MM SR, Alpe Adria, MACEC Cup a MM SR

Uplynulý víkend (10. a 11. júna) sa v Lovčici uskutočnilo už štvrté podujatie Medzinárodných majstrovstiev Slovenskej republiky v Endure a Countrycrosse, popri ktorých sa konali aj preteky Alpe Adria, Macec Cup a taktiež aj Maďarské majstrovstvá v endure.
Preteky boli situované v Lovčici (ktorá bola aj centrom diania) a Kopernici, kde na pretekárov čakali merané testy. Do závodu sa prihlásilo 222 pretekárov, ktorí tak vytvorili silnú konku-renciu vo všetkých kategóriách. Okruh meral približne 60 kilometrov a bol rozdelený na dve časti. Štartovalo sa v Lovčici, odkiaľ sa pretekári vydali na 50 minútový prejazd do Kopernice, kde bol enduro test a prvá časová kontrola. Odtiaľ sa pretekári vracali späť, prejazd trval 55 minút a na pretekárov v Lovčici čakal crossový test a druhá časová kontrola, ktorú všetci vyu-žívali aj na servis. Hobby kategórie, veteráni a dorastenci absolvovali 2 kolá a ostatné kategó-rie odjazdili kolá 3.
Merané testy boli pre pretekárov zaujímavé a zároveň náročné, niektoré úseky dali zabrať aj tým najlepším a preverili pretekárov po technickej stránke. Sobotu sa od rána prášilo, čo sa však počas druhého kola zmenilo a začal poriadny lejak, ktorý trval do konca sobotného pre-teku. Trať sa rozblatila a niektoré úseky sa stali nezjazdné, preto ich organizátor musel po-meniť. Do nedele sa situácia zlepšila, trať obschla a počas dňa sa opäť začalo prášiť, ale už oveľa menej.
Absolútnym víťazom endura v Lovčici sa stal Štefan Svitko (SVK), ktorý dokázal vyhrať počas oboch dní aj vo svojej kategórií MM SR Enduro 2 a aj absolútne. V triede MM SR Enduro 1 zvíťazil Thomas Hostinský (SVK). V triede MM SR Junior si prvé miesto vybojoval Patrik Halgaš (SVK), ktorý počas celého víkendu podával veľmi pekné výsledky.
V triede MM SR Dorast si po lepšom výkone z druhého súťažného dňa odniesol prvé miesto Rastislav Kokavec (SVK). V tride MM SR Kadet si prvé miesto vybojoval domáci Marián Gazdík (SVK). V triede MM SR Veterán boli preteky vyrovnané, no lepšie umiestnenie z nedele vy-nieslo prvé miesto pre Martina Gottvalda (CZE). V triede superveterán si po dlhšej dobe vy-bojoval prvé miesto nestarnúci Emil Čunderlík (SVK).
V druhej výkonnostnej kubatúre v triede SP E1 si prvé miesto vybojoval Martin Smatana (SVK), v triede SP E2 získal prvé miesto pretekár z domáceho tímu Peter Kollár (SVK) a v triede SP E3 prvenstvo získal Daniel Neumann (CZE).
V triede Hobby E1 získal prvé miesto Patrik Mikuš (SVK), v triede Hobby E2 si prvé miesto vybojoval Rudolf Siklienka (SVK), a v triede Hobby E3 zvíťazil Tomáš Slávik (SVK). V triede Regionál si sily pomeralo mnoho pretekárov, ale prvé miesto získal Oto Bergendi (SVK).
V súťaži tímov si prvé miesto na domácej trati vybojoval Enduro Koperbent Team Kopernica v zložení: Jozef Marenčák, Marián Gazdík, Peter Kollár a Tomáš Bugár (všetci SVK).
V seriáli Alpe Adria zvíťazil absolútne Patrik Halgaš (SVK), druhé miesto obsadil Tomáš Zboran (SVK) a tretie miesto po súčte časov obsadil Emanuel Gyenes (HUN).
Výsledky zo súťaží Alpe Adria, maďarského majstráku a tiež celkové výsledky vo všetkých Slovenských kategóriách nájdete na stránke SMF. http://www.smf.sk/enduro-a-relly-vysledky/
Pretek priniesol aj niekoľko zranení, ktoré nikoho nepotešili, ale aj tie sú súčasť takto nároč-ného športu, ako je enduro. Preto prajeme zraneným skoré uzdravenie a návrat na motocyk-le.
Poďakovanie patrí organizátorom, ktorí pripravili pekné a náročné preteky - Jozefovi Ma-renčákovi, Ing. Ivanovi Štulajterovi a všetkým ľuďom okolo, ktorí pomáhali. Všetkým sponzo-rom za pomoc pri preteku a neposlednom rade všetkým zúčastneným.
Sezóna SMF Enduro a CC pokračuje 1. a 2. Júla 2017 podujatím Enduro v Polomke (treba sle-dovať oficiálnu stránku SMF a kalendár, kvôli možným zmenám).
na štarte Absolútne poradie: 1. Svitko, 2. Hostinský, 3. Halgaš
Text/foto: Jaroslav Gažo
Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, Sekretariát SMF, 12 .6.2017.2017.2017.2017.2017