Smutná správa, opustil nás A. Bílek

Dnes ráno k nám prišla z Českej republiky veľmi smutná správa. Po zákernej  chorobe opustil naše rady 11 násobný majster Československa v športovej chôdzi na 20 km trati a trojnásobný majster našej bývalej federálnej republiky v chôdzi na 50 km, Alexander Bílek. Skromný, ale špičkový športovec, ktorý na  OH v roku 1964 skončil v Tokiu na 20 km trati  jedenásty a na 50 km trati dvadsiaty.Československo reprezentoval v siedmych medzištátnych stretnutiach v rokoch 1963 - 1970.
Prvým pretekárom, ktorý ho u nás z domácej chodeckej liahne porazil, bol neskorší tréner olympijského víťaza Jozefa Pribilinca zo Soulu Juraj Benčík.
Alexander Bílek, veľký priateľ a obdivovateľ Slovenska, ktorý rád chodil na tradičné chodecké preteky tak do českých Poděbrad, ako  i na Dudinskú päťdesiatku, Záhorácku dvadsiatku či na Horehron do Bacúcha, kde sa koná cena Jozefa Pribilinca a okrem nej sa súťaží vo všetkých chodeckých disciplínach. Z úspechu každého pretekára sa vedel svojsky radovať. So slzami v očiach sa tešil, keď si jeho syn Roman vybojoval účasť na OH v Pekingu - a tiež ako pretekár v športovej chôdzi.
Vtedy, v kúpeľnom mestečku Dudince, špeciálne pre Svet športu okrem iného  povedal. "Dar ako jasný blesk z neba. Už viete prečo mám tak rád Slovensko, tunajších priateľov- chodcov Juraja Benčíka, Mlana Belka, Jožka Saba, Emila Ruščáka či ďalších? Dokážu s trénermi, divákmi, organizátormi športovej chôdze vytvárať atmsféru akej ja vravím - svetová. Tu sa plnia limity na svetové podujatia. Píšte o tom všade."
Robíme tak. Tentoraz to však Alexander Bílek už čítať nebude. Iba ak tam, z nebíčka. Možno tam sa dozvie, že tak ako on mal nezištne rád ľudí, tých športu oddaných zvlášť, mali ho radi aj tí ľudia prinajmenšom rovnako. Nesmierne sme si jeho ľudskosť, úprimnosť, športové majstrovstvo ale i nefalšovanú skromnosť vážili spolu s mnohými čitateľmi Sveta športu, v ktorom zostane jeho meno natrvalo zapísané.