólová reprezentácia na ostatných troch olympiádach chýbala a nebude tam ani teraz, roky sa nezúčastňuje majstrovstiev sveta mužov a až na tento rok už niekoľko krát sa táto vlajková (škoda, že stále viac potápajúca loď) nedostala ani na ME. Toho roku len preto, lebo organizátori rozšírili počet účastníkov z 12 reprezentačných celkov na šestnásť tomu bolo inak. Nevyhrali sme tam, okrem jedného (s Gruzínskom) ani jeden zápas, tak isto sme pochodili na ostatnej kvalifikácii na OH do Ria de Janeiro. Taká je výsledková pravda. Keď som po ME v Belehrade požiadal o rozhovor Antonia Estellera, španielskeho trénera našej reprezentácie o analytický rozhovor a zaslal mu pre neho aj orientačné otázky, osobne mi neprišla ani odpoveď. Och aký to rozdiel v prístupe napríklad pred rokmi žijúceho trénerského velikána svetového hokeja Viktora Tichonova, alebo dokonca v celom svete uznávaného nášho pána docenta Jozefa Vengloša. Z priestorových dôvodov nebudem spomínať iné športové veličiny sveta, niekoľkonásobných olympijských víťazov, majstrov sveta a ich trénerov. Nezdá sa vám, že to môže niečím zaváňať?

Čuduj sa svete, dnes zapnem jedno médium a tam si vypočujem rozhovor s prezidentom vodnopólového zväzu, v ktorom nepodareným obsahom (a to ešte používam z úcty k novinárskej etike slušný výraz), že ten tréner bude viesť našu reprezentáciu naďalej. Verejne sa pýtam, pán prezident, už ste podpísali kontrakt s týmto trénerom na ďalšie štvorročné olympijské obdobie? Nebolo by správnejšie, aby ste najskôr urobili verejný odpočet, priblížili diagnózu slovenského vodného póla, ktoré pravdepodobne nivočí funkcionárska rakovina? Aby ste urobili tlačovú besedu s pánom reprezentačným trénerom a jeho pomocníkmi a celým realizačným tímom pre novinárov a tí potom mohli sledovať bez gordického uzlu na vašej funkcionárskej práci plnenie vašich sľubov z pred ôsmych rokov, keď ste preberali zodpovednú funkciu Slovenského zväzu vodného póla? Tým rozviazaným uzlom (gordickým), napríklad, by mohlo byť aj predloženie auditov práce Výkonného výboru SZVP za jednotlivé roky a olympijské cykly.

Predpokladám, že ste nečakali takýto môj verejný príhovor. Verte, nerobím tak preto, že si vás nevážim či chcem znevažovať vašu prácu. Naopak, skutočne sa nemám u koho dopracovať k písaným analýzam na uvádzané a neuvádzané neúspechy nášho vodného póla oficiálne.

Trénera by som sa rád opýtal okrem iného na to, s čím novým prišiel pre nárast hernej kvality celého slovenského vodného póla a či pre jej zvýšenie zapojil do aktivít slovenských trénerov. Hlavne tých mladších, herne ostrieľaných, ktorí sa vzdelávať a trénovať deti chcú? Podobných otázok má nielen naše médium, ale i naši čitatelia a kvalitní funkcionári, ktorých slovenské vodné pólo v kluboch iste má, oveľa viac.

Nemyslíte si, žeby to bolo po toľkých neúspechoch dôstojnou vizitkou vašej funkcionárskej sebareflexie? A ešte jedna maličkosť. Začnete po zasadnutí Výkonných výborov SZVP robiť pre novinárov kvalitne pripravené tlačové besedy? Môžete verejne prezradiť či váš zväz chystá a ak áno kedy konferenciu a čo bude predmetom jej rokovania? Umožníte na nej účasť aj médiám? Nič menej a nič viac.

Verím, že už reakcia na tento článok môže veľa napovedať či začnú ľady vo vodnom póle aspoň praskať ak už niet teraz priestor  aspoň na reálnu a prekážky riešiacu komunikáciu, to znamená východiskovú z toho studeného vodnopólového a roky zamrznutého bahna. Otvorene píšem, lebo to úprimne myslím, bude to dobré hlavne pre vás osobne a pre slovenské vodné pólo užitočné.

Jozef Mazár
šéfredaktor časopisu Svet ŠPORTU
ilustračné foto: archív redakcie

Sport: 

0 Komentáre