Biatlonové reprezentačné súvislosti

Na snímke vo švédskej Irbe zľava doprava Martin Bajčičák, Anna Murínová, Ivona Fialková, Paulína Fialková, Miloš Bátovský náčelník metodiky a diagnostiky vo VŠC Dukla Banská Bystrica a fyzioterapeut Radovan Jambor. Foto: archív M. Bajčičáka


V úlohách netrpezlivých televíznych divákov očakávali tisícky priaznivcov svetového biatlonu štart olympijskej sezóny v tomto, vo svete veľmi populárnom a atraktívnom, športe. Oči Slovákov boli pri štarte zmiešaných štafiet uprené na súčasné reprezentačné zoskupenie našej reprezentačnej štvorice. Reprezentační tréneri Anna Murínová v ženskom kolektíve a Milan Gašperčík v kolektíve mužskom vyslali na štart vo švédskom Östersunde štvoricu - Paulína Fialková, Anastázia Kuzminová, Tomáš Hasila a Matej Kazár. Ostatní reprezentanti a reprezentantky, ktorí sa zúčastnili záverečného sústredenia vo švédskom zimnom stredisku Idre, ktoré sa rozprestiera na rozlohe 180 kilometrov štvorcových, boli v úlohách zvedavých športových pozorovateľov ako to všetko dopadne v súperení absolútnej svetovej biatlonovej špičky, v ktorej z najhorúcejších favoritov nechýbal nikto.

Výsledky z prvej zastávky Svetového pohára už  poznáme, naše slovenské štafetové kvarteto prekvapilo krásnym výkonom celý biatlonový svet a do posledných sekúnd statočne bojovalo o medailové umiestnenie. Dokázalo poraziť favorizované kolektívy Francúzska, Ruska ba aj susedov zo západného brehu Moravy, reprezentáciu Českej republiky, ktorá má doma zlato z majstrovstiev sveta, striebro z olympijských hier a aj malý krištáľový glóbus. To všetko za zmiešané štafety. ktoré Svetový pohár už tradične vo švédskom Östersunde otvárajú.

Vstup našich bol nádherný a podaktorí odborníci svetového biatlonu dnes tvrdia, že zo strany našich reprezentantov, na základe výkonov, príjemne prekvapujúci.

Svet ŠPORTU sa spojil po podujatí s trénerom behu našich štyroch slovenských reprezentantiek, všetko stále mladých a perspektívnych dievčat, Paulíny Fialkovej, jej sestry Ivony. Reprezentačnej prípravy sa na 4 sústredeniach zúčastnila aj ďalšia sesterská dvojica, Veronika a Júlia Machyniakové, ktoré trénuje v klube ich tréner Šulej . Tým trénerom od septembra minulého roku pre bežeckú časť biatlonu sestier Fialkových nie je nikto iný, než víťaz jedných pretekov Svetového pohára v behu na lyžiach na 15 km trati, Martin Bajčičák.

Slovák, ktorý vyrastal na Orave v dedinke Zákamenné. V roku 1996 bol na juniorských majstrovstvách sveta v behu na 10 km klasickým štýlom na striebornom stupienku, na stupni víťazov vo Svetovom pohári stál celkom 3 krát a zúčastnil sa piatich olympijských hier. Pretekársky začal s lyžovaním ako 9 ročný a s reprezentáciou a tým aj aktívnym lyžovaním skončil ako 39 ročný. Dnes je v trénerských službách nášho najúspešnejšieho športového klubu Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica, hoci svoje pretekárske úspechy dosiahol v  Športovom klube polície Štrbské Pleso.

Ako, teda, videl tento skúsený pretekár našu štvoricu? „Kým Anastázia Kuzminová dominovala v streľbe, vaša zverenkyňa príjemne prekvapila v behu. Jednu streleckú položku zbabrala, ale behom časové manko na najlepšie pretekárky v cieli prvého kola zmazala. Očakávali ste to?“ - znela naša otázka. Chvíľu rozmýšľal, aby pre čitateľov webového portálu Svet ŠPORTU povedal:

„V prvom rade som ocenil výkony všetkých. Tak mužov ako i žien v našej štafete. O Paulíne viem, že je v tréningu i živote cieľavedomá, z pohľadu behu na lyžiach talentovaná a v tréningu tiež úžasne pracovitá. V osobe Anny Murínovej má kvalitnú trénerku na streľbu i pre komplexné biatlonové vedenie v reprezentácii. Veď Anna Murínová okrem svojho   životného výsledku v januári 2004 - 3. miesto vo vytrvalostných pretekoch v rámci SP v Anterselve, patrila počas svojej reprezentačnej kariéry k svetovej biatlonovej špičke. Za vysoké kvality Nasti Kuzminovej hovoria získané olympijské medaily a veľký pokrok urobili muži. Matej s Tomášom to dokumentovali svojimi výkonmi v samotných pretekoch.“

Z dlhšieho rozprávania s Martinom Bajčičákom sme odpozorovali, že reprezentácia môže ťažiť zo spoločného ťahania v nej za jeden povraz. Väčšina reprezentantov je z VŠC Dukla Banská Bystrica, takže jedna z našich otázok patrila aj riaditeľovi Vojenského športového centra Dukla, pplk. Romanovi Benčíkovi. "Pán riaditeľ, čomu vďačíte za tak skvelý úspech?" Napriek svojmu krátkemu pôsobeniu vo funkcii reagoval pohotovo:

„Tímovej práci. Mám na mysli trénerov, fyzioterapeutický kolektív, oceniť treba vysoko samotný prístup pretekárok a pretekárov k tréningovej drine, ale aj metodicko-diagnostické pôsobenie a prácu ďalších ľudí, napríklad pri mazaní lyží a podobne. Na všetkých čakajú v krátkom slede ďalšie kolá Svetového pohára, ktoré sa uskutočnia za sebou počas nasledujúcich víkendov. Po Švédsku príde na rad Rakúsko, potom Francúzsko, myslím si, že športový divák sa má na čo tešiť. My budeme čakať, samozrejme, že doterajšia práca prinesie ďalšie ovocie v podobe kvalitných výkonov. Kórejský Pjongčang sa nezadržateľne blíži.“   

Vo Švédsku zvíťazili už po tretí raz za sebou Nóri. V Östersunde vládli v zložení Ingrid Tandervoldová, Tiril Eckhoffová, Johannes Thingnes Bö a Emil Hegle Svendsen. V rozmedzí dvoch sekúnd prišli do cieľa za sebou druhí Taliani, tretí Nemci a štvrtí Slováci. Skvelý výsledok pre našu zmiešanú štafetu!

Jozef Mazár
Foto: archív M. Bajčičáka

Sport: 

0 Komentáre