Nevidiaci v stolnom tenise medzinárodne!

Pohľad na aplikovaný stolný tenis nevidiacich.  

 

Keď nás náš fotograf Ján Miškovič pozval na túto sobotu t. j. - 9. apríla 2016 na aplikovaný stolnotenisový turnaj do Žiliny, dokonca za kvalitnej medzinárodnej účasti, došli sme k záveru, že mnohí zdraví ľudia  si nevedia predstaviť, ako môžu nevidiaci hrať stolný tenis.
 Už na úvod sa patrí všetkých, ktorí také podujatie prídu do telocvične ZŠ Gaštanová na Solinkách  v Žiline sledovať poprosiť, aby  nehovorili počas súbojov príliš nahlas. Vysvetlenie na seba nedá dlho čakať – kým pri klasickom stolnom tenise, ktorému sa ľudovo hovorí aj pingpong, si človek môže pustiť hudbu cez slúchadlá aj na „plné pecky“, pri aplikovanom stolnom tenise, často označovanom po anglicky showdown (v preklade meranie síl, pozn. autora), musí panovať hrobové ticho. Hráči majú totiž uši napnuté, aby nimi zachytili čo i len najmenší záchvev loptičky. V nej sú umiestnené cinkajúce rolničky. Sluch je popri sile, rýchlosti či svižnosti jedným z najdôležitejších predpokladov úspešnej hry. 
Aj ďalšie súvislosti súboja, ktorý sa hrá popod sieťku a nie nad sieťkou budú môcť diváci sledovať od 9.00 hodiny rannej medzi nevidiacimi z Poľska, Českej republiky a zo slovenských klubov Bratislava, Žilina, Levoča a Košice. Fotoreportáž prinesieme s podrobnejším komentárom už v nedeľu 10. apríla toho roku na našej webovej stránke.

Lev Starew
Foto: Ján Miškovič

0 Komentáre