O tom, že futbal je dôležitým spoločenským fenoménom netreba nikoho presviedčať. Jeho krásu a dramatickosť vychutnávajú milióny divákov všetkých krajín sveta, stvárňujú umelci, futbalová hra preniká do výtvarného umenia, literatúry, na filmové plátna, skúmajú ho vedci, významné miesto má v prostriedkoch masovej komunikácie. Jednoduché preto, lebo futbal v sebe skrýva veľké čaro.
Aký príťažlivý vie byť, stačí priblížiť nenapodobiteľné futbalové umenie Pelého, Maradonu, Popluhára, Masopusta, Schroifa, Pivarníka, Platiniho, Jozefa Bombu, Jána Pivarníka, Ladislava Jurkemika, Ľuba Moravčíka a stoviek ďalších. Burácajúce štadióny Realu Madrid, Peňarolu Montevideo, Manchestru United, Fenerbache Istambul, Celtiku Glasgow, Benfiky a Sportingu Lisabon, Aston Villa, Juventusu Turín, FC Barcelona, Boca Juniors, FC Santos, Bayernu Mníchov, Sparty Praha, ale aj MTK Budapešť, Slovana Bratislava, Dynama Kyjev či iných klubov z iných krajín a končín sveta poskytli divákom vďaka futbalovej a ľudskej vyspelosti aktérov tejto hry jedinečné a nezabudnuteľné chvíle napätia, vzrušenia, futbalovej krásy.
Futbal dnes kladie vysoké nároky na pripravenosť hráčov nielen v oblasti pohybovej kultúry a technickej vyspelosti, ale aj zdravia a mentálnej zrelosti. Vyspelí futbalisti, ku ktorým patrili nesporne okrem už spomenutých z minulosti tiež Di Stefano, Puskás, Rudolf Kučera, Panenka, Blochin, zo zástoja nemenovaných sa dajú spomínať stovky ďalších, majú v súčasnosti svojich nasledovníkov v Zidanovi, Ronaldovi, Beckhamovi, Owenovi, Pavlovi Nedvědovi, Janočkovi, Karhanovi, Kӧnigovi, ale aj v takých, ktorí v tomto čase začínajú iba futbalovo zrieť.
Svetové veľkokluby vychovávajú svoje futbalovú mlaď vo vlastných futbalových akadémiách, v ktorých uplatňujú počas tréningov moderné prvky futbalovej hry, podstatnú časť venujú systému výchovy. Vedia a rešpektujú, že postaviť sny o náhlej zmene sociálnych a hospodárskych štruktúr sveta na mravnom základe, kde bude mať futbal so všetkým krásnom, ktoré k nemu patrí, dominantné postavenie a ešte masovejšie meradlo jednoducho bez náročnej, zodpovednej práce nejde. Kde to zatiaľ nechceli pochopiť musia čeliť nepríjemnému faktu, že ľudský charakter sa nemôže meniť ani vo futbale v duchu fair – play, pokiaľ sa takto nebudú meniť všetky systémy. Dotýka sa to futbalovej hry samotnej, ale i všetkého vôkol nej. Ak nebude zdravý človek, nebude zdravý a zodpovedný futbalista, nemôže byť zdravé futbalové prostredie, zdravý národ, zdravý svet.
Mladý človek môže len postupne vnikať do futbalovej i životnej filozofie. Aby sa tak stalo, musí získať potrebnú kvalifikáciu. Je to on sám, kto musí cibriť futbalovú techniku, naberať kondíciu dvíhať do vyšších hodnôt svoj charakter, pestovať intuíciu a správať sa dôstojným spôsobom. Štát, región, mesto, obec, futbalový kruh, škola, rodina a rovesnícka skupina mu v tom môžu byť nápomocní. Je to sám mladý človek, začínajúci futbalista, kto sa musí naučiť rešpektovať čas, skúsenosti, naučiť sa študovať a samostatne myslieť. Nie je to ľahké. Tak ako sa nemôže dieťa za noc zmeniť v dospelého, nemôže zo dňa na deň vyrásť z futbalového benjamínka majster futbalovej lopty. Vydavateľ časopisu, ktorý sa vám, vážení a milí čitatelia, dnes po prvý raz dostáva do rúk slovensko-českej mutácii (anglicky vyšiel na sklonku minulého roka – pozn. red.) oceňuje postoje strešných futbalových orgánov sveta, Európy, ďalších kontinentov afutbalových asociácií tých krajín, ktoré podporujú prúd užitočných futbalovo – spoločenských tendencií. Viera, že svet môže zmeniť za noc morálne charaktery, motívy, ciele a zvyky, je naivná. Nie je ťažké sa o tom presvedčiť pri pozornom čítaní jednotlivých príspevkov.
Faktom je, že ľudia sú schopní prijať ktorýkoľvek „izmus“ vyhovujúci ich charakteru, temperamentu aintelektuálnej úrovni, ktorý ponúkne prostriedok na uskutočnenie tejto zmeny.
Medzinárodný inštitút kultúry a športu ponúka prostredníctvom tohto časopisu otvorenú komunikáciu všetkým. Chce uplatňovať múdru zdržanlivosť pri premene pomýlených, nevedomých ľudí, naopak, dal si do vienka šíriť pravdy múdrych a slávnych v neslávnom svete drog a rasizmu. Časopis sa rozhodol poskytovať prostredníctvom skúseností nenamyslených futbalových veličín, ale i skromných, pracovitých a múdrych rodičov univerzálny liek na tieto neduhy – etické zdravie. Vieme, že si to vyžaduje ostrú, ale zároveň jemnú intelektuálnu bystrosť, rozhodne nadpriemernú ešte skôr, než jej obrysy môžu byť pochopené. Veľa komunikácie musí byť zaregistrovanej nielen vtomto časopise, ale i v ostatnom živote kým plný vzrast prirodzenej inteligencie a etického zdravia bude na úseku eliminácie drogového scestia a rasizmu viditeľný. Vyžaduje to odhodlané hľadanie pravdy pre ňu samú, čo sa dnes v oblasti sociálnej patológie vyskytuje zriedka.
Vydávanie časopisu sa stáva medzinárodnou záležitosťou. Štyri krajiny – Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko spájajú sily a vyvárajú vydavateľské zoskupene, aby prestúpili pred kvalifikovaného futbalového čitateľa s informáciami o futbale mladých prostredníctvom skúseností iných atak nielen poskytovali informácie zfutbalu, ale aj pomáhali vychovávať a preventívne pôsobiť na tých úsekoch, kde topánka tlačí najviac.
Krajiny V4 sa rozhodli aj takýmto spôsobom dávať FIFA a UEFA na vedomie, že podporujú ciele či už vo futbalovom svete, alebo na našom staručkom kontinente – v Európe – týmito strešnými futbalovými orgánmi koordinované.
Nechceme publicitou apelovať na čitateľa krikľavým, alebo senzáciechtivým spôsobom, ktoré sa snažia podaktorí podplácať ponukami citového uspokojenia z hmotného zisku. Je to časopis pre tých, ktorí sa rozhodnú podporovať krásu futbalovej hry, jej šľachetnosť adominantnosť v čistote. Športovej, etickej, ľudskej. Nechceme vnucovať potravu do neochotných úst tým, ktorí sú spokojní, že existujú v mentálnej apatii a citovej ľahostajnosti ochudobnenej o vnútorný život. Napriek tomu, príležitosť dostať túto potravu musí byť poskytnutá a v tom spočíva naša súcitná povinnosť, náročnosť a zodpovednosť publicity.
Jozef Vengloš