Slovensko blahoželá skvelej Petre k ďalšiemu veľkému víťazstvu!

V sobotu 11.novembra 2017 obletela svet ďalšia skvelá správa so značkou Made in Slovakia! Slováci sa tešili v každom kúte sveta z ďalšieho skvelého víťazstva zjazdárky Petry Vlhovej, najväčšia sila radosti vypukla medzi hrdými Slovákmi po pretekoch Svetového pohára vo fínskom Levi. Práve naša, slovenská reprezentantka, pretekárka Vojenského športového centra Dukly Banská Bystrica - Petra Vlhová sa stala víťazkou úvodného ženského slalomu nového ročníka Svetového pohára v alpských lyžiarskych disciplínach v tomto známom svetovom stredisku zjazdového lyžovania.

Vo svojej dominantnej disciplíne triumfovala po tretí raz v kariére po Aare 2015 a Aspene 2017. Svetové agentúry sa pretekajú v šírení tejto krásnej správy po celej zemeguli. Rozradostení Slováci skloňujú meno sympatickej a svojráznej Petry v rôznych pádoch. Sedíme v redakcii a tešíme sa tiež.

Skvelé! Za víťazstvom bývalej členky LKS Banská Bystrica a zverenkyňou Tomáša Hudeca, ktorá ešte v sezóne 2011/2012 reprezentovala Ski Klub Javorovica Liptovský Ján a Centrum olympijskej prípravy Poprad, zvýrazňujeme jej dátum narodenia - 13. jún 1995 a k nemu dopisujeme rodisko mesta: Liptovský Mikuláš. Tam pred 22 rokmi začala rodičom Zuzane Vlhovej a Igorovi Vlhovi písať svoje dejiny, dnes vo svetovom lyžovaní z pretekov na preteky viac sledovaná a obdivovaná i skloňovaná Slovenka, v súčasnosti vysoká 180 cm o hmotnosti 73 kg.

Začiatkom mája 2016 Petra Vlhová a jej vtedajší tréner Igor Iľanovský oznámili športovým priaznivcom správu o ukončení trénerskej spolupráce. Výsledkom spoločného 5 ročného snaženia slalomárskej kométy a jej trénera bola najprv zlatá medaila na ZOH mládeže 2012 v Innsbrucku, neskôr titul juniorskej majsterky sveta v Jasnej a predovšetkým triumfálna ďalšia sezóna už s logom Dukly Banská Bystrica, v ktorej vtedy 20-ročná reprezentantka vyhrala prvé preteky Svetového pohára.

Obrovský úspech však neznamenal len slalom vo švédskom Aare, ale vôbec celá sezóna medzi hustými bránkami SP, v ktorom sa Vlhová dostala v troch pretekoch na pódium a celkovo obsadila 6. priečku!

„Tréner so mnou skončil. Ja som s ním chcela pokračovať, no on odo mňa odišiel. Viem, že je to veľmi ťažké byť neustále na cestách. Mrzí ma to, lebo za päť rokov som sa od neho naučila veľmi veľa a myslela som, že keď sa stále zlepšujem, mohli by sme „zamakať“ ešte aspoň jednu sezónu," povedala v tom čase Petra Vlhová, pre ktorú podľa jej slov budú ďalšie sezóny náročnejšie a s množstvom stále narastajúcich očakávaní na jej ďalšie víťazstvá.

Zvedavý športový fanúšik si sám pre seba kládol v tom čase mnohé otázky. Netušil, že Petra začne trénovať s človekom, ktorý behá maratóny, zdoláva nástrahy extrémneho Ironmana. Jeho životom bol a zostal v prvom rade sneh a svahy zjazdárkeho lyžiarskeho športu. Tam si získal dôveru svetových legiend i našej slovenskej nádeje.

Livio Magoni patrí v zjazdovom lyžovaní k špičkovým trénerom. Hviezdne maniere napriek tomu nemá. Skromne pôsobiaci Talian, rozpráva rozvážne, potichu, priateľsky. „Keď sa však hnevám, vedia to všetci okolo mňa,“ povedal pri zrode spolupráce s Petrou vo chvíli viac súkromnej, než určenej pre médiá. Už vtedy kládol dôraz na tímovú spoluprácu. Nezabudol podčiarknuť, že na všetkých stupňoch tímového zoskupenia čaká veľa práce na každé ohnivko, lebo napríklad suverénna Američanka Shiffrinová rovnako stará ako Petra, má vôkol seba veľký tím ľudí, manažérov, jednoducho všetko potrebné pre úspech.

Shiffrinová je olympijskou víťazkou a majsterkou sveta. O jej pohodu sa v značnej miere stará rodina, udržiava ju v akejsi bubline. Tento kolos, ktorý za ňou stojí, jej utvára také podmienky, aby bola neustále pripravená víťaziť. „My zatiaľ iba na začiatku dlhej cesty takej prípravy, aby sme mohli so Shiffrinovou čestne a športovo, ale úspešne súperiť“ - boli slová Magoniho, ktoré časopis Svet ŠPORTU pochopil ako motivačnú analýzu pre kvalitnú prácu s Petrou Vlhovou od celého jej realizačného tímu i Petry osobne.

Každý, kto seriózne pri vrcholovom športe pôsobí na akomkoľvek stupni dnes vie, že nikto nie je dokonalý. Preteky v Levi potvrdili, že Shiffrinová má v súčasnosti zo všetkých zjazdárok sveta najmenej nedostatkov vo svojej jazde, vo svojom pretekárskom pôsobení, vo svojej príprave, ale každé preteky sú iné. A Petra aj vo Fínsku dokázala svojimi prednosťami utvoriť na Shiffrinovú mimoriadny tlak. Urobila to šikovne druhou jazdou, ktorej Shiffrinová vo všetkej svojej veľkosti a dokonalosti podľahla.

O to má skvelé víťazstvo našej Petry Vlhovej punc väčšej, dokonalejšej radosti medzi všetkými zdravo uvažujúcimi Slovákmi, nielen medzi športovými fanúšikmi. O to viac chutí pod logom Dukly v podaní stále mladej a zlepšujúcej sa Petry Vlhovej. Preto tá úprimná, v tomto prípade aj verejná, netlmená a neformálna gratulácia!

Jozef Mazár
Foto: TASR/AP, archív redakcie

Sport: 

0 Komentáre