„Beh v tme“ podporil Svetový týždeň glaukómu

Z iniciatívy Lions Clubu Banská BystricaSlovenskej glaukómovej spoločnosti sa počas Svetového týždňa glaukómu (World Glaucoma Week) konal už 4. ročník akcie, na ktorej si zúčastnení mohli nielen bezplatne zmerať očný tlak, ale zároveň si vyskúšali aj tzv. „Beh v tme.“ 

Ten prebiehal na futbalovom štadióne v Banskej Bystrici a zúčastnilo sa ho celkovo 74 bežcov. Náročný beh s klapkami na očiach si vyskúšal aj primátor európskeho mesta športu 2017 Ján Nosko spoločne viceprimátorom Jánom Gajdošíkom. Akcia pod moderátorskou taktovkou Richarda Vrableca zvýšila povedomie o podstate ochorenia. Podobne ako u iných zdravotných komplikáciách, aj v prípade glaukómu je základom prevencie aktívny prístup zo strany pacienta a jeho spolupráca s lekárom.

„Banská Bystrica sa v roku 2017 pýši titulom Európske mesto športu a my sme touto zaujímavou akciou prispeli k jej športovým aktivitám. Veľmi nás teší, že ju pozitívne hodnotil Hugo Alonso, ktorý je generálny sekretár ACES-u, ktorý rozhoduje o tituloch Európske mesto športu,“ uviedol prezident Lions Clubu Ján Miškovič. Zo známych tvárí sa na akcii predstavili aj bývalá biatlonistka Martina Halinárová či chodecký tréner Juraj Benčík.

Čo  je  to glaukóm, aký je jeho výskyt ?

Zelený zákal, v medicínskej terminológii glaukóm je 2. najčastejšou  príčinou slepoty na svete a predstavuje nielen medicínsky, ale aj sociálny problém.
Glaukóm je skupina ochorení oka, ktoré sú spojené s poškodením zrakového nervu. Zrakový nerv  je  nevyhnutný  na prenos  zrakových  informácií z oka  do mozgu, preto  jeho poškodenie spôsobuje poruchy dôležitých  zrakových  funkcií. 
Glaukóm je spojený so  zhoršeným periférnym videním a pri jeho  neskorom  zistení, neskorej alebo  nedostatočnej liečbe  môže  viesť až k slepote. 
Podľa štatistík sa predpokladá, že do konca r. 2010 bude  na svete celkový počet pacientov  so zeleným  zákalom až 60 miliónov  a viac ako 8 miliónov bude kvôli tomuto ochoreniu slepých.
Výskyt glaukómu v našej populácii  dospelých  nad 40 r. predstavuje asi 2 %. Vyskytuje sa však už aj u novorodencov  a detí .

zdroj: http://www.sgls.sk

foto:  Ján Miškovič

Sport: 

0 Komentáre