Rastislav Konečný: "Takúto sezónu som nečakal. Mám novú chuť do hokeja"

Hoci semifinálová séria najvyššej hokejovej súťaže medzi Žilinou a Nitrou ponúkla zaujímavé zápasy, najviac sa po nej hovorilo o fanúšikovskej divočine. Tá exponovala najmä v treťom a štvrtok zápase na žilinskom ľade. V zápase číslo štyri, ktorý Žilinčania prehrali 3:4, došlo k použitiu pyrotechniky v oboch táboroch fanúšikov. Následný zásah tzv. kukláčov pomohol k nútenému odchodu nitrianskych fanúšikov. Udalosti, o ktoré nikto zo žilinského klubu nestál, zatienili výborný dojem, ktorý žilinskí hokejisti zanechali. Áno, prehrali 0:4 v sérii, no zranenia kľúčových hráčov možno považovať za objektívne dôvody krutého vyradenia. Bronzové medaily sú po majstrovskom titule z roku 2006 druhým najlepším výsledkom v klubovej histórii. Predstavitelia klubu i samotní hráči sa zhodujú, že tento výsledok je dielom skvelej kolektívnej práce, no vynikli aj jednotlivci. Najviac Marek Hovorka, ale aj Lukáš Handlovský či Rastislav Konečný. Ten zažil životnú sezónu, v ktorej strelil 26 gólov a pridal i 20 asistencií.

Rasťo, úvodom sa ešte vráťme k poslednému žilinskému zápasu v sezóne. Čo vravíte na tie neželané prejavy divákov? "Mňa osobne veľmi mrzí, že dochádza k takýmto veciam. Nejde iba o samotné delobuchy, ale aj o ďalšie prejavy, ktoré nepatria na športoviská. Opatrenia môžu byť akékoľvek, ale v prvom rade je to o ľuďoch, ktorí robia takéto prízemné veci. Chcem zdôrazniť, že sa takéto veci nedejú iba na hokeji a iba v Žiline, ale videli sme, že aj na futbale v Dunajskej Strede a inde. Snáď niekedy dospejeme k tomu, že sa na hokej príde fandiť iba pozitívne svojmu tímu a svojim hráčom a nie robiť niekomu zle."

Do semifinálovej série s Nitrou ste nevstupovali v pozícii favorita, ale aj tak je výsledok 0:4 na zápasy nie príliš očakávaný. Čo sa stalo? "Všetci od Michaloviec po Bratislavu videli, že sme do toho dali všetko. Žiaľ, výsledok je po roku opäť krutý, ale skončiť v semifinále je niečo iné než skončiť vo štvrťfinále. Nitre treba pogratulovať, pretože boli lepší. V náš neprospech zavážilo, že sme mali prakticky jednu celú päťku zranených hráčov. Nechcem tým dehonestovať tých, ktorí ich nahradili, práve naopak. Priniesli silu i energiu, no chýbali nám kľúčoví hráči. Tá séria so Zvolenom bola náročná psychicky i fyzicky."

Významným spôsobom sa angažujete v hráčskej asociácii (SIHPA), s ktorou máte snahu zlepšiť fungovanie v slovenskom hokeji. Myslíte si, že je možné tie neželané prejavy fanúšikov eliminovať lepšou komunikáciou? "Treba to povedať narovinu. Oblievanie pivom a hádzanie kelímkov nepatrí na štadión. Aj my hráči na ľade máme emócie a tie k tomu patria. Ale toto je už neprípustné. Z môjho pohľadu je to veľká škvrna na tom dobrom, čo sa na štadiónoch deje. Sú tam chorály a veľakrát máme my hráči zimomriavky a burcuje nás to k lepším výkonom. Aj my hráči sa o tom medzi sebou bavíme. Asi by sa patrilo hľadať cestu ako komunikovať s fanúšikmi, aby sme dospeli k pozitívnemu povzbudzovaniu vlastného tímu a nerobiť si zle."

Vráťme sa však k samotnému hokeju. Napokon je vaša úspešná sezóna zavŕšená bronzovou medailou. Pred žilinským tímom sa umiestnili iba najlepšie tímy posledných rokov - Nitra a Banská Bystrica. Verili ste pred sezónou tomu, že by žilinský tím mohol skončiť až takto dobre? "Už to teraz môžem povedať. Keď som sa pred sezónou bavil s Imrem Valáškom, tak mi vravel, že ideme spraviť semifinále. V duchu som si povedal, že buďme vďačný aj za play off. Napokon patrí vďaka celému manažmentu za to, že vytvorili skvelú partiu hráčov a do play off sme išli zo štvrtého miesta."

Na dobrých výsledkoch MsHK Žilina ste sa aj vy osobne významne podielali. Čo vravíte na svoju bilanciu? "Nečakal som to, to poviem narovinu. Veľká vďaka patrí spoluhráčom. Doteraz som nezažil, aby som prakticky po celú sezónu hral iba v jednom jedinom útoku. Je dobré, že to tak ostalo až do konca. Po rôznych zdravotných problémoch a nie jednoduchých nedávnych sezónach, som chcel hrať hokej uvoľnene a pre radosť. To sa mi podarilo. Nečakal som však až takýto efekt. Možno som získal novú chuť do hokeja."

Očakávate pozvánku do reprezentácie? "To je sen, ktorý mám nesplnený - zúčastniť sa reprezentačného zrazu. Vlani som sa síce zúčastnil jednodenného extraligového zrazu, ale to sa asi nedá počítať. Ak sa to nepodarí teraz, tak sa o to budem snažiť v budúcnosti. To je jediná vec, v ktorej som sa ešte hokejovo otcovi nevyrovnal. On sa jedného zrazu zúčastnil, ja ešte nie."

foto: Jäzva, hokej.sk

Sport: 

0 Komentáre