Na Štiavničkách sa radosť miešala s nostalgiou

Bolo slnečné piatkové popoludnie v deň, ktorý sme mnohí mali dávnejšie zapísaný v našich kalendároch. V tento deň sa zahájil seriál pripomenutí 50-ročného jubilea športového klubu nášho mesta Dukly Banská Bystrica. Aktívnym gratulantom nebol nik iný ako futbalisti jej staršej sestry Dukly Praha. Rozdali si to v priateľskom športovom súboji „starých pánov“ na ihrisku pred očami zvedavých divákov.

Pri jednom z mnohých kávičkových stretnutí nám túto akciu avizoval redaktor Jožko Mazár, ktorý sa ako bývalý príslušník a športovec našej Dukly pohybuje priamo v „kuchyni“, v ktorej sa všetko pripravuje. V deň jeho konania sme sa spolu s našim spoločným priateľom Jurajom Sarvašom - majstrom divadla, ale aj veľkým fanúšikom športu vyzbrojení čerstvým bulletinom stretnutia vypravili na Štiavničky. V mladosti sme boli obaja aktívni futbaloví brankári a stále pozorne sledujeme športové dianie doma i vo svete.

Už pred štadiónom nám časy našich pravidelných návštev futbalových stretnutí pripomenul známy a nezameniteľný hlas dlhoročného hlásateľa Jožka Ivana. Pri príchode na tribúnu nás spozoroval a cez mikrofón aj privítal. Stiskom ruky nás víta aj Ivan Čierny, dlhoročný veliteľ Dukly, náš spoločný priateľ.

Blížiac sa k našim sedadlám stretávame, zdravíme sa a okolo seba vidíme veľa známych ľudí z celého Slovenska, ktorých mená sú alebo boli spojené s históriou nielen Dukly, ale aj slovenského futbalu a športu. Juraj sa s mnohými z nich priateľsky zdraví, veď v mladosti ako herec-fanúšik sa neraz ocitol v ich blízkosti. Zvlášť srdečne sa zvíta s Alexandrom Vencelom, brankárskou legendou bratislavského Slovana, či Lacom Petrášom reprezentantom- futbalovým virtuózom. Pomedzi sledovania zápasu prehodíme zopár odborných slov so za nami sediacim futbalovým odborníkom L. Borbélym.
Zápas odštartovala známa olympijská víťazka duklistka Elena Kaliská. Páni v rokoch na trávniku zvádzajú súboje a bavia divákov svojimi „fintičkami“ a peknými akciami. Len to ihrisko sa pribúdajúcimi minútami zdá byť pridlhé... Darmo, čas nezastavíš. Diváci sa dobre bavia a identifikujú rokmi zmenených jednotlivých hráčov oboch mužstiev. Tréner Bystričanov Peter Benedik mal plnú lavičku náhradníkov a zdá sa aj nižší vekový priemer mužstva. Táto výhoda sa odzrkadlila aj na výsledku zápasu.
Diváci si počas zápasu oživujú spomienky, opakujú mnohé športové historky. Naša generácia fanúšikov si dobre pamätá československú ligu, keď sme tu vídali v mužstvách veľa vtedajších reprezentantov, ktorí prilákali veľké divácke návštevy.
Spomínajú sa aj európske pohárové zápasy, ktoré hrali na našom štadióne slávne európske mužstvá s mnohými futbalovými hviezdami. Jeho kapacita v tom čase zďaleka nestačila pokryť divácky záujem.

Foto dôkaz, s akým záujmom sledoval tú neopísateľnú futbalovú krásu na štadióne Dukly Banská Bystrica 8. septembra toho roku futbalový virtuóz 80 - tych rokov minulého storočia, Ladislav Petráš. Foto: Ján Miškovič

Žiaľ prejavuje sa sklamanie nad súčasným stavom obľúbenej Dukličky. Stala sa z nej spiaca princezná a nikto nevie, kedy príde ten princ, ktorý ju prebudí. To je úloha pre vplyvných ľudí nášho mesta a činovníkov okolo futbalu, aby vrátili Duklu do veľkého futbalu a nám fanúšikom dopriali prežívať toto stratené potešenie na našom štadióne.
Naše športové popoludnie ešte nekonči. Po zápase a krátkych debatách v kuloároch štadióna s Jurajom Sarvašom sadáme do auta a mierime na iný banskobystrický štadión, tentokrát zimný. O pár minút sa začína hokejový zápas s Nitrou, ktorá je našim veľkým súperom v boji o titul hokejového majstra. V mužstve „svojho koňa“ mladého hráča Gilberta Gabora, ktorý je Jurajov vzdialený príbuzný. Spolu s dvoma priateľmi mu tvoríme malý fanklub. Po zápase ideme spolu s ním na večeru, kde rozoberáme odohratý zápas a dozvedáme sa niečo zo zákulisia. Tak to bolo aj tentokrát, škoda že sme v predlžení prehrali.

Nezobralo nám to však radosť z pekných športových zážitkov. Aj to je zmyslom športu.

Ing. arch. Jozef Frtús, Banská Bystrica
foto: Ján Miškovič, archív redakcie

 

Sport: 

0 Komentáre