Majstrovstvá SR v šachu zrakovo postihnutých napísali 25. kapitolu

V roku 2017 sa mesto Banská Bystrica pýši titulom Európske mesto šport a aj to bol dôvod, prečo sa Slovenská asociácia zrakovo postihnutých športovcov n.o. (SAZPŠ) rozhodla usporiadať domáci šampionát s poradovým číslom 25 práve pod Urpínom. Trinásť zúčastnených šachistov hralo švajčiarskym systémom podľa pravidiel FIDE (Medzinárodná šachová organizácia, ktorá zastrešuje všetkých šachistov z celého sveta ) spôsobom 90 min + 30 sek./ťah pre hráča.

Čítať viac…

Deklarácia Vráťme šport do rodiny vyráža na osvetovú cestu

Júnovým podpisom Deklarácie Vráťme šport do rodiny sa úloha naozaj vrátiť šport do slovenskej rodiny neskončila. Športové osobnosti, ktoré sa stretli na Deň detí v Banskej Bystrici, na športovú konferenciu Dieťa, rodič, šport organizovanú časopisom Svet ŠPORTU, očakávajú, že sa k nim postupne pridajú osobnosti aj z iného prostredia a spoločne budú šíriť 12-bodový návod na to, aby sme všetci spoločne úplne nezleniveli.

Čítať viac…

Talent ešte nepredstavuje kvalitu

Novembrový seminár programu Talent bol príjemnou a záživnou bodkou za jesennou časťou futbalového ročníka 2017 - 2018 . Budúce možné rozhodcovské  nádeje nášho slovenského futbalu, ich mentori a členovia komisie rozhodcov Stredoslovenského futbalového zväzu (ďalej SsFZ), mohli naplno prepojiť pracovný účel s regeneráciou v krásnom Terchovskom údolí Malej Fatry.

Čítať viac…

Slovensko blahoželá skvelej Petre k ďalšiemu veľkému víťazstvu!

V sobotu 11.novembra 2017 obletela svet ďalšia skvelá správa so značkou Made in Slovakia! Slováci sa tešili v každom kúte sveta z ďalšieho skvelého víťazstva zjazdárky Petry Vlhovej, najväčšia sila radosti vypukla medzi hrdými Slovákmi po pretekoch Svetového pohára vo fínskom Levi. Práve naša, slovenská reprezentantka, pretekárka Vojenského športového centra Dukly Banská Bystrica - Petra Vlhová sa stala víťazkou úvodného ženského slalomu nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v tomto známom svetovom stredisku zjazdového lyžovania.

Čítať viac…

Vydarená bežecká mozaika z terénu

Kúpeľné mestečko svojrázneho slovenského Hontu – Dudince – znova privítalo po roku atlétov, ktorým učaril beh v teréne. Celkom ich prišlo do oázy ticha a pokoja na zodpovedne pripravené bežecké trate vyše 180 z celého stredného Slovenska. Napísali ďalšiu zaujímavú kapitolu majstrovstiev jednotlivcov Stredoslovenského kraja v 12 vekových kategóriách.

Čítať viac…

Dukla ma núti rozmýšľať o zmysle bytia

Tento titulok ponúkol pre dnešný rozhovor čestný šéfredaktor časopisu Svet ŠPORTU, ale aj autor viacerých knižných publikácií, scenárista a režisér bezmála dvadsiatky filmových dokumentov o významných športovcoch Slovenskej republiky, ktoré odvysielala STV a podaktoré regionálne televízie - PhDr. Jozef Mazár. Mnohí uvádzajú jeho meno medzi športovými publicistami, iní, ktorí lepšie a hlbšie poznajú jeho žurnalistickú tvorbu, mu prisudzujú zaujímavé miesto v publicistike o slovenskej vede hlavne z oblasti celulózovo-papierenského priemyslu. On sám tvrdí, že ho život donútil zaoberať sa vplyvom športovej vedy na myslenie ľudí v rozličných oblastiach.

Čítať viac…

Chcem zmeniť život jednotlivca, chorá spoločnosť mlčí!

Kto som? Často sa to pýtam svojho odrazu v zrkadle, no ten iba mlčí. Som 19-ročný týpek závislý na unikaní z reality. Všetkými možnými spôsobmi – alkohol, drogy, automaty, nadmerný spánok, počítač... Všetko len úteky pred svetom a sebou samým. Realita ma nakoniec aj tak dobieha a ja sa s ňou musím pasovať. Nie je až taká zlá, ako to, čím som si prešiel.

Čítať viac…

O Benedikovcoch tak ako ich nepoznáme

Básnik napísal netradične dlhý, netypický verš. Netypický bol aj 1947 rok v minulom storočí. Hokejisti Československa sa stali po prvý raz v histórii majstrami sveta, v tom roku sa narodili Arnold Schwarczeneger, Helenka Vondráčková a mohol by som menovať ďalšie známe, populárne osobnosti. Pre mňa osobne a verím aj pre nás tu všetkých prítomných, je dôležité vedieť a zapamätať si, že v tom roku sa narodili aj Evička Majerová a Peter Benedik, ktorí sa rozhodli po rokoch mladíckeho života nosiť v manželskom spolužití to, dnes v slovenských zemepisných šírkach veľmi známe priezvisko - Benedikovci.

Čítať viac…