Najkrajšie momenty z olympiády v Riu dostali knižnú podobu

Novučičká kniha RIO 2016 zachytáva najkrajšie momenty z olympiády v Riu. Vznikla v rekordne krátkom čase a po prvý krát v histórii samostatného Slovenska sa sústredí v prvom rade na našich športovcov. Svojimi medailami ju pokrstili olympijský víťazi Matej Tóth a bratranci Škantárovci. Fanúšikovia športu si ju môžu zakúpiť v kníhkupectvách.

Slovenský olympijský výbor pokračuje v tradícii vydávania knižných pamätníc, ktoré sú pútavým vizuálnym a faktografickým obzretím sa za olympijskými hrami. Výnimkou nie je ani olympiáda v Riu. Knihu budú môcť fanúšikovia športu nájsť na pultoch kníhkupectiev pod názvom RIO 2016. Vizuálne aj obsahovo poteší všetkých športových a olympijských labužníkov. Knihu pokrstili naši olympijskí víťazi svojimi medailami. „Pre mňa je táto kniha zhrnutím tých silných emócií, ktoré som počas aj po olympiáde prežíval. Zatiaľ som si ju prelistoval iba zbežne, ale veľmi sa teším, ako sa do nej začítam. Konečne si budem môcť vychutnať, hoci len takto knižne, aj výkony ďalších našich skvelých športovcov,“ priznal sa Matej Tóth. „Je úžasné byť súčasťou niečoho takého veľkého ako olympiáda. Kniha nám opäť pripomenula, že to všetko nebol sen. Ako sa hovorí, to, čo je na papieri, už nikto neodškriepi,“ zhodujú sa Peter a Ladislav Škantárovci.

Publikácia RIO 2016 sa koncepciou trochu líši od predchádzajúcich olympijských pamätníc SOV. Dominantnú pozornosť venuje účinkovaniu slovenských športovcov, pričom osobitný priestor dostali všetci naši olympionici, ktorí sa umiestnili v prvej šestke. Úplnou novinkou je chronologické zaznamenanie 17 olympijských dní od 5. až do 21. augusta, pričom každý deň má v knihe rozsah 4, 6 či výnimočne až 8 strán. Na týchto stranách sú zaznamenané kľúčové udalosti jednotlivých dní z medzinárodného i slovenského pohľadu, doplnené o počet finále, osobnosť, udalosť i citát dňa.

Samozrejme, kniha obsahuje aj viaceré komplexné materiály, zamerané na prvé olympijské hry v histórii v Južnej Amerike a navyše v krajine, ktorá sa v povedomí sveta spája dominantne s futbalom, aj na predstavenie Ria de Janeiro na jeho ceste k ich usporiadaniu i na samotné zvládnutie organizácie OH. Čitateľ v nej nájde aj komplexný a prehľadný sumár účinkovania slovenských športovcov v Riu, vrátane predstavenia všetkých členov našej výpravy, a zoznámi sa aj so Slovenským domom v Riu. Samozrejmosťou je bohatý výsledkový a štatistický servis.

Výpravnú publikáciu RIO 2016 na 256 plnofarebných stranách formátu zostavil renomovaný publicista Michal Zeman v úzkej spolupráci s manažérom mediálnej komunikácie SOV Ľubomírom Součkom. Okrem nich dvoch sa na tvorbe textov podieľali aj prezident SOV František Chmelár, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km Matej Tóth i ďalší autori pôsobiaci priamo na OH v Riu de Janeiro – Stano Ščepán, Titanilla Bӧdová a Zdenko Kríž. Z domova textami do publikácie prispeli Milan Vranka, Marián Šimo a Lucia Antolová, bohatý výsledkový sumár spracoval Peter Pašuth. Fotografie pochádzajú od Jána Súkupa, Reného Mika a Michala Svítoka ako aj zo servisu TASR/AP.

Kniha vychádza v spolupráci s vydavateľstvom Mediage v náklade 1 800 výtlačkov a jej predajná cena je 14,95 EUR. Kniha vyšla s veľkou finančnou podporou Olympijskej solidarity Medzinárodného olympijského výboru a s čiastočnou podporou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Gabriela Patkolová
foto: © SOV/Ján Súkup

0 Komentáre