Prečo si Banská Bystrica neváži olympijské zlato?

V nedeľu skončili zimné olympijské hry v Soči. Do olympijskej kroniky pribudli nové mená víťazov. V ich rodiskách a mestách, kde žili a pripravovali sa na vrcholné podujatie, pribudnú pamätné tabule a pomníky, ktoré budú ich víťazstvá pripomínať. Na dôstojné prijatie sa pripravuje i Banská Bystrica, ktorá privíta už dvojnásobnú olympijskú víťazku Anastasiu Kuzminovú. V uplynulom týždni takmer všetky slovenské denníky i televízie a rádiá o tom podrobne informovali.Ich obsah bol totožný.
Chcel by som sa pristaviť a zareagovať na článok v Pravde, ktorý vyšiel na internete 20 februára o 13:26 hod. pod názvom Bystrica sa chystá na zlatú Nasťu. „Mesto Banská Bystrica je mimoriadne hrdé,že do neho prichádza už tretia zlatá olympijská medaila.V roku 1988 chodec Jozef Pribilinec a dvakrát sa o to zaslúžila naša Nasťa. Som presvedčený, že ukážeme celému svetu, že si ju vážime....." uviedol banskobystrický primátor Peter Gogola.

V článku sa ďalej píše: "Získaním zlatej medaily sa Nasťa pridala k ďaľším dvom športovcom-dukliakom, ktorí majú dve zlaté olympijské medaily k Michalovi Martikánovi a Elene Kaliskej" /primátor mesta B. Bystrica Peter Gogola/... A tu je práve chyba, ktorú treba napraviť. Zabudlo sa na prvého športovca, ktorý z olympijských hier priviezol pre Banskú Bystricu a Duklu zlatú olympijskú medailu. V roku 1973 sa do Banskej Bystrice prisťahoval futbalista František Kunzo- býval až do roku 1984 na bývalej Klokočovej ulici v Sásovej. Desať rokov hrával za FK Dukla Banská Bystrica a v sezóne 1976-1977 jej pomohol vykopať prvú ligu. Z banskobystrickej Dukly bol v roku 1980 nominovaný do futbalového družstva Československa na olympijské hry do Moskvy.Odtiaľ si priviezol zlatú medailu, keď mužstvo Československa vo finále olympijského turnaja porazilo bývalú NDR 1:0. O veľkosti tohto futbalistu svedčí i skutočnosť, že mesto Banská Bystrica ho zaradilo i do vyhodnotenia najlepších športovcov uplynulého storočia a pri tejto príležitosti na stretnutí velikánov banskobystrického športu ho 11.2005 v Národnom dome v Banskej Bystrici i odmenilo. Prečo sa už jeho meno medzi olympijskými víťazmi v Banskej Bystrici nespomína? Preto, že boli olympijské hry v Moskve? Alebo preto, že František Kunzo bol nielen výborný futbalista ale bol a je skromný a čestný človek? Alebo preto, že bol príkladom pre mnohých mladých banskobystrických futbalistov, ktorí to potom pod vedením Petra Benedika dotiahli až k federálnemu titulu majstrov Československa? Alebo preto, že vychoval statočného a svedomitého syna, ktorý obliekal futbalový dres banskobystrickej Dukly a v súčasnosti pôsobí v štruktúrach tohto klubu ? Alebo preto, že páni... Prečo? Prečo ? Prečo?

Tých prečo je veľmi veľa. Odpoveď na to by mali dať tí, ktorí túto chybu buď z nevedomosti alebo pre niečo iné urobili. Záverom sa Ti chcem Ferko za uvedený prešľap aj prostredníctvom časopisu Svet športu ospravedlniť a ubezpečiť Ťa, že moja generácia si tvoj úspech na olympiáde v Moskve váži a toto posolstvo by sme chceli odovzdať aj mladšej generácii pre ktorú si bol a si veľkým príkladom. Bol si a zostaneš prvý, kto do Banskej Bystrice priniesol zlatú olympijskú medailu a to i napriek tomu,či to niektorí chcú alebo nechcú akceptovať!

PhDr.Jozef Ivan CSc.

0 Komentáre