Nové číslo časopisu Svet ŠPORTU (3-4/2016) je práve v predaji!

Prinášame vám:

  • IKONY - Štyria slovenskí králi: Dominika Cibulková, Veronika Velez-Zuzulová, peter Sagan, Matej Tóth

  • Rozhovor s Róbertom Rybníčkom -  Z klinickej smrti na vrchol...

  • Rozhovod s Jozefom Göncim - Pozlátené poznanie o individualizácii

  • Rekordérka, majsterka, medailistka, ale aj smoliarka - Mária Mračnová-Faithová

  • Spomíname na Věru Čáslavskú

  • Prevencia - Pohľad na doping je veľmi subjektívna záležitosť.

  • Rozhovor s Jozefom Jarkovským - S mikrofónom prešiel kus sveta

  • Náš hosť Alexander Malinovský - Air Marshall`s

  • Ženský futbal, psychológia športu, mládežnícke vodné pólo, a veľa ďalšieho zaujímavého obsahu

  • + špecializovaná príloha: Lieky a liečebné prípravky s obsahom zakázaných látok

Mapa predajných miest časopisu Svet ŠPORTU:


 

Časopis Svet ŠPORTU

  • Športový magazín plný emócií, športovej psychológie, filozofie a športu v súvislostiach života
  • Svet ŠPORTU je moderný štvrťročník, v ktorom vám predstavujeme športové dianie inak, než súhrnom výsledkov a štatistík.
  • Základná os publicistiky je vytvorená po trase dieťa – rodič – škola – športový klub- mesto, dedina – región – Slovenská republika – zahraničie – podnikateľská sféra
  • Pravidelné rubriky – Živé slová, Športová korida, Reflektor spoza opony, Športové zväzy od A po Z, Glosujeme, analyzujeme, motivujeme, Na návšteve, Fotopanoráma, Spomíname, Jubilant, Mladé talenty, Slovenské školy, telesná výchova a šport, Náš hosť, Reagujeme.
  • Od futbalu cez ľadový hokej, hádzanú, florbal, basketbal, cyklistiku, plávanie, atletiku až po aerobik a najnovšie športové disciplíny, ktoré iba vznikajú.
  • Športová publicistika autorov preverených svetom a rokmi – Jozef Kšiňan, Jozef Kuchár, Igor Mráz, Vladimír Mezencev, Jozef Mazár, Peter Šurin, Ivor Lehoťan, Peter Jesenský a ďalší - to je naše pravidelná ponuka v končiacom sa desaťročí vydávania nášho periodika.
  • Fotografie  silné autorské zázemie kvalitných fotografov (napr. Ján Súkup, Ján Miškovič, Marek Čecho, Vlado Veverka, Pavol Uhrin, Peter Jesenský a ďalší.
  • V roku 2016 k vám Svet ŠPORTU prichádza v mesiacoch marec, jún, september a december obohatený aj o prílohy.
  • Sledovať a čítať nás môžete aj na www.svetsportu.sk vždy s novým spravodajstvom, publicistikou obohatenou o portréty majstrov Európy, sveta, olympijských víťazov, ale aj o ďalšie osobnosti slovenského a zahraničného športu.

Bolo to tak, keď ma pamäť neklame

Raz sa mi, pamätám presne, bolo to v Prahe na sklonku roku 1992, dobrý priateľ posťažoval: „Otvorím noviny... politika a veľa klamstva, otvorím časopis... politika a klamstva so senzáciami ešte viac, otvorím internet... znova politika, množstvo nepreverených a nepravdivých vecí, senzácie, zapnem rádio, to isté politika, senzácie, havárie, vraždy, zapnem televízor, dominantná politika s jej prisluhovačmi, streľba. Akčné filmy, horory.

Bojím sa otvoriť dvere. Isto sa nimi zdravie a úprimnosť v živote či športe, ktorý mám nesmierne rád, ku mne hrnúť nebudú. Skôr drogy a politika so všetkým negatívnym po roku 1989!“

Založili sme v Prahe 1993 česko-slovenský časopis Závislost. Drogovej špiny pribúdalo už v tých časoch, po otvorení hraníc, množstvo. V časopise sme urobili rubriku o živote s významnými osobnosťami športu. Našimi, československými, ale aj svetovými. Ako prvého sme do nej pozvali majstra sveta v ľadovom hokeji  Jaroslava Holíka. Ten v rokoch 1961 - 1979 pôsobil ako hráč armádneho klubu Dukla Jihlava, za ktorú nastúpil k 602 zápasom, v ktorých nazbieral 641 kanadských bodov (266 + 375). S týmto klubom vybojoval sedem titulov majstra republiky. Ďalšie štyri ligové prvenstvá neskôr pridal ako tréner. Pravidelne štartoval za česko-slovenskú reprezentáciu, s ktorou na svetových šampionátoch získal šesť medailí (vrátane zlatej z MS 1972). Zúčastnil sa tiež Zimných olympijských hier 1972, odkiaľ si česko-slovenské družstvo odviezlo bronz. Veľmi ma zaujalo keď mi povedal, že české národné jedlo: vepřo–knedlo–zelo zapíjal kyslým mliekom. Dožil sa 72 rokov.

Časopis Závislost odišiel z vydavateľstva po desiatich rokoch vydávania, ale ešte aj dnes ho čitatelia pre kvalitný obsah vyhľadávajú. V Kysuckej knižnici v Čadci som sa o tom pred rokom presvedčil na vlastné oči, keď fotografie a písmo sú tak obšúchané , že tam by bola digitalizácia napísaného viac ako akútna.

Po rozpade Československa naša Slovenská republika po určitej dobe taký časopis nepotrebovala. Ani do škôl pre deti a mládež, ani pre laickú verejnosť. Senzácie z oblasti drogových závislostí prinášajú naše média dodnes. Mám v živej pamäti, keď som po roku 1994 raz v kruhu platených pracovníkov Protidrogového fondu povedal, že šport je najlepšou protidrogovou prevenciou, len musí dostať jeho využívanie pre túto oblasť správne mantinely, ako sa mi jeden vážený pán v tomto úrade vysmial!

Po pôsobení v Latinskej Amerike sme začali vydávať časopis Na hrane. Nič iné, len sme rozšírili pohľady špičkových športovcov na známu vec, že zdravie je na svete najdrahšie, preto sa oň treba starať a ľudí, ktorí sú reprezentantmi tejto starostlivosti  si je potrebné vážiť a publikovať s nimi na témy zdravého života, športu ako prostriedku i cieľa čo najviac objektívnych rozhovorov, portrétov, aktivít. Svoje meno takému časopisu prepožičal dokonca doc. PhDr. Jozef Vengloš. Do podtitulku tohto časopisu som napísal svetom overenú pravdu, ktorá dovtedy nebola nikde publikovaná: Drogy a rasizmus zabíjajú, šport spája!

V roku 1999 prevzali toto heslo do svojho bulletinu aj organizátori Venglošovho pohára , ktorý má za sebou do dnes úspešných 22 ročníkov, v drvivej väčšine s medzinárodnou účasťou v banskobystrickej hale na Štiavničkách. Aj to je jeden z dôvodov, že sme tomuto turnaju dali trvalý mediálny priestor na tejto našej webovej stránke.

Ozvala sa ďalšia významná športová osobnosť zo svetového športu. Tréner historicky prvého atléta Slovenskej republiky, ktorý získal na OH v Soule zlatú medailu. Áno, ide o trénera Juraja Benčíka a jeho zverenca Jožka Pribilinca. Práve Juraj Benčík, dnes, ale i roky predtým, jeden z mála veľmi aktívnych členov Redakčnej rady časopisu Svet športu za mnou prišiel s názorom, aby sme časopis Na hrane premenovali na Svet športu. Uviedol na to viacero zaujímavých argumentov. Stalo sa.

Vtedy sa písal rok 2007. Časopis, ktorý  nikdy netúžil po bezbrehej senzácii, ohováraní napriek veľmi zložitým a ťažkým podmienkam hlavne ekonomického rázu a obrovského úsilia, vychádza dodnes. Napísal o tom napríklad v minulom roku aj viceprezident Únie futbalových trénerov Českej republiky JUDr. Ing. Ladislav Valášek. Hovoriť zoširoka by o tom mohol aj dlhoročný aktívny člen redakčnej rady všetkých troch spomínaných časopisov, Ing. Ján Piško, ktorý sa snažil pomáhať pri vydávaní ako mohol.

Toho roku sa „dožíva“ Svet športu svojich 10- tych narodenín. Škoda, že nekomunikujem tak často s tými, s ktorými sme začali vydávať časopis Závislosť. Mám namysli: Karla Dospivu, Jiřího Vacka, Josefa Baštu, Jiřího Kopejtka, Ondreja  Sakalu, Ondřeja Nečáska či Richarda Neswedu , aby sme sa mohli hlbšie porozprávať s odstupom rokov na témy: „Časopis Závislost je pre ľudí tým, čím sú pre vtákov krídla.“ „Vytrvajte, ako poznám Slovač, budete to mať s takou publicistikou veľmi, veľmi ťažké.“ Alebo aby sme mohli aspoň uvažovať aj nad výrokom docenta MUDr. Jaroslava Skálu, ktorý mi raz, listujúc časopisom Závislost povedal: „Vieš, na vysokej škole prečíta dvesto študentov a možno aj pedagógov, tú istú knihu. Zásadná chyba. Tento časopis potrebujú prečítať tisíce ľudí. Je o vysokej škole života. Ak sa rozhodneš v budúcnosti pokračovať, zachovaj štýl písania.“ Záväzok pre spolutvorcov i moju maličkosť do budúcnosti úžasný.

Svet športu je v súčasnosti jeho pokračovateľom s trochu pozmeneným obsahom. Neprikazuje nikomu, aby niekto bral loptu a nie drogu. Nie je ani anonymný. Má už svoju webovú stránku: www.svetsportu.sk, svoje Issuu a je aj na Facebooku. Nachádza čoraz viac svojich čitateľov a komunikátorov. Hlavne však, pravidelne sme ho každý štvrťrok začali distribuovať k odberateľovi. Časopis má svoj domov, adresu, telefónne čísla, hlavne svoju bohatú históriu vďaka mnohým ľuďom dobrej vôle, vydavateľom i spolutvorcom. Množstvo mien by sa patrilo na tomto mieste uvádzať. Podaktorých sa vynasnažíme pozvať  k spoločnému stolu. Aby sme počuli na ich názory, pripomienky, smerovanie a potreby z oblasti, ktorá je časopisu Svet športu vlastná.

Človek, ktorý nečíta knihy a časopisy o športe, nemá žiadnu výhodu oproti tomu, ktorý nevie čítať, dokonca sa pridáva do radu športových analfabetov. Nemilovať knihy so športovou publicistikou, nemilovať také časopisy znamená nemilovať múdrosť, ktorú pre život prináša šport. Nemilovať múdrosť, a to akúkoľvek, však znamená stať sa hlupákom. Osobne nemilujem obsahovo hodnotné knihy ani časopisy, aby som si nimi ozdobil svoj príbytok, ale preto, aby som sa snažil aspoň trochu nimi vyzdobiť svoje srdce i ducha. Je pre mňa zúfalé nemať rozčítané zo športu niečo, nemať v zásobe nič, čo by som mohol otvoriť bez sklamania. Aj preto rád čítam publicistickú tvorbu od Karola Poláka, Igora Mráza, Jozefa Kšiňana, Ivora Lehoťana, Jozefa Kuchára, Petra Šurina, Petra Jesenského, Vladimíra Mezenceva, Marcela Merčiaka, Otta Pavela, Karla Gutta, profesora  Pavla Gleska i mnohých ďalších nemenovaných.

Vždy ma napĺňala a vnútorne obohacuje komunikácia s ľuďmi takého duchovného i profesionálneho razenia. Zrejme aj vďaka ním mi bolo umožnené napísať tieto riadky o časopise, jeho zrode, prerode s veľmi stručne načrtnutou budúcnosťou.

Jozef Mazár