Až 43% Slovákov nešportuje. Hrozí epidémia obezity?

Obezita a nadváha sú vážnym problémom aj v našej spoločnosti, ktorá ešte stále nevníma nebezpečenstvo tejto choroby a stavia sa k jej príznakom benevolentne. Nedávne štatistické údaje agentúry TNS Slovakia ukázali, že až 43 % Slovákov vôbec nešportuje a v roku 2030 bude takýmto spôsobom nadváhou trpieť viac ako polovica Európanov.

Z obezity však ťažko viniť niekoho iného, z veľkej časti si za ňu zodpovedáme sami. Proti tomuto celospoločenskému problému sa však dá účinne bojovať aj adekvátnou dávkou pohybu. Za najčastejšiu príčinu nadváhy sa považuje najmä nepomer medzi príjmom a výdajom energie. „Nie zákazy a odriekanie, ale rozumné a vyvážené stravovanie, spolu s aktívnym životným štýlom vo forme pravidelného cvičenia, pohybu a športu, sú zárukou uchovania lepšieho súčasného i budúceho zdravia,“ MUDr. Peter Minárik. Napriek tomuto faktu v súčasnosti skoro polovica Slovákov popri bohatom príjme energie zabúda na výdaj v podobe pohybu a viac sa venuje práve sedavým aktivitám. Na tento fakt upozorňuje aj WHO v rámci svojich aktivít. Snaží sa zvyšovať povedomie o obezite a rizikách spojených s nárastom hmotnosti. Odborníci dávajú nahlas najavo, aký dôležitý je správny životný štýl – kombinácia pestrej stravy, pravidelného pohybu a pitného režimu. ,,Ideálne je športovať každý deň. Ak to nie je možné, tak aspoň každý druhý deň. Venovať sa športovaniu iba občas, alebo dokonca iba sporadicky, nedáva veľký zmysel,” potvrdzuje MUDr. Peter Minárik. Okrem pohybu je tiež dôležité venovať pozornosť strave. Stravovanie patrí jednoznačne k športu a správna voľba potravín, znamená správny prísun energie a výživy. „Počas vytrvalostných dlhších tréningov alebo pretekov sa snažte konzumovať jednoduché, ľahko stráviteľné sacharidy vo forme nápojov alebo gélov. Je vhodné vyhnúť sa konzumácii veľkých dávok vlákniny, proteínov a tukov, aby ste predišli žalúdočnej nevoľnosti a podráždeniu. Nemusí to platiť vždy, počúvajte svoje telo a zistíte, ktoré zdroje energie sú pre vás najlepšie,“ odporúča Maroš Krivosudský. Energetické zásoby si po športovom výkone doplníte pomocou ľahko stráviteľných sacharidov, svalové tkanivo zase zregenerujete príjmom proteínov. Čo to znamená v praxi? Odborníci odporúčajú športový nápoj, čokoládové mlieko alebo obyčajnú žemľu s džemom

A čo vy? Patríte medzi tých, ktorí dbajú o svoje zdravie a športujú niekoľkokrát do týždňa? Je pre vás pohodlnejšia občasná prechádzka, alebo rýchly presun autom? O výsledkoch správneho pohybu v kombinácii so stravou a pitným režimom sa viac informácií dočítate na www.vsetkosmierou.sk, kde si môžete urobiť aj jeden z testov o pohybe a zdravej výžive.

0 Komentáre