Reportér, ktorý vždy obhajoval pravdu a snažil sa nedopustiť krivdu

Človeka, o ktorom bude reč, zhodnotil dvoma vetami jeho dobrý priateľ, bývalý redaktor športového oddelenia Slovenského rozhlasu a nositeľ fúzatého slovenského rekordu v behu na 1 500 metrov Ivan Kováč takto: „Prekážky boli v práci s mikrofónom pre neho tým čo videl, keď sa prestal pozerať na svoj cieľ. Ale on sa na ten cieľ s mikrofónom stále pozeral.“

„Máme pocit, že vy ste v živote s mikrofónom pred kamerou nerobili iné, len ste sa usilovali nikoho nezraniť a utešiť tých, čo smútili. Čo vy na to? “ Také boli otázky dnes už pre 70 ročného mladého a stále šarmantného reportéra Jozefa Ivana, ktorý celé štvrťstoročie externe pracoval pre regionálnu televíziu v Banskej Bystrici, aby v deň, kedy sa dožil už spomenutého okrúhleho životného jubilea povedal: „Už dosť. Stačilo. Človek by mal vedieť kedy treba prestať.“

Tí, ktorí ho dobre poznajú vedeli i to, že bol športovým reportérom, ktorý vždy obhajoval pravdu a snažil sa nedopustiť na nikom krivdu. „To ma naučil môj pedagóg, tréner a človek, ktorý ma priviedol k mikrofónu, športovec telom i dušou, nielen v Banskej Bystrici, a nielen športovej verejnosti dobre známy, Róbert Rozim“ – zareagoval, aby spresnil tento pohľad obsiahnutý v titulku článku. Rodák zo Zvolena, alebo ak chcete Stratenej pri Banskej Bystrici. „Áno, voľakedy sa tak vravelo, vraj Pažravá pri Zvolene, kde dnes bývam.“ Zavtipkuje, lebo dobrá nálada je mu vlastná. Akoby chcel vo svojom pestrom, ale veľmi pozitívnom živote uplatňovať parafrázou to werichovské:

„Dobrá nálada síce nevyrieši všetky problémy, ale dokáže nazlostiť toľko ľudí, že stojí za to si ju udržať.“  Môžeme smelo napísať, on ju má celých 70 rokov. Možno aj preto dobiedzame ďalej. „Vraj, najväčšie šťastie, ktoré vás môže stretnúť, je to, že si nájdete oddaného priateľa. Toto bohatstvo však môžete uchrániť len tým, že si tento poklad ukryjete v srdci a budete si ho vážiť viac ako vlastný život.“ Znovu sa usmeje, napraví okuliare a jedným dychom vyriekne.“ Už som spomenul meno Róbert Rozim“  Prehodí ľahko loptičku znova na našu stranu. Naučila ho to robota v televízii či pri športovom mikrofóne?

Ak sa chcete dočítať viac, zabezpečte si tohoročné marcové číslo časopisu Svet ŠPORTU. Od marca je časopis aj v novinových stánkoch.

Jozef Mazár

Foto: Marek Čecho

0 Komentáre