Aj hokej v II. lige dokáže chytiť za srdce

Tak sa tešili z vedúceho gólu hráči I. útoku HK Levice(zľava) v žlto- zelených dresoch Novák, Školník, Štefanka st. a za rozhodcom trochu skrytý autor gólu Tužinský. Foto: Jozef Bedej, HK Levice


Prvé finálové stretnutie play-off skupiny Západ v II. lige medzi Levicami a Púchovom ukázalo, že aj hokejový zápas v II. lige dokáže chytiť za srdce. Hokejistov na ľadovej ploche, skvelých divákov, ktorých sa zišlo okolo tisícky, ale aj tých, čo na zápase neboli a do redakcie Svet ŠPORTU napísali otázky: Koľkí prvoligisti hrali v oboch tímoch? Prečo platia v II. lige čudné pravidlá v prestupoch, iné ako napríklad v I. lige? 

Odpovedali sme. Nie sme v redakcii jasnovidci, na Zimnom štadióne v Leviciach sme spolu s divákmi i hokejovými odborníkmi sledovali skvelý hokej a tvrdíme, že ak sa hrá na ľadovej ploche fair-play, ako tomu bolo v tejto sezóne medzi mužstvami HK Levice a MŠK Púchov, srdce zainteresovaných bije hokejovou radosťou. Tá sa nikdy neodvíja či má visačka názov prvoligová, druholigová či iná.Hokejová radosť, hokejová popularita, hokejová priazeň sa odvíja od čistoty srdca hokejistov, trénerov, funkcionárov i divákov. Na Zimnom štadióne v Leviciach sa 26. januára neskloňovalo nič iné, len skvelé chvíle zápasového vydania v tej najlepšej hokejovej tónine. Prispeli k tomu aj perfektné výkony rozhodcovskej trojice Druga – Ivan, Trnka, ktorá viedla zápas z úzadia, veľkoryso, ale bola všade a videla všetko spravodlivo a čestne, tak ako to v hokeji má byť.

Zápas dvoch top celkov v západnej skupine opäť nesklamal a divákom priniesol vynikajúci hokej. Keď hokejový fanúšik číta po zápase mená priezviská strelcov a nahrávačov na vsietené góly, ktoré padli takto: 12. Tužinský (Štefanka st., Kuzma), 17.Štefanka ml.(Štefanka st., Šramaty), 34. Dobrý(Vrťo, Mihalík), 35. Štefanka st. (Kuzma), 44. Kuzma (Tužinský, Štefanka st.),50. Štefanka st. (Školník, Novák) – 25. Šimíček(Romanov, Fančovič), 54. Prus(Šimíček, Romanov), 60. Zúbek(Dolinajec, Okuliar), a na zápase nebol nevie, čo môže ľutovať. V prvom rade, že nevidel úžasné herné nasadenie a odhodlanie vyhrať vzájomný súboj z oboch strán, potom útočné poňatie hry v rýchlom tempe, odčítať sa dalo ako ani jedno mužstvo nechce darovať druhému nič zadarmo, nechýbala tvrdosť, taktická zrelosť, zavše hlavne domáci prizdobili útočné akcie skvelými technicky zrelými hokejovými parádami a tak by sme mohli vypisovať pre historické anály i ďalšie konkrétnosti a fakty v tomto súboji.

Chváliť a vyzdvihovať jednotlivcov by znamenalo znehodnotiť kolektívne výkony u oboch mužstiev. Pozorného diváka prekvapilo, že Púchov nastúpil iba so štrnástimi hokejistami. „Zmluvní“ partneri, neuskutočnili „výpožičku“, lebo kvalitu potrebovali mať na svojich striedačkách v zostavách prvoligových. V prvej tretine stretnutia pôsobili síce hráči v dresoch domáceho mužstva živšie, ale hostia im nič nedarovali a keď dal skvele hrajúci Tužinský, rodák z Novej Bane, odchovanec hokeja v Leviciach, kde ho ešte ako tretiaka základnej školy musel na tréningy motivovať Jozef Guťan, vedúci gól, jasot domácich fanúšikov bol skvelý, fantastický. Prihrávka od Juraja Štefanku st. bola z hokejového šlabikára , ale hráčov Púchova to nerozhodilo.

Fanklub hostí túžobne očakával, že ich mužstvo preradí na vyšší a agresívnejší stupeň boja, čo sa v II. tretine stalo. Púchov celých 10 minút nebezpečne búšil útočnými akciami na brankára Sklenára, ale ten chytil či vyrazil aj nemožné. Šimíček síce rýchle znížil na 2:1, ale ďalšie výborné príležitosti skóre nemenili až do chvíle pokým neudrel Dobrý po nádherných rozohrávkach po osi Mihálik, Vrťo, strelec tretieho gólu Levíc.Stačilo chvíľkové zaváhanie modro-bielych a zrazu bolo na ukazovateli skóre 4:1, domáci diváci sa bavili na hre svojho mužstva, hostia snovali nitky myšlienok na tretiu tretinu. Tá bola azda najkvalitnejšia. Vyvrcholila nasadením, túžbou dávať góly, rozdávať tvrdosť i ďalšiu hokejovú radosť divákom. Podarilo sa všetko, tretina skončila nerozhodne a celkový výsledok Levice – Púchov 6:3 (2:0, 2:1, 2:2) znamenal prvé víťazstvo domácich nad veľmi kvalitným, bez zbytočnej chvály, na základe predvedenej hry prvoligovým súperom. Keďže sa portálu Svet ŠPORTU podarilo zo zdrojov blízkych vedeniu klubu Púchova získať informáciu, že Púchov má široký káder, až 25 hráčov, z ktorých vyberie do odvety tých najlepších 18, aby znemožnili Leviciam radovať sa z druhého víťazstva a tým postupu do záverečného súboja s víťazom II. ligy skupiny Východ, divácky záujem v Púchove môže byť ešte vyšší ako ten v Leviciach a kvalitnejší môže byť aj hokej.

Krok za krokom idú po druholigových schodíkoch mužstvá, ktoré im pripravili na ceste do vyššej súťaže nezmyselnosti v súťažnom poriadku. Ale tomu sa budeme venovať obšírnejšie, až keď druholigová súťaž skončí. Teraz za patrí približovať súčasnú hernú kvalitu i pozornosť verejnosti na súboje, ktoré podaktorí funkcionári posunuli už pred súťažou do kategórie menej hodnotných.Veľký omyl. Kvalita sa rodí tam, kde dobrý hokej robia tí, ktorí to robiť chcú a vedia! Samotní hokejisti v zostavách oboch mužstiev medzi takých patria. Tentoraz nastúpili obe mužstvá takto:HK Levice: Sklenár (Gajan) – Kuzma, Školník, Novák, Štefanka st., Tužinský – Kohút, Milo, Dobrý, Mihalík, Vrťo – Bujanov, Štefanka ml., Šramaty, Segíň T. – Káčer, Šimurda, Bogoslovskii, Klema, Klenko

ZostavaMŠK Púchov: Kutej, Crkoň – Kvocera, Okuliar, Dolinajec, Pšurný, Zúbek – Augustín, Fančovič, Furo, Panáček – Haluška, Kollárik, Prus, Romanov, Šimíček

Štatistiky zápasu:
strely: 50:27, vylúčenia: 1:4 na 2 min., presilové hry: 2:0, oslabenia: 0:0. Sledovalo vyše 1000 divákov

Jozef Mazár

Sport: 

1 Komentáre