Hviezdy sa v Žarnovici predviedli v plnej veľkosti

Mimoriadne kvalitatívne nabité žarnovické kolo kvalifikácie do Grand Prix pre rok 2018 videli fanúšikovia na jedinom slovenskom plochodrážnom štadióne v Žarnovici. Preteky ponúkli napínavé súboje a prakticky každá jazda by sa mohla označiť ako finálová jazda, v ktorej ide o všetko. Kto prišiel, neoľutoval. Vďaka členom a sympatizantom Speedway Clubu Žarnovica, mestu Žarnovica a podpore zo strany Banskobystrického samosprávneho kraja, Slovenskej motocyklovej federácie, sponzorov, sa takéto veľké podujatie mohlo uskutočniť v takom malom mestečku. Predpovede počasia boli opäť tým, čo najviac trápilo organizátorov. Nakoniec, ako to je už zvykom, to meteorológom nevyšlo a 4 500 divákov videlo strhujúce preteky za príjemného počasia.

Trojtýždňové prípravné práce organizátorského Speedway clubu Žarnovica tak nevyšli nazmar. Opisovať priebeh pretekov a všetky súboje, by zabralo poriadne veľa miesta a naplnilo aj brožovanú knižku. Výstižným je asi povedať, že išlo o jedny z najnapínavejších a najdramatickejších pretekov, ktoré žarnovická plochá dráha vo svojej histórii ponúkla. Kto očakával prvé jazdy, kde sa budú pretekári "oťukávať" sa poriadne prerátal. Súboje na ostrie noža sa zvádzali od prvej jazdy a bojovalo sa o každý jeden bod. To sa ukázalo ako veľmi dôležité, veď rozdiel medzi tretím v poradí a ôsmym, ktorý nepostúpil bol iba jediný bod!

Tam kde väčšina pretekárov zatvára plyn - pri mantineloch, sa poriadne iskrilo a nikto z účastníkov nebol ochotný uberať. Ukázalo sa majstrovstvo svetových hviezd, keď aj napriek tvrdým súbojom nikto nepadol. Od začiatku bolo jasné, že to nikto nemá isté. Veď reálne na postup mohlo pomýšľať okolo desať jazdcov. Ako sa ukázalo aj medzi tými slabšími (inak majstrami svojich krajín, víťazmi Zlatej prilby SNP, majstrami Slovenska... to boli tí "slabší" v týchto pretekoch), každý z nich predviedol aspoň jednu jazdu, kde dokázal vyfúknuť body hviezdam bojujúcim o pódium.

Role favorita sa najistejšie ujal Martin Vaculík. Ten nakoniec prišiel o svoju neporaziteľnosť až v poslednej jazde, na pozícii, keď mal viac menej isté celkové víťazstvo. Na druhé miesto siahol Matej Žagar. Slovinská hviezda, však nebola taká suverénna ako by sa mohlo očakávať. Niekoľko slabších štartov nútilo Mateja predbiehať a to bolo to najlepšie pre divákov. To sa dá povedať aj o ďalších siedmich v poradí. O tretie miesto sa nakoniec musela ísť rozjazda. Najlepším sa ukázal Adrian Miedziński (PL), keď vyhral pred Patrykom Dudekom (PL) a Ukrajincom Andrijom Karpovom. Práve posledný menovaný predvádzal počas pretekov doslova raketové štarty. Aj o posledné dve postupové miesta sa musela ísť dodatková jazda. V nej si najlepšie počínal Rus Grigorij Laguta, ktorý doplatil v pretekoch na slabší úvod a vďaka tomu si musel užiť poriadne nervy, aby sa dostal do postupovej sedmičky. A opäť z toho profitovali diváci, ktorí ho videli v nádherných súbojoch. Posledné postupové miestečko si na poslednú chvíľu vybojoval Dán Leon Madsen, ktorý nebyť jeho víťazstva v poslednej sérii jázd, by domov cestoval ako vyradený. Čierneho Petra si z dodatkovej jazdy odniesol mladý Lotyš Andžejs Lebedevs.
Sklamaním bol výkon Troy Batchelora z Austrálie. V silnej konkurencii nenašiel recept na víťazstvo v ani jednej jazd.V silnej konkurencii sa nestratili ani ostatní pretekári. Česi Suchánek, či Krčmář sa snažili využiť znalosť žarnovickej dráhy. 42-ročný Maďar Magosi zase profitoval z raketových štartov. Nemec Riss a Talian Castagna bojovali o každý bodík a nevypustili ani jednu jazdu. U Slovinca Škorju nebyť absencie skúseností, to mohlo byť aj lepšie. Domáci Patrik Búri sa taktiež predviedol bojovným výkonom, vďaka ktorému sa nestratil ani v jazdách so silnými súpermi. Nebyť slabších štartov, mohol na jeho konte svietiť ešte nejeden bodík navyše. Na záver treba len spomenúť, že aj na zasadaní Jury pretekov, delegovaní činovníci hodnotili podujatie na vysokej organizačnej úrovni a ocenili nielen organizátorov, ale aj výborných fanúšikov na tribúnach.

Výsledky kvalifikácie GP speedway 2018:
1. Martin Vaculík, Slovensko 14 bodov
2. Matej Žagar, Slovinsko 13
3. Adrian Miedziński, Poľsko 11+3
4. Patryk Dudek, Poľsko 11+2
5. Andrij Karpov, Ukrajina 11+1
6. Grigorij Laguta, Rusko 10+3
7. Leon Madsen, Dánsko 10+2
------------------------------------------
8. Andžejs Lebedevs 10+1
9. Tomáš Suchánek, Česká republika 7
10. Troy Batchelor, Austrália 7
11. Eduard Krčmář, Česká republika 5
12. Norbert Magosi, Maďarsko 4
13. Mark Riss, Nemecko 3
14. Michele Castagna, Taliansko 2
15. Nick Škorja, Slovinsko 1
16. Patrik Búri, Slovensko 1

Sport: 

0 Komentáre