Jozef Mazár: Venglošov pohár cvičí moju myseľ žurnalisticky futbalovo myslieť!

Existuje väčšie bohatstvo ako poskytnúť deťom radosť a zanietenie, ktoré dokážu otvárať ich srdcia?... Foto: Ján Miškovič


Nenosím vo svojej hlave informácie medzinárodného halového futbalového turnaja žiakov O pohár Jozefa Vengloša, ktorý napíše toho roku už svoju 24. kapitolu, nakoľko ich možno ľahko vyčítať z doposiaľ napísaného a odpublikovaného. Ani hodnota môjho vysokoškolského žurnalistického vzdelania nespočíva v naučení sa mnohých faktov, ale vo vycvičení mysle myslieť. Napriek tomu znova budem písať o futbalovom turnaji detí, ktorý má v mojej žurnalistickej praxi vzácne miesto.

Netajím však, môjmu vnútru ponúkol medzinárodný halový turnaj O pohár Jozefa Vengloša akademickú pôdu sústavne sa vzdelávať, pritom sa tešiť, radovať sa z toho, že sa pre mňa stala profesionálna práca koníčkom.  Vďaka tomu turnaju som pochopil čo pre novinára znamená prenášať teoretické vedomosti z futbalu do praxe. To je to vzácne cvičenie mysle futbalovo žurnalisticky myslieť. Písať o tomto medzinárodnom halovom futbalovom turnaji pre mňa však zároveň znamená veľmi zodpovedne pristúpiť k samotnej príprave toho, o čom budem písať. Tento turnaj je, totiž, pripravovaný vďaka jeho organizátorom na vysokej profesionálnej úrovni. Z mnohých hľadísk.

Športoviská, futbalové trávniky vyspelého sveta, športové palubovky určené aj pre futbal, vždy vedeli spájať športové nadšenie, futbalové srdce dieťaťa s rodičom, so školou, mestom, regiónom, svojou rodnou krajinou, ale aj zahraničím. Tento turnaj medzi také patrí. Dokonca z mnohých hľadísk je v tomto smere výstavnou skriňou a čudujem sa tým, ktorí v Slovenskej republike vyučujú napríklad žurnalistiku, ale aj tým, ktorí pripravujú pedagógov na profesionálnu cestu učiteľov telesnej výchovy, že nevyužívajú tvorivé výsledky tohto podujatia ako učebnice spájania teórie s praxou. Sú napísané na vysokej úrovni z viacerých hľadísk práve uskutočnenými 23 ročníkmi. Vo svojom obsahu skrývajú vysoké pedagogické, didaktické, metodické, športovo - spoločenské, ambasádorské, trénerské, výchovné, etické, žurnalistické, ba aj preventívne hodnoty z oblasti sociálno- patologických javov. Hľadač ich, nachádzať, učiť sa na nich je šľachetnosťou, pestrosťou, zdokonaľovaním, inšpiráciou.


Organizátorov medzinárodného halového turnaja detí O pohár Jozefa Vengloša treba pochváliť aj za zorganizovanie stretnutia detí z futbalových prípraviek Slovenskej republiky. Rozhodne ide aj z diváckeho pohľadu o lákavú a atraktívnu vložku. Skúste sa len chvíľu zahľadieť na túto snímku... Foto: Ján Miškovič


Poznávaním a dôsledným študovaním prístupov vzácnych osobností z rôznych úsekov života študujúci, ale aj každý účastník spomínaného podujatia má možnosť hlbšie prenikať k úplnej podstate nášho  života. Keď ma otec myšlienky, organizovať taký turnaj, Mgr. Peter Benedik oslovil napísať niekoľko myšlienok k tomu turnaju, bolo to v roku 2000, načrtol som mu už vtedy možnosť pravidelne prispievať podujatím do oblasti riešenia prevencie drog, alkoholu, hracích automatov i ďalších neduhov, ktoré dostávajú našu celosvetovú spoločnosť na hranicu stavu vážneho životného ohrozenia motivačným heslom: Športom proti drogám! 

Toto heslo sa udomácnilo veľmi rýchlo v našej celej spoločnosti. V rôznych obmenách.  V tom čase som už mal konkrétne skúsenosti medzinárodného charakteru s realizovaním projektu prevencie sociálnej patológie prostredníctvom farebného časopisu Závislosť , v ktorom dostávali vážny a vzácny priestor na spomínané témy vzácne osobnosti svetového športu. Ako príklad uvediem lyžiarku Máriu Waliserovú, tenistku Helenu Sukovú, futbalového velikána Josefa Masopusta a mohol by som uvádzať celý rad ďalších.

V častých rozhovoroch, s pre mňa veľmi vzácnym človekom, docentom Jozefom Venglošom som pochopil, čo znamená byť vo svete uznávaným odborníkom v celosvetovom meradle. Venglošovho pohára sa okrem mladých, talentovaných chlapcov nie náhodou zúčastnili za spomínané obdobie aj ďalší reprezentační tréneri, z ktorých boli mnohí skvelými futbalistami. Docent Jozef Vengloš sa zúčastnil osobne dvadsiatich ročníkov tohto významného futbalového podujatia, v banskobystrickej hale na Štiavničkách boli medzi účastníkmi aj ďalší významní tréneri slovenskej seniorskej reprezentácie - Jozef Adamec, Dušan Galis, Ján Kozák, Ján Kocian, mnohí reprezentační tréneri mládežníckych reprezentácií zo Slovenskej republiky, ale aj zahraničia.


Mať na turnaji futbalovú osobnosť a nevyspovedať ju? To by bol pre mňa trestný čin, zdôraznil pre Svet ŠPORTU dlhoročný moderátor podujatia Štefan Zvalo. Pri mikrofóne privítal a zvedavé otázky kládol na 23. ročníku podujatia populárnemu Silimu. Patrí sa zopakovať a priblížiť z histórie, že Szilárd Németh začal svoju kariéru v Slovane Bratislava, kde ho viedol tréner Anton Valovič. V roku 1997 sa stal najmladším hráčom Slovana, ktorý vo veku 19 rokov opustil klub. Pôvodne mal smerovať do Sparty Praha, nakoniec prestúpil do 1. FC Košice. V oboch slovenských kluboch často skóroval a dostal sa do najlepšieho klubu tohto regiónu, do českého klubu Sparta Praha. Jeho prestup do Sparty bol na tú dobu rekordný, odstupné bolo 35 miliónov Kč. Vrátil sa na Slovensko, najprv späť do Košíc, potom do prvoligového Interu Bratislava. Počas svojho pôsobenia v Interi sa mu darilo, pod vedením trénera Jozefa Bubenka získal dvakrát titul v lige (2000 a 2001). S. Németh obliekal dres s číslom sedemnásť a väčšinu zápasov odohral v útočnej dvojici s Babničom (futbalový produkt Benedikovej futbalovej školy - pozn. autora). Dvakrát získal korunu kráľa strelcov slovenskej ligy. Foto: Ján Miškovič


Nechýbali tu ani vysoko postavení futbaloví funkcionári SFZ, uvádzať by bolo možné zase značné množstvo mien, počínajúc napríklad terajším prezidentom SFZ Jánom Kováčikom, pokračujúc  uvádzaním mien žijúcich a nežijúcich viceprezidentov zväzu Jozefa Parša, Bohdana Benedika, generálnych sekretárov SFZ Dušana Tittela, Jozefa Klimenta, ale aj majstra sveta vo futbale Christiána Karembeu z Francúzka, olympijského víťaza Františka Kunzu, majstrov Európy Ladislava Jurkemika, znovu Dušana Galisa a Pavla Michalíka, ale aj mnohých ďalších významných bývalých a súčasných futbalových reprezentantov našej krajiny, tiež z Českej republiky, Maďarska, Poľska či Rakúska.

Prečo to podčiarkujem? V jednom rozhovore mi na sekretariátie Českomoravského futbalového zväzu, významný futbalový funkcionár Sigmy Olomouc, pán Jiří Kubíček, mimochodom - práve žiaci Sigmy sú doposiaľ najčastejším zahraničným účastníkom podujatia, zúčastnili sa doteraz 13-tich ročníkov: „Robiť niečo užitočné prostredníctvom futbalu a vo futbale, znamená komunikovať o futbale už s malými deťmi a ich rodičmi. Iba jazyk umožňuje myslenie a iba prostredníctvom myslenia je možná ľudskosť. Vlastnosť, ktorá sa nesmie a nemôže vytratiť nielen z futbalu či športu, ale ani zo života. V Banskej Bystrici organizujete krásny turnaj o futbale na vysokej úrovni. Zúčastnil som sa ho, vnímal som pozorne jeho úžasné hodnoty tak futbalové, ako i ďalšie pre život.“ Povedal mi to ešte pred tým, než naši reprezentanti dokázali zdolať v Prahe na Letnej domácu, českú seniorskú reprezentáciu 2:1.

Keď vydavateľ časopisu Svet ŠPORTU, Marek Čecho, prišiel s akčnou myšlienkou propagovať systémovo toto podujatie aj prostredníctvom webovej podoby tohto časopisu, zastavil som sa pri konferencii: Dieťa, rodič, šport, s podtitulom “Vráťme šport do rodiny”. Rodinu aj prostredníctvom turnaja, o ktorom Svet ŠPORTU píše pravidelne, je potrebné podľa mojej mienky vnímať nielen ako základnú jednotku spoločnosti, ale aj ako koreň kultúry a športu so silnými vlásočnicami pre zdravé formovanie mladého človeka. Je to neutíchajúci zdroj podpory, obhajoby, uistenia a emocionálneho dobitia, ktoré dodáva dieťaťu silu, aby sa sebavedome odvážilo do väčšieho sveta a stalo sa všetkým, čím môže byť. Krásne by o tom mohli hovoriť z pohľadu svojich vlastných skúseností a prežitkov futbalisti, reprezentanti Erik Jendríšek, Peter Pekarik, Tomáš Kalas, Tomáš Přikryl, Martin Pospíšil, Filip Rozsíval, Boris Prokopič, Erik Pačinda, Jakub Sylvester, Filip Šebo, Marek Hamšík, ale i mnohí ďalší bývalí i súčasní reprezentanti v tomto článku len z priestorových dôvodov nespomenutí, ale v dejinách turnaja O pohár Jozefa Vengloša výrazne vďaka svojim futbalovým životom zapísaní.


A takto to vyzerá počas súbojov v hľadisku. Na snímke medzi svojimi hráčmi ich tréner, populárny a známy bývalý reprezentant Slovenskej republiky vo futbale Szilárd Németh (na snímke uprostred). Foto: Ján Miškovič


Život mi dovolil v jedno sobotné dopoludnie rozprávať sa dlhšie s vo svete stále populárnou topmodelkou Adrianou Sklenaříkovou. Počas rozhovoru s ňou som si zapísal do svojich žurnalistických poznámok jej jednu zaujímavú odpoveď na otázku, ktorá z mojej strany znela: Ako vnímate zmysel života? Vtedy, dávno, podrobne je o našom stretnutí mnohé napísané v jednom časopise Svet ŠPORTU, mi okrem iného povedala: „Zmysel života je radovať sa zo života a činiť ho pre každú ľudskú bytosť krásnejším, hodnotnejším.“

V obsahu turnaja O pohár Jozefa Vengloša je obsiahnutá v praktickej rovine aj táto myšlienka. Turnajom je dokonca rozšírená do oveľa hlbších detailov. Vďaka podujatiu, o ktorom sú tieto riadky, sa zoznámilo a spriatelilo množstvo ľudí. Ak už som si dovolil byť týmto článkom na moje žurnalistické pomery netradične osobný, spomeniem môj prípad zoznámenia sa so Zoltánom Offelom z Maďarska. Futbalový funkcionár, oddaný robiť pre deti vo futbale, ešte veľa užitočného v jednom našom spoločnom rozhovore nadhodil zaujímavú tému: Psy a deti. A viete čo mi vtedy povedal? Tu sú jeho slová: „V podstate mám rád zvieratá. Musím priznať, že sa mi veľmi páčia predovšetkým psy. Ale nemôžem zniesť, keď pes zaberá miesto dieťaťu.“

Myslím si, že dosť dobre poznám futbalový životopis zakladateľa turnaja O pohár Jozefa Vengloša, pána Petra Benedika, ktorý v týchto dňoch oslavuje svoje 70. narodeniny. Dnes verejne deklarujem, že si ho vôbec nevážim preto, že spolu s  Ondrejom Poljovkom a Štefanom Zvalom založili tento turnaj. Môj obdiv a úžasná úcta k jeho kvalitám patrí z dôvodu, že rozbehli vďaka jeho myšlienke pre prax skvelú futbalovú školu pre deti, ktorej úlohou  nie je napchať do detí fakty, aby ich mohli opakovať. To len dáva mnohým chlapcom takú nechuť k učeniu, že do konca svojho života nezoberú do rúk ani jednu knihu. Úlohou každej skvelej školy je inšpirovať ich a dodať chuť k vzdelávaniu sa. Prostredníctvom futbalu k vzdelávaniu futbalovému a prostredníctvom toho na celý život. Zdôrazniť treba chuť, ktorá ostala mnohým po zvyšok života. Sám som sa presvedčil, keď mi po rokoch viacerí z absolventov takého futbalového vzdelávania vyriekli, vtedy na turnaji O pohár Jozefa Vengloša, ju nám organizátori na prvý pohľad futbalom ponúkli a ona nám ostala...


Na futbalovom turnaji O pohár Jozefa Vengloša nikdy nechýbajú ani vzácne futbalové osobnosti slovenského športu a spoločenského života. V tomto prípade vidíme na snímke počas živej debaty známeho trénera olympijského víťaza v športovej chôdzi zo Soulu Jozefa Pribilinca, trénerského mága Juraja Benčíka, ako načúva živým slovám viceprezidenta Slovenského futbalového zväzu Jozefa Parša. Celkom vľavo je jeden zo stálych návštevníkov turnaja, člen Lions club Banská Bystrica, Štefan Kršák. Foto: Ján Miškovič


Načo písať iné mená, sám som toho príkladom. Stále s radosťou navštevujem jednotlivé ročníky tejto školy so zaujímavým vzdelávacím programom. Stále sa cítim mladý, lebo sa vzdelávam. Preto tento program ponúkam aj iným, možno prostredníctvom iných osôb. A to hneď mám naporúdzi i ďalšie mená a priezviská. Vo futbalovom svete veľmi známe, ktoré pomáhali a pomáhajú šíriť túto školskú osvetu. Čo vy na to, páni Ľubko Moravčík, Stanko Bomba, Jarko Čupka, Janko Prokopič, Valér Podolskij, Marek Penksa, Štefan Rusnák, Róbo Semeník, Dušan Fitzel, Peter Vandraško, František Staník, Jarko Minarovič, Balošák, Ivan Tokár, Ľubko Samotný, Jarko Jekkel, Ivan Šimko, Jozef Bajcar a ďalší?...

Na jedno ešte v súvislosti s týmto podujatím nesmieme zabudnúť. Na logá, za ktorými sa skrýva mnoho ďalších mien a priezvisk. Zo strany futbalistov, funkcionárov, členov jednotlivých organizácií. Napríklad Lions clubu Banská Bystrica, dlhoročného a dnes už prakticky nezastupiteľného sponzora podujatia. Ďalej futbalových klubov Slovana Bratislava, Dukly Banskej Bystrice, Dukly Praha, MŠK Žiliny, ŽS Podbrezová, MŠK Ružomberok, FC Nitra, bývalých VSS Košice, Lokomotívy Košice, Slovana Dudince a znovu aj z priestorových dôvodov nespomenutých. Len preto, lebo priestor velí ukončiť obsah článku. Nie tradičnými rezkými melódiami ľubozvučne, profesionálne hrajúceho harmonikára zo Žiaru nad Hronom - Vladka Gašpíra, na tomto turnaji,  ale názvami družstiev, ktoré v decembri, znova v predvianočnom čase napíšu ďalšiu dejinnú udalosť halového futbalového turnaja 14-ročných chlapcov a mladších.

Hrať sa bude v banskobystrickej hale na Štavničkách dňa 16. decembra 2017 a minuloročné prvenstvo budú obhajovať chlapci Slovana Bratislava. Súpermi im bude výber ich rovesníkov z Košíc, ďalej výber Stredoslovenského kraja, MFK Dukla Banská Bystrica, výber z futbalovej školy Mareka Hamšíka - JUPIE Banská Bystrica a FK ŽS Podbrezová.

Jozef Mazár
foto: Ján Miškovič

Sport: 

0 Komentáre