Po skokanoch v Banskej Bystrici svetoví plavci

V meste pod Urpínom sa opäť uskutoční obľúbené plavecké podujatie Banská Bystrica Cup. V poradí jubilejný 10. ročník sa uskutoční v termíne 25. – 26. marca 2017. Banskobystrický pohár je jeden z najväčších plaveckých mítingov na Slovensku. Tieto preteky sú hodnotené veľmi vysoko, a to nielen po stránke organizačnej, športovej, ale aj spoločenskej. Podujatie si získava značnú publicitu, prestíž a zviditeľňovanie našej malej krajiny na medzinárodnom fóre.

 

Hostili už aj 3 olympijských víťazov ale aj najrýchlejšiu ženu planéty

Z pôvodnej súťaže plaveckého mítingu s medzinárodnou účasťou sa aj vďaka prestavbe krytého 50-metrového bazénu na Štiavničkách, ale predovšetkým  obrovskej snahe organizátorov stali preteky už európskeho formátu. V celej histórii pretekov evidujú organizátori z Plaveckého oddielu UMB Banská Bystrica prihlášky pretekárov už z 30 krajín. V predchádzajúcich ročníkoch sme v Banskej Bystrici privítali takú elitnú plaveckú spoločnosť, aká sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Privítali sme už troch olympijských víťazov, najrýchlejšiu ženu planéty, majstrov sveta a Európy ako aj viacerých ďalších medailistov zo svetových a európskych šampionátov, ale aj slovenskú špičku tohto športu. Plavci predviedli famózne výkony, bojovalo sa o účasť na Olympijské hry, Majstrovstvá sveta, Majstrovstvá Európy – úspešne. Videli sme prekonania rekordov podujatia, ale aj slovenských rekordov.  

 

V bazéne Štiavničky sa budú plniť limity na Majstrovstvá sveta 2017 v Budapešti

Tohtoročné podujatie „Banská Bystrica Cup 2017“ Svetová plavecká federácia /FINA/ zaradila toto podujatie do svojho kalendára ako kvalifikačné na Majstrovstvá sveta 2017 v Budapešti, Majstrovstvá sveta juniorov 2017 v Indianapolise /USA/. Športovci budú môcť plniť limity aj na letnú svetovú Univerziádu 2017, ktorej dejiskom bude čínsky Taipei. Podujatie opäť figuruje aj v kalendári Európskej plaveckej federácie /LEN/, na ktorom bude možné plniť limity na Majstrovstvá Európy juniorov 2017 v Netanyi /Izrael/ a Európsky olympijský festival mládeže v Győri /Maďarsko/.

Organizátori evidujú predbežné prihlášky pretekárov z Brazílie, Českej republiky, Litvy, Maďarska, Poľska, Slovenska, Srbska. Je predpoklad účasti ešte ďalších pretekárov, nakoľko termín konečnej prihlášky je do 24. februára 2017. Na štarte uvidíme aj reprezentantov Slovenskej republiky.

 

Manažér a riaditeľ pretekov Milan Záborský: „ Je to pre nás ako organizátorov česť a zároveň aj výzva pokračovať v nastúpenom trende  uskutočniť plavecké podujatie na špičkovej medzinárodnej úrovni a predstaviť  každoročne na Slovensku európske, ale aj svetové plavecké hviezdy, ktoré by boli vzorom pre našu mládež a zároveň lákadlom pre širokú verejnosť. Mesto Banská Bystrica je pre rok 2017 Európskym mestom športu. Toto podujatie ide znovu šíriť dobré meno Slovenska, regiónu, mesta... o tom niet pochýb.“

V sobotu 25. 03. 2017 začína program v krytej plavárni Štiavničky v Banskej Bystrici o 14:00 hod. a v nedeľu 26. 03. 2017 o 9:00 hod. Vstup na podujatie je zdarma.

(mac)
foto: Plavecný oddiel UMB Banská Bystrica

 

Sport: 

0 Komentáre