Posledná príležitosť na olympiádu pre Milana Randla

Dnes 12.5.2016, slovenský reprezentant Milan Randl (-90 kg) s trénerom Jánom Gregorom, ml. odcestovali na posledný olympijský kvalifikačný turnaj do Almaty v Kazachstane. Ivana Komlóšiová (-63 kg) sa minulý týždeň v Baku zranila a tak bohužiaľ necestovala. Pre Ivanu sa sezóna skončila smoliarsky a olympijský sen sa rozplynul.

Po majstrovstvách Európy 2016 v apríli Milan Randl klesol  v kontinentálnej kvóte a predbehli ho džudisti Karolis Bauza (Litva) a David Ruiz Zajac (Španielsko). Dá sa povedať, že o kontinentálne kvóty sa doslova a do písmena pobijú štyria džudisti:

Karolis Bauza (LTU) má zatiaľ 540 bodov, David Ruiz Zajaz (ESP 510) Quedjau Nhabali (UKR 524 ) a Milan Randl (SVK) má 463 bodov.

Bodové rozdiely sú minimálne.

Kvalifikácia na OH v Rio de Janeiro je na základe postavenia v redukovanom svetovom rebríčku (WRL), to znamená, že v danej váhovej kategórii sa môže z jednej krajiny nominovať len jeden reprezentant. V tomto redukovanom svetovom rebríčku postupuje prvých 22 džudistov v mužoch a 14 džudistiek v ženskej kategórii. Džudisti sa môžu kvalifikovať aj na základe tzv. kontinentálnych kvót, kde Európa má 25 kontinentálnych miest, ale môže sa kvalifikovať len jeden z krajiny a dvaja džudisti v rovnakej váhovej kategórie z kontinentu.

Milan Randl nastúpi na tatami v nedeľu 15. mája.

Lós mu určil náročnú skupinu, kde prvým nasadeným je Alžírčan Benamadi, 16. vo svetovom rebríčku (WRL). Milan sa v prvom kole stretne s Angličanom A. Burnsom. S ním má negatívnu bilanciu 2:3 na zápasy. Avšak na majstrovstvách v Kazani, apríl 2016, si s ním poradil za 2:58 min na ippon. Ak by Milan postúpil, súperom by mu bol víťaz z dvojice Martinez (Venezuela) vs. Nhabali (UKR). Favoritom je Ukrajinec Nhabali. A tak v druhom kole by sa stretol so svojím súperom o kvalifikáciu na OH, s ktorým má vyrovnanú bilanciu na zápasy 1:1. Naposledy sa s ním Milan stretol minulý rok na Svetovom pohári v Minsku. Milan už viedol na yuko, ale nepodarilo sa mu  o uči gari a súper ho upáčil. Víťaz sa stretne s prvým nasadeným v skupine, Benamadim (ALG).

Ruiz Zajac (ESP) narazí na Slovinca Zganka, ktorého už raz porazil v roku 2014. Ale Slovincova forma stúpa a v súčasnosti je na 33. mieste WRL (svetového rebríčka). Slovinec je v tomto zápase favoritom. Favoritom skupiny je Ustopiriyon z Tadžikistanu.

Bauza (LTU) v prvom kole narazí na mladého, len 20 ročného Gruzínca, Berianiho, ktorý nemá veľa medzinárodných skúseností. Bauza je tu jasným favoritom. Bauza potom narazí na Uzbeka Juraeva, 27. miesto WRL, ktorý sa na Grand Prix stabilne umiestňuje na bodovaných miestac.

Tretie miesto by Milanovi zabezpečilo kvalifikáciu, akékoľvek ďalšie bodované miesto znamená, že musí čakať, ako sa bude dariť súperom. A keby náhodou ani súperi nebodovali.... Kombinácií, variácií a možností je možno aj viac ako mal na výber Capablanca proti Marshallovmu útoku pri dámskom gambite. O všetkom sa rozhodne 15.5.2016 na tatami v Almaty. Milanovi držíme palce!

Lev Starew
Ilustračná foto: archív redakcie

Sport: 

0 Komentáre