Víťazný štart Richarda Šikyňu v seriáli ADAC

Prestížny seriál v motokrose „ADAC MX Masters“ hostil tento víkend (29.-30.4.2017) nemecký Jauer. Richard Šikyňa (#102) z tímu MX Slovakia na motocykli KTM 250 SXF po fantastickom výkone vybojoval historické 1. zlato za celkové víťazstvo. Po absolútne najrýchlejšom kole v sobotnej kvalifikácii skončil v nedeľu v hlavných pretekoch 3. a 1. a so ziskom 45 bodov sa stal absolútnym víťazom v triede MX2. Je to po prvý krát za éry samostatného Slovenska, čo sa slovenský jazdec postavil na ADAC až na ten najvyšší stupeň a pred všetkými zúčastnenými zaznela slovenská hymna.

V celkovom hodnotení seriálu sa Richard Šikyňa posunul na priebežne 3. miesto so stratou len jediného bodu na druhého Zachary Pichona (FRA - Team Suzuki World MX2) a len dvoch bodov na priebežne prvého Miro Sivhonena (FIN - KTM Diga Junior Racing).
V upršanú a chladnú sobotu nastúpilo do kvalifikácie v triede Youngster (MX2) 85 jazdcov zo 16 krajín, aby sa pokúsili prebojovať do nedeľných hlavných pretekov. Richard Šikyňa (#102) z tímu MX Slovakia zajazdil absolútne najrýchlejší čas a tak nastupoval v nedeľu na štartovací rebrík ako prvý. Aj napriek skazenému štartu sa stal v 1. jazde hrdinom všetkých zúčastnených, keď sa z polovice štartového poľa svojou dravou jazdou prebojoval až na 3. pozíciu. V 2. jazde však už išlo všetko podľa jeho predstáv. Odštartoval 2., hneď za Francúzom Zachary Pichonom, ktorému po pár zákrutách ukázal chrbát a neohrozene po fantastickej jazde prišiel s náskokom do cieľa ako víťaz. Je to úžasný výsledok pre slovenský motokros a hlavne pre tohto mladého, len 19. ročného reprezentanta z Oravy, ktorý už neraz ukázal, čo v ňom skutočne je a že sa ešte v jeho podaní určite môžeme tešiť na ďalšie fantastické výkony.
Richard Šikyňa (#102):
„Na tejto trati som bol po prvýkrát. Už v piatok, keď sme prišli, sa mi trať zapáčila a vedel som, že ak nebudem mať problémy s rukami, tak to budú dobré preteky. V sobotu sa mi podarilo zajazdiť najrýchlejší čas v kvalifikácii. Bola to moja prvá vyhratá kvalifikácia na ADAC a tak som mal z toho obrovskú radosť. V nedeľu, až na zlý štart som sa v 1. jazde cítil na motorke veľmi dobre a nakoniec sa mi podarilo dotiahnuť na 3. miesto. Bol som najrýchlejší na trati a tak som z toho veľmi tešil. V 2. jazde mi štart vyšiel a dostal som na do vedenia. Urobil som si náskok a celú jazdu som bol prvý. Šiel som si „to svoje“ a preteky som vyhral. Bolo to moje prvé víťazstvo v jazde na takomto významnom podujatí a aj prvé celkové prvenstvo v pretekoch, z čoho mám obrovskú radosť. Bol to jednoducho úžasný víkend. Za tento výsledok chcem poďakovať svojmu
tímu MX Slovakia, trénerovi, mechanikovi, svojej priateľke a rodine a všetkým ľuďom, ktorí vo mňa veria a podporujú ma v napĺňaní mojich snov. ĎAKUJEM VÁM!“