Ázijské turné Formuly 1 odštartovalo 16. septembra Veľkou cenou Singapuru

 

Aktuálna sezóna F1 sa pomaly prehupla do svojej poslednej časti, ktorá odštartovala minulý víkend v Singapure a bola úvodom do ázijskej púte F1. Turné po Ázii bude následne pokračovať pretekmi v Malajzii (30. 9. – 2. 10.) a v Japonsku (7.10. - 9.10.), ktoré budú môcť sledovať aj slovenskí fanúšikovia na staniciach Sport 1-2.

Počas tejto sezóny nás čaká ešte šesť napätých pretekov F1. Je viac ako pravdepodobné, že počas tohto ročníka, už ani zázrak neohrozí celkové víťazstvo stajne Mercedes a nedôjde tak ani k narušeniu hegemónie jazdcov Nica Rosberga a Lewisa Hamiltona. To však neznamená, že by fanúšikovia F1 nemali čo sledovať. V nasledujúcich týždňoch nás čakajú hneď dva veľmi zaujímavé okruhy v Ázii, ktoré môžu priniesť aj prvé víťazstvo Ferrari v tejto sezóne, či potvrdenie druhého miesta v pohári konštruktérov pre Red bull. My sa tak môžeme tešiť na poriadnu porciu skutočne napínavých súbojov.

Hamilton vs. Rosberg

Vo Formule 1 záleží na viacerých faktoroch. Medzi najdôležitejšie patrí jazdecký um a tiež rozpočet stajne - Mercedes má oboje. S odhadovaným rozpočtom na úrovni 450 mil. € a dvomi jazdeckými esami dokázal šampionát konštruktérov rozhodnúť už dávno pred koncom aktuálnej sezóny. O to zaujímavejšie je aktuálny „bratovražedný“ súboj medzi Lewisom Hamiltonom a Nicom Rosbergom.

„Súboj týchto dvoch výrazne odlišných osobností vždy vyhral temperamentnejší a inštinktívnejší Hamilton, pred racionálnejším a analytickejším Rosbergom,“ uviedol formulový komentátor Sport TV Tomáš Richtr pred začiatkom ázijskej časti sezóny F1. Avšak tohtoročná sezóna je charakteristická nestálosťou, čo sa prejavilo aj na súbojoch o prvé miesto. Najprv sa zdalo, že dominantného Rosberga nemôže nič zastaviť, avšak potom prišiel útlm v prostrednej časti sezóny. Ten dokonale využil Hamilton, aby tak prevážil misky váh na svoju stranu.  „Ale to by nebola sezóna 2016, keby sa nestalo niečo neočakávané. Penalizácia Hamiltona v Belgicku a zlý štart v Taliansku, opäť posadili na koňa Nica Rosberga, čo súboj opäť zdramatizovalo.“ uzavrel známy formulový komentátor.

Očami Richarda Gondu

Dve ázijské stálice, ktoré nás čakajú, patria v súťaži medzi jedny z najkrajších, a zo strany manažmentu F1 aj medzi najdôležitejšie Veľké ceny v súťaži. Z pohľadu pretekárov ide o veľmi náročné preteky, hlavne pre vysokú teplotu a vlhkosť. „Celkovo ide o technicky veľmi náročné okruhy, kde hlavnú rolu bude zohrávať aerodynamika a trakcia. Obzvlášť legendárna Suzuka predstavuje z hľadiska jazdeckého umu veľkú výzvu v podobe prekonania technických esíčok, či zákruty 130R,“ myslí si náš jediný formulový jazdec Richard Gonda. Podľa Gondu možu okruhy priniesť veľkú dávku napätia a množstvo prekvapení. „Minulý rok dve z troch podujatí vyhralo Ferrari a určite bude chcieť nadviazať na tieto víťazstvá, bokom neostane určite ani Red bull, a keďže najmä Singapur patrí medzi technické okruhy, prekvapiť môže aj Mclaren – Honda, ktorý práve na technickejších a pomalších okruhoch ukazoval v tomto roku dobré tempo,“ uzavrel rodák z Banskej Bystrice, ktorý všetkých pozýva sledovať tieto zaujímavé preteky.

Matúš Molitoris
foto: shutterstock

Sport: 

0 Komentáre