Dojímavý príbeh loga šampionátu

Videli ste logo majstrovstiev sveta v hokeji? Jeho podklad tvoria farby francúzskej vlajky, na ktorej je nemecký brankár. Prečo práve brankár? Náhoda? Ani náhodou.

Už od roku 2005 je koncept loga hokejového šampionátu rovnaký. Pravidelne sa na ňom objavujú hokejové prvky. Inak tomu nie je ani tentoraz, no logo šampionátu, ktorého dejiskom sú nemecký Kolín nad Rýnom a francúzsky Paríž, je v niečom špeciálny. Prvýkrát sa totiž na ňom objavuje postava konkrétneho hokejistu - brankára Roberta Müllera, ktorý v roku 2009 podľahol nevyliečiteľnému nádoru na mozgu.

Robert Müller patril k stáliciam nemeckého národného tímu. V roku 2006 nastúpil na olympijskom turnaji v Turíne, krátko na to pomohol reprezentácii k návratu do A-kategórii. Patril k najlepším brankárom najvyššej nemeckej súťaže, no žiarivé obdobie mu stopla šokujúca správa. Neurologické vyšetrenie mu odhalilo zhubný nádor na mozgu. Vtedy 26-ročný brankár následne absolvoval operáciu. Jeho zdravotný stav však nebol príliš dobrý a vyhliadky neboli pozitívne. Ešte počas chemoterapie sa za obrovského mediálneho záujmu objavil v nemeckej lige. Tréneri ho dokonca postavili do bránky na záver finálovej série proti Norimbergu, aby si majstrovský titul Mannheimu vychutnal priamo na ľade. Müller pokračoval v kariére, objavil sa v dresoch Duisburgu a práve Kolína, ktorý je dejiskom šampionátu.

Opäť sa objavil aj v bránke národného tímu na svetovom šampionáte, no pár mesiacov na to lekári odhalili, že nádor v hlave stále rastie. Nasledovala ďalšia operácia, ktorá potvrdila, že nádor je nielen zhubný, ale aj nevyliečiteľný. Müllerova túžba pokračovať v hokeji bola obrovská. Ešte párkrát dostal šancu v bránke Kolína, ale jeho koniec sa blížil. Zákerná choroba bola silnejšia než možnosti lekárov. Približne pol roka po tom, čo odchytal posledný zápas, zomrel. Stalo sa tak 21. mája 2009 vo veku 28 rokov. Najvyššia nemecká súťaž si Müllera uctila vyradením dresu s číslom 80. 

Sport: 

0 Komentáre