Európska elita horskej cyklistiky si dá rande pod Tatrami

Od 11. do 13. augusta 2017 prídu pod Tatry tí najlepší horskí cyklisti z celej Európy. Tohtoročné oficiálne UEC Majstrovstvá Európy 2017 sa z lotyšskej Siguldy presťahovali pod slovenské Tatry do Svitu a Popradu. Po prvýkrát v histórii tak budeme na Slovensku hostiť najlepších horských cyklistov Európy.

Svitský Horal, dnes už legendárne preteky v horskej cyklistike, ktoré tohto roku dovŕšili „dospelosť“,  sa tentokrát rozšíria o Majstrovstvá Európy v horskej cyklistike a pribudne aj úplne nová disciplína ELIMINATOR. Nie je to však prvýkrát v 24 ročnej histórií Slovenska, čo sa pod Tatrami konajú takéto významné cyklistické preteky. V januári 1999 sa pri Svite, v blízkej Spišskej Teplici, uskutočnili Majstrovstvá sveta v cyklokrose, na ktoré sa vtedy prišlo pozrieť okolo 15 tisíc nadšencov cyklistiky.

Tohto roku očakávame na pretekoch Horal viac ako 900 amatérov, 250 profesionálov, 500 detských pretekárov a tisícky divákov. Pripravili sme pre nich 5 pretekárskych tratí s celkovou dĺžkou viac ako 350 kilometrov. Vrcholom bude pretekárska trať pre Majstrovstvá Európy, ktorá bude mať dĺžku 134 km a celkové prevýšenie 4800 m. Predpokladáme, že na štart sa postaví viac ako 250 reprezentantov z väčšiny európskych krajín. Je veľmi pravdepodobná účasť olympijského víťaza XCO z Londýna a druhého z Ria, Jaroslava Kulhavého z Česka, či jeho kolegu Kristiána Hyneka. Bokom určite nezostane stáť ani slovenský reprezentant Tomáš Višňovský, ktorý určite bude chcieť využiť výhodu znalosti trate, na ktorej vybojoval titul Majstra Slovenska.

Čerešničkou na torte a pýchou Horala je najvyšší bod trasy. Je ním 1948 m vysoká legendárna Kráľova Hoľa, ktorá je výzvou nielen pre Slovákov. Niektorí zahraniční účastníci ju nazvali Mont Ventoux Slovenska.

Príprava tohto špičkového európskeho športového podujatia je už v plnom prúde a na jeho realizácií sa podieľajú desiatky ľudí. Počet dobrovoľníkov stúpne v deň konania podujatia  až na 300 ľudí.  Prípravu majstrovstiev si prišli pozrieť aj zástupcovia Európskej cyklistickej federácie (UEC). Do Svitu prišiel generálny sekretár UEC p. Enrico Della Casa, ktorého doprevádzal Peter Privara, prezident Slovenského zväzu cyklistiky, riaditeľ seriálu SLOVAK XCM TOUR a hlavný rozhodca Horala p. Richard Gross a riaditeľ pretekov Ivan Zima.

Eliminátor sa pomaly stáva súčasťou špičkových svetových a európskych pretekov. Aj v rámci Majstrovstiev Európy pod Tatrami sa v piatok 11. augusta v Poprade uskutočnia tieto atraktívne preteky v horskej cyklistike. Šprintérska trať bude mať dĺžku asi jeden kilometer a bude koncipovaná ako vzrušujúce mestské preteky, pri ktorých sa očakáva skvelá divácka kulisa. Finále týchto zaujímavých vyraďovacích pretekov sa predpokladá v podvečerných hodinách, čo ešte viac zatraktívni ich atmosféru.

V  sobotu 12. augusta sa pôjde vo Svite, klasický maratón Horal, už po 18. krát. Na výber bude opäť klasický mix tratí vrátane najdlhšieho 134 km variantu s tradičným názvom Krejzi. Ostatné trasy sú odstupňované podľa náročností takto: cca 73 km dlhý variant Lejzi s prevýšením 1800m a ešte kratšie Senzi (43 km, 1300 m prevýšenie), Ízi (20 km v teréne) a  Dejzi (17 km po asfaltke s prevýšením 350 m) pre rodinné tímy. Nebudú chýbať ani preteky pre najmenších cyklistov v rámci seriálu pretekov Detská Tour Petra Sagana. Vyberie si skutočne každý.

Preteky HORAL zostávajú aj súčasťou seriálov: SLOVAK XCM TOUR, ŠKODA BIKE OPEN TOUR aj medzinárodného seriálu INTERSPORT MARATHON SERIE.

Pre elitných jazdcov, ktorí budú bojovať v nedeľu v rámci ME, čaká samozrejme najťažšia trasa Krejzi (134 km). Ženy a kategórie MASTERS od 40 rokov budú súťažiť na trati Lejzi (73 km).

Stručná história ME MTB

            O tituly majstrov Európy sa na maratónskych MTB trasách bojuje od roku 2002. Medzi doteraz najúspešnejšie krajiny patria hlavne: Veľká Británia, Nemecko, Švajčiarsko, Nórsko, Francúzsko a ďalšie spravidla tradičné cyklistické veľmoci. Medzi víťazmi zaznamenávame legendárne mená ako Thomas Dietsch (FRA), Christoph Sauser (SUI), Gunn Rita Dahle Flejsa (NOR), Esther Suss (SUI), Sabine Spitz (GER)... 

História pretekov Horal

Prvý ročník maratónu, sa konal v roku 2000. Keďže išlo o „pokusný ročník“ bol maximálny počet účastníkov stanovený správou NP Nízke Tatry na 50. Ten bol dosiahnutý. Pri druhom ročníku sa počet účastníkov zastavil na čísle 220 a po prvýkrát bola použitá myšlienka rodinnej trasy DEJZI. Počasie HORALOVI v roku 2001 neprialo a rozbahnené trate dali cyklistom poriadne zabrať.

Ak si niekto v predchádzajúcom ročníku myslel, že horšie počasie už nemôže byť, tak sa veľmi mýlil. Pred tretím ročníkom začalo intenzívne pršať týždeň pred štartom a prestalo až večer po maratóne. Bahno a potoky vody zmenili maratón pre 190 statočných na cyklistické galeje. Napriek tomu, že sa o HORALOVI začalo medzi cyklistami hovoriť ako o maratóne, na ktorom stále prší, získal aj povesť jedného z najkvalitnejších a najkrajších maratónov u nás.

Štvrtý ročník ako keby chcel všetkým vynahradiť predchádzajúce trápenia. Ideálne počasie, rekordná účasť ( 430 cyklistov), podarená voľba nového centra preteku, skvelá atmosféra. To všetko a mnoho ďalších drobností urobilo z HORALa skutočný sviatok horskej cyklistiky na Slovensku.

V rámci piateho ročníka „HORALA“ v roku 2004 sme dostali od Slovenského zväzu cyklistiky dôveru na usporiadanie historicky prvých Majstrovstiev Slovenska v MTB maratóne. Rekordným počtom účastníkov, sa nám podarilo prekročiť hranicu 500 pretekárov a zároveň sme mali najvyššiu účasť zo všetkých maratónov konaných na Slovensku.

Počet účastníkov má z roka na rok stúpajúcu tendenciu. V poslednom ročníku bol počet dospelých účastníkov 845 z desiatich európskych krajín + Austrálie. Početná účasť domácich aj zahraničných cyklistov opäť potvrdila, že HORAL patrí medzi najobľúbenejšie cyklomaratóny na Slovensku.

Sport: 

0 Komentáre