Nervy a dráma, to je tohtoročná KHL

Aktuálny ročník KHL? Thriller! Západ „trpí“ pod krutovládou CSKA, východnú baštu drží Avangard. Tohtoročná sezóna Kontinentálnej hokejovej ligy, to sú nervy a dráma v každom zápase. Formu ako hrom si z prípravy priniesla hlavne červená armáda CSKA, ktorá síce kapitulovala v prvom kole, kedy podľahla Magnitogorsku, ale potom zabrala a pripísala si 10 víťazstiev v rade. Husársky kúsok, hlavne ak zoberieme do úvahy, že tím opustil ťahúň Alexander Radulov, ktorý prestúpil do NHL a bude pomáhať Montrealu.

Na druhej strane je pravdou, že ani CSKA nezaháľalo a z NHL si priviedlo napríklad talentovaného Valerija Ničuškina. Dvadsaťjeden ročný krídelník bol v roku 2013 prvou voľbou Dallasu v drafte. Reputáciu šikovného hráča potvrdil v nasledujúcich troch rokoch, kedy zaznamenal v 166 zápasoch NHL 64 bodov (23 G/41 A). Teraz ho čaká neľahká úloha potvrdiť formu z NHL aj na domácej pôde. Avšak Moskva tento rok nestojí len na jednom hráčovi. O produktivitu sa stará komplet celý tím. Najlepším strelcom je aktuálne veterán Popov (5 gólov), hneď trojica hráčov má ale na konte 4 góly, štyria hráči skórovali 3x, a takto by sme mohli pokračovať až po brankára. Červenej armáde to skrátka šľape. Určite bude zaujímavé sledovať, či im vydrží dych až do konca sezóny.

Nad Tatrou sa blýska, Slovan zaraďuje vyššiu rýchlosť

Jediný slovenský zástupca v najkvalitnejší súťaži starého kontinentu HC Slovan musí deptať hlavne stávkarov. Československá „skvadra“ zatiaľ pravidelne strieda záblesky geniality s chvíľami trápenia. V jednom zápase dokáže po brilantnom výkone vyhrať nad Omskom (líder východnej konferencie) na jeho vlastnom ľade, aby sa v ďalšom trápil so slabučkým Záhrebom.

Na 8. priečku zaručujúcu vstupenku do play off zatiaľ stráca iba 6 bodov a teda je všetko stále otvorené. Avšak ak sa pozrieme do blízkej budúcnosti nebude to vôbec ľahké, v druhej najkvalitnejšej lige sveta už niet slabé mužstvo. Ak chcete vidieť to najlepšie, čo sa momentálne preháňa po európskych klziskách, určite si tento súboj nenechajte ujsť! Na Slovensku sa dá sledovať KHL aj cez televíziu Sport.

KHL je úplne iný „level“

V KHL sa udomácňuje aj mladík z Banskej Bystrice Tomáš Zigo. Donedávna opora Baranov sa pomaly ale isto etablovala aj v útoku Slovana, ktorému už pomohol aj tromi gólmi a dvomi asistenciami. „KHL je úplne iná liga ako Tipsportliga, pričom rozdiel pociťujem hlavne v rýchlosti hry a v krátkosti reakčného času v rámci hry,“ povedal Tomáš Zigo, ktorý pokračuje „ide určite o druhú najlepšiu ligu na svete, ktorá sa kvalitou pomaličky doťahuje aj na NHL.“  Napriek tomu, že Slovan v posledných zápasoch podával kolísavé výkony, mladý Banskobystričan sa v tíme cíti super. „Plním si svoj detský sen, ale pri snení nezabúdam na to, že musím napredovať aby som sa posúval dopredu a svojimi výkonmi pomáhal tímu ako sa len dá,“ zakončil Tomáš Zigo. Okrem pomoci tímu sa Tomáš chce približovať aj superhviezdam KHL.

O tom, že sa to v KHL hemží kvalitnými hráčmi, to je bez debát, no v lige nájdeme aj takých hráčov, ktorí svojim zjavom popierajú aj samotné fyzikálne zákony. Hneď dvaja takí hrajú v službách SKA Petrohradu. Nestarnúci llja Kovalčuk (17 bodov v 13 zápasoch) a jeho nový spoluhráč Alexander Dacjuk, si na ľade rozumejú ako málokto. Ich vzájomná súhra je lahôdkou pre všetkých hokejových gurmánov. Z tohto faktu sú o niečo menej nadšení súperi. SKA si vďaka svojim superhviezdam nezriedka otvorí na ľade súpera strelnicu. Napríklad v 2. kole proti tímu UFA (7:1), neskoršie proti Lade (5:1), Nižnekamsku (5:1), Čerepovcu (4:0), Jugre (9:4) alebo Chabarovsku (4:1).

Z ďalších fenomenálnych hráčov nemôžme nespomenúť predovšetkým hokejového veterána Sergeja Mozjakina (Metallurg Magnitogorsk), ktorý s 24 bodmi (12 G/ 12 A) v súčasnosti vedie kanadské bodovanie KHL.

Matúš Molitoris
foto: archív autora, shutterstock

Sport: 

0 Komentáre