Martin Vaculík prepisoval historické tabuľky

V nedeľu 2.apríla 2017 bola otvorená tohtoročná plochodrážna sezóna Slovenskej motocyklovej federácie (SMF).

Na žarnovickom okruhu sa pred viac ako 2000 divákmi konali Medzinárodné majstrovstvá SR na plochej dráhe. Preteky ponúkli strhujúce divadlo, na záver ktorého znela slovenská hymna. Martin Vaculík si síce neudržal neporazenosť, avšak titul získal vo finále s prehľadom.
Organizátor Speedway club Žarnovica pripravil aj vďaka Banskobystrickému samosprávnemu kraju, Mestu Žarnovica, sponzorov jázd, celosezónnych sponzorov a ďalších partnerov veľmi pekné nedeľňajšie
športové popoludnie, na konci ktorého sa priaznivci plochej dráhy v Žarnovici tešili, že tohtoročný titul zostal doma vďaka Martinovi Vaculíkovi. Ideálne počasie, zaujímavo vyskladaná štartovná listina, Martin Vaculík a domáci odchovanci a v neposlednom rade skutočnosť, že išlo o prvé preteky sezóny, prilákali na podujatie dvojtisícovú návštevu. Zo štartovej listiny síce vypadol ako prvý Dávid Pacalaj, ktorý si dal prestávku v jazdení z rodinných dôvodov, potom aj Staszek Burza, ktorého povolali do jeho tímu v Lubline na sparing a nakoniec aj Václav Milík, avšak najmä za posledne menovaného bola nájdená adekvátna náhrada v osobe Josefa Franca, ktorý dokázal byť vyrovnaným súperom domácemu Martinovi Vaculíkovi, keď sa ich vzájomné meranie síl skončilo 1:1.
Už tradične preteky pred sa začali slávnostným nástupom. Slnečné počasie spôsobovalo na začiatku rýchle vysúšanie dráhy, no v priebehu ďalších sérií už bolo lepšie a diváci si mohli kvalitnejšie užívať súboje na dráhe. O tie sa starali nielen zahraniční pretekári, ale na radosť domáceho publika aj slovenskí reprezentanti. Michal Tomka a Patrik Búri dokázali potrápiť súperov a predbiehať ich. V úvode sa ukázalo, že do okruhu favoritov, ktorý tvorili Martin Vaculík a Josef Franc sa pridajú aj pretekári z východu Jevgenij Kostigovs, či Roman Lachbaum ale aj spoza južnej hranice József Tabaka.
Pre divákov pripravil klub aj ďalšie lákadlo a to v podobe návštevy depa počas pretekov. Po 12. jazde sa totiž znova otvorilo depo pre fanúšikov, ktorí si mohli nielen obzrieť motorky a pretekárov, ale aj získať v autogramiáde podpisy domácich pretekárov na nové plagáty pripravené na MS - kvalifikáciu do GP. Toto využilo niekoľko stoviek fanúšikov a nielen tých najmladších.
Od začiatku sa rysovala priama cesta k prvému titulu majstra Slovenska pre Martina Vaculíka. Za súpera mal v prvom oblúku po štarte iba Marcela Kajzera a v ďalších dvoch jazdách už nikoho. V jeho štvrtej jazde sa ho zdatne držal mladý dravý Lotyš Kostigovs, ktorý jazdil celé štyri kolá v Maťovom závese. V poslednej jazde základnej časti však prišlo k tomu, čo málokto čakal. Zo štartu ako raketa vyletel Josef Franc a ujal sa vedenia, pričom stále zvyšoval svoj náskok. Maťo musel vyriešiť v prvej zákrute najprv dobiedzajúceho Tabaku a až potom sa mohol vydať na stíhaciu jazdu. Keďže prišiel do cieľa za Francom, práve to ho stálo víťazstvo v základnej časti a 17. ročník Memoriálu Ladislava Eliáša sa tak stal korisťou Franca. Ostatní slovenskí pretekári bojovali o body v rámci svojich možností. Lákala ich nielen nová rámovina z Jawy Divišov, ale aj skutočnosť, že najlepší z nich sa postaví spoločne s Maťom Vaculíkom na štart žarnovickej kvalifikácie do GP 6. mája.

Spočiatku mal navrch Patrik Búri. Po dvoch jazdách mal na svojom konte päť bodov, čo mohlo nasvedčovať, že zabojuje aj o finále. Potom však prišlo prekvapujúco posledné miesto v jeho tretej jazde a na dráhe akoby štartoval iný pretekár. Dôvodom bol slabnúci výkon jeho motora, čo sa prejavilo aj v ďalších dvoch jazdách, v ktorých získal už iba jeden bod. Úplne naopak to bolo u Michala Tomku. Po úvodných dvoch jazdách mal na svojom konte iba jediný bod. No potom prišlo prekvapujúce víťazstvo nad Josefom Francom, ktorého v nedeľu dokázala poraziť iba dvojica domácich pretekárov Vaculík - Tomka. Vo svojej štvrtej jazde si Michal pripísal povinné dva body, aby v poslednej jazde nedal šancu Ukrajincovi Markovi Levišinovi a Moravákovi Martinovi Gavendovi a došiel do cieľa za Rusom Romanom Lachbaumom.

Víťazstvo Martina Vaculíka má niekoľko historických naj. V prvom rade ide o prvé víťazstvo slovenského pretekára v tomto šampionáte po jeho obnovení od roku 2009. Taktiež je jediným synom majstra Slovenska, ktorý dokázal napodobniť svojho otca (v jeho prípade však otec Zdeno získal štyri tituly majstra Slovenska, takže Maťo má čo dobiehať). O tretie naj prišiel vo svojej poslednej jazde základnej časti, keď sa mohol opäť ako prvý zapísať medzi víťazov Memoriálu Ladislava Eliáša so svojim otcom (Zdeno ho vyhral ešte v ére samostatných pretekov v Zohore trikrát).

foto: Ján Miškovič

Sport: 

0 Komentáre