Deťom najslabší rozhodcovia?

Sobota 9. apríla a nedeľa 10. apríla 2016 boli v Prešove a Košiciach veľmi bohaté na športové podujatia. Z časopisu Svet ŠPORTU sme mali to šťastie, že sme si mohli vyberať. Videli sme zaujímavé kvalifikačné stretnutia o postup na juniorské ME v hádzanej juniorov v Prešove, okrem toho zaujímavé playoff zápasy o majstra Slovenskej republiky mužov vo florbale a dobre, že sme boli svedkami žiackej vodnopólovej ligy v Košiciach.

Z hľadiska fairplay súbojov „vďaka“ rodičovskej diváckej kulise a aj pre laika vodného póla smiešne vyzerajúcim výrokom rozhodcov sme práve z vodného póla odchádzali najviac sklamaní. Preto, lebo tie 13 ročné deti vodné pólo majú právo ľúbiť a realizovať sa v ňom vo fair play atmosfére a za kvalitného rozhodovania tých, ktorí sú delegovaní na zápas ako ctitelia pravidiel tejto náročnej a krásnej hry.

Rozhodca, najmä pri deťoch, by mal byť v prvom rade pedagógom, teda vychovávateľom, ale aj úžasným motivátorom nie pre víťazstvo k sympatickejším. Rozhodca aj jeden aj druhí by mali demonštrovať skutočne seriózny výklad pravidiel v praxi. V sobotňajšom zápase žiakov Modrí Draci Košice -  ŠK Hornets Košice tomu bolo v mnohých prípadoch inak. A rodičia?... Nuž, neviem ako by sa cítili, ak by ich reakcie na výkony detí boli z tohto zápasu demonštrované na verejnosti, pred ich známymi, trebárs skrytou kamerou... Alebo, žeby na Slovensku už ani pri vodnom póle detí neplatila rodičovská hanba z verejného nešportového správania sa? Čo vy na to páni rozhodcovia a rodičia?

Škoda že ste nevideli vyše 1000 divákov v Prešove po finálovom súboji našich slovenských reprezentantov s ich rovesníkmi z Chorvátska. Všetci, napriek prehre Slovenska, v stoji tlieskali. Hráčom i talianskym rozhodcom! Za odvedené výkony.

A v Košiciach na florbale? Tam sa tiež českí rozhodcovia snažili byť čo najobjektívnejší. Postrehli sme športových fajnšmekrov z iných druhov športu (napr. pána Gaceka z basketbalu atd.) ako ich vtiahla napätá atmosféra do deja hry. Rozhodcovia ani tam zápas medzi ATU Košice – a FbO Florko Košice (10:9 a 8:4) výsledkovo neovplyvnili a objektívny divák si musel prísť na svoje. Na každom zo súbojov ich tam bolo okolo 700 (sedemsto). Prečo asi potom tie rozdiely?

Treba aj to verejnejšie komentovať, alebo radšej riešiť nadhodený problém? A čo si myslíte kto by mal ten problém riešiť?... A kedy? Tvrdíme okamžite. Na mladej generácii takým rozhodovaním, aké sme videli na vodnom póle páchajú rozhodcovia i rodičia na deťoch zločiny!

Jozef Mazár
foto: Marek Čecho/ Svet ŠPORTU

3 Komentáre

  1. Je to roky rokúce, deti, mládež sa snaží, no príde rozhodca už na zápas s tým, aby pošlodil jemu "nesympatické" družstvo. Prečo vedenie SVPZ už konečne trestať tvrdo rozhodcov ako to začali robiť na futbale. Deti za to nemôžu, že niekedy v minulosti, keď ten dotyčný rozhodca mal s nejakým iným trénerom , nie v detskej kategógii, ale v mužskej nejaké nedorozumenie alebo sa mu nepáči daný tím vrátane trénera. Deti sa snažia odviesť všetko čo vedia. Ale ako keď predmetný človek- vraj rozhodca, príde aby potopil deti. A potom rodičia, mňa v minulosti, nevynímajúc, dostávame nervy a vybuchneme. Prečo vedenie konečne nezačne školiť poriadne a zosobňovať chyby týchto tzv.rozhodcov. Rozhodca, tréner by mali byť tak akosa píše vyššie , pedagógom, aby tie deti boli vychovávané a vedené k tomuto super športu.

  2. Reakcie rodičov určite neboli smerované na výkony detí, ale na výkon rozhodcov. V zápase bolo množstvo sporne pískaných, respektíve nepískaných situácii, ktoré celkom zmenili priebeh zápasu. Obidve družstvá podali krásny športový výkon, za čo im určite ďakujeme.

  3. Neviem ako vy ale na tribune je asi kazdy druhy trener a kazdy kvalifikovany rozhodca preto sedite na tej tribune skuste sa postavit na miesto rozhodcu z tribuny je vidno uplne inak ako z okraja a co som ja videl ako nezaujaty divak v tomto stretnuti nemozem povedat ze by nieco rozhodcovia poskodili jednemu s tymov to ze hrac Šk Horner nepremenil 5m hod za stavu 4:3 nikto nenapise ale zvalit vinu na rozhodcov je asi najjednoduchsie ako sa vyhovarat