Zaujímavé názory Martina Faměru

Španielsky tréner pri slovenskej seniorskej vodnopólovej  reprezemtácii označil  Lukáša Semana a Martina Faméru za tých, ktorí sa herne môžu rovnať v dresoch slovenskej vodnopólovej reprezentácie absolútnej vodnopólovej špičke v Európe.

My sme sa tesne pred 53. ročníkom Dunajského pohára opýtali Martina Faměru, univerzálneho hráča so slovenským pasom, hoci sa narodil v českých Strakoniciach, prečo je tomu tak. Odpovedal:

Hlavne preto, lebo som sa dostal hrať vodné pólo do klubu, ktorý patrí medzi TOP v Európe. Bol to môj celoživotný sen a som rád, že hrám za Barcelonu. Čas ukázal, že som pred rokmi dobre urobil, že som odišiel z rodných Strakoníc do ČH Hornets Košice, odkiaľ som potom naštartoval do kvalitnejších európskych klubov. V Barcelone som zatiaľ 4 mesiace a zmluvu tam mám na 2 roky, takže sa uvidí, čo bude ďalej.

Ako ste sa dostali do ČH Hornets Košice?

Jednoducho. Hrali sme s Košicami Čs.pohár vo vodnom póle, Košice si všimli mojej hry, ponúkli mi, aby som to v Košiciach skúsil, stalo sa a tak som potom získal aj slovenské občianstvo. So slovenskou reprezentáciou som to mal bližšie na ME a možno aj na olympiádu. To sčasti naznačia práve januárové ME v Belehrade, na ktoré sa chystáme aj prostredníctvom Dunajského pohára, ktorý v týchto dňoch absolvujeme so slovenskou reprezentáciou v Košiciach prostredníctvom zápasov s účastníkmi ME Maďarskom, Rumunskom a Francúzskom.

S kým sa vám hrá v slovenskej reprezenrácii najlepšie?

Tak je to Juraj Zaťovič, má obrovské skúsenosti a v hre vidí každého. Viem, že vo vode sa môžem pri ňom pohnúť rôznorodo, lebo on neurobí nič bezmyšlienkovite.

Ako vidíte naše účinkovanie na ME v Belehrade?

Myslím si, že môžeme príjemne prekvapiť, preto lebo máme síce ťažké dva tímy v skupine Čiernu horu a Španielsko, ale hrá sa ráno, čo je tak pre dobrého hráča ako i slabšieho ťažké, lebo je ráno nerozhýbaný. To sa nám nepoviedlo v kvalifikácii proti papierovo slabším Angličanom. Prečo by sa na ME nemohol stať opak ak budeme príkladne bojovať? Väčšina tímov ráno netrénuje, nie sú tak skoro ráno na hru zvyknuté a vtedy sa rodia aj prekvapenia. My máme napríklad v Barcelone tréningy okolo jedenástej až dvanástej...

Je rozdiel v kvalite tréningov v Barcelone a u nás na Slovensku? Môžete porovnávať. Trénovali ste u nás, teraz trénujete tam.

Je. Tam všetci hráči idú v tréningu na 120 percent. Tu je mnoho raz vidieť, že polovici tímu sa naplno trénovať nechce, nejdu na plno a je to aj tréningovou náplňou. Tampatrí tréning vyložene vodnému pólu. Hráči sa mu plne venujú, lebo sú profesionáli. Na Slovensku tomu tak nie je v mnohých prípadoch.

Za rozhovor poďakoval Lev Starew

Sport: 

0 Komentáre