Otváranie Liptovského modelárskeho neba

Pohľad na modely počas ich prezentácie na otváraní Liptoského modelárskeho neba 2016 na letisku v Jasnej.

Modelklub Liptov(http://www.modelklubliptov.sk) zorganizoval v dňoch 6. – 8.5.2016 leteckomodelársku akciu „Otváranie Liptovského modelárskeho neba“na letisku Aerodrome Jasná (http://www.letisko-jasna.sk). Otváranie Liptovského modelárskeho neba znamená „symbolické“ zahájenie letnej modelárskej sezóny pre priaznivcov a modelárov obrích rádiom riadených modelov lietadiel. Pomenovanie „Obrie modely“(modely) dostali od modelárov preto, lebo rozpätie krídel je väčšie ako dva metre a hmotnosť viac ako päť kilogramov. V súčasnosti nie sú výnimkou ani modely s rozpätím krídiel štyri metre o hmotnosti 20 kg. Modely sú zvyčajne prepracované kópie skutočných lietadiel stavané v mierke 1/4 a 1/3 čo predstavuje 25 alebo 35 percentnú veľkosť predlohy. 

V tomto roku predviedlo svoje pilotné umenie 30 pilotov z Čiech a Slovenska. Na tejto akcii boli predvedené letové ukážky RC (rádiom riadených)modelov akrobatických lietadiel, ukážky RC aerovlekov ako aj modelov prúdových lietadiel. Otváranie Liptovského modelárskeho neba nie je len čisto modelárska akcia, ale aj kultúrne spoločenská, pri ktorej sa stretávajú aj rodiny modelárov. Modelklub Liptov pre prihlásených pilotov a ich rodinných príslušníkov zabezpečuje logistické zázemie najmä vďaka podpore majiteľa letiska pána Ing. Miroslava Tomu ako aj modelárskemu obchodu IMI Nitra.

Modelklub Liptov organizuje v dňoch 4. – 5.6.2016 na letisku Jasná v poradí už 20. ročník asi najväčšieho stretnutia obrích modelov na Slovensku. Dlhá história a veľká účasť robí z tohto podujatia atraktívnu možnosť vidieť vo vzduchu veľké modely lietadiel ako aj iné lietajúce zaujímavosti.

Miro Žák
Foto: Ján Miškoič

0 Komentáre