Všetkých medveďov na BEAR FOOT POĽANA Skyrace predbehli Jenejová a  Hraško

Poľana, 11.8.2018: Vyhasnutý kráter najväčšej slovenskej, ba stredoeurópskej sopky, kraj s najväčším výskytom medveďa hnedého na Slovensku, prales a mokrade lemované dozretými lesnými malinami a čučoriedkami. Bolo čerstvo po daždi – ideálne podmienky na beh. Na Poľane, sa počas uplynulej soboty stretlo aj napriek predpovediam sychravého počasia takmer 140 bežcov. Každý pretekár si ako povinnú výbavu s rešpektom pripol pre istotu rolničku na plašenie zvery a vyrazil na 21 kilometrov dlhú trať s prevýšením viac ako 1250 m. Počasie vydržalo a do cieľa dorazili všetci. Najrýchlejšie zdolal trať Miroslav Hraško (1:51:51), za ním dobehol Andrej Foltín z AK Veterán Bratislava (1:56:44) a tretí bol v cieli Ján Ďurmek (2:02:13).

Víťaz Miroslav Hraško po pretekoch zhodnotil: „Preteky prebiehali podľa plánu, čiže som sa riadne vytrápil a musel som zo seba vyžmýkať maximum, aby som došiel do cieľa. Tieto preteky som išiel na záver tréningového cyklu, takže som mal v nohách ťažký tréningový týždeň. Hneď v prvom zbehu sa mi totálne zasekli zadné stehenné svaly, keďže zbehy v tempe som tuto sezónu vôbec netrénoval. Potom to bol len boj, vo výbehoch som si získaval náskok, ktorý som sa snažil nestratiť v zbehu. Posledný výbeh som začínal len asi s 20 sekundovým náskokom, no dokázal som sa ‚vymáčknuť‘ a vyhrať. Teší ma to, lebo to sú moje domáce preteky a zároveň som si potvrdil, že som definitívne prekonal minuloročné pretrénovanie. Čo sa týka trate a organizácie, nemám jej čo vytknúť. Organizácia odsýpala, zabezpečenie a značenie trate bolo bezchybné, chalani využili možnosti Poľany a spravili preteky, ktoré majú potenciál prilákať masy. Tuto trasu by som nazval vstupným skyraceom. Trať je technicky nenáročná a ukazuje turisticky atraktívne a ľahko prístupné miesta Poľany, takže ľudia si môžu skúsiť fyzickú náročnosť skyraceu bez rizika zranenia a to všetko na okraji ozajstnej divočiny.“ Po pretekoch zhodnotil víťaz, Miro Hraško.

Zo žien si víťazstvo vybojovala Vanda Jenejová z 4emes Trail (2:24:30), v tesnom závese za ňou prišla do cieľa Alena Slaná bežiaca za Svetielko Nádeje (2:24:36) a treťou ženou bola Petra Šuhajdová z New wave multisport (2:28:21).

„Na Poľanu som vždy chcela prísť bežať a až teraz sa mi to podarilo. Trať som mala preštudovanú, vedela som do čoho idem. Natrénované som mala, pretože som pred dvoma týždňami išla 70-tku Grossglockner trail a k tomu zopár rýchlejších tréningov. Zvyčajne behávam dlhšie vzdialenosti, 50 alebo 70km, a tak pri 21km som nemohla nikde poľaviť, v podstate som 90% trate stále bežala. Zo začiatku som začala pomalšie, niekde na siedmom kilometri som bola na štvrtom mieste. Potom som sa rozbehla a dotiahla sa na druhé miesto za Alenku. Za ňou som bežala takmer až do cieľa, ale na posledných 100 metroch som ju predbehla.“ Popísala priebeh pretekov prvá Vanda Jenejová.

Kompletné výsledky z BEAR FOOT POĽANA Skyrace 2018 nájdete TU.

Tradične „vybookovaná“ Tatranská šelma ULTRA na programe už tento víkend 18.8. 2018

Za pár minút od spustenia registrácie boli miesta na štarte rozobraté. Keďže limity na preteky sú kvôli ochrane Tatranského národného parku prísne a bežať šelmu je veľmi lukratívne, gratulujeme všetkým, ktorým to vyšlo. Po náročnej registrácii budú musieť bežci zvládnuť ešte náročnejšiu 50 kilometrovú trať a vystúpať viac než 3000 výškových metrov. Minulý rok boli pokorené traťové rekordy ako u mužov (Richard Zvolánek, 5:46:28), tak aj u žien (Malene Blikken HAUKOY, 7:08:18). Rukavica je teda hodená. Príďte sa na to v sobotu do Tatier pozrieť!