Ján Makan sa dožíva osemdesiatky

Za mladi sníval o tom, že bude zmrzlinárom. Nuž, čo iné možno čakať od chalana, ktorý si za zmrzlinou ide hnáty polámať? Upísal sa však verejnej správe. To, pravdaže, profesijne. A tiež športu. To zasa ako záľube. Dnes má na chrbte osem krížikov a z nich 65 rokov, položených na oltár lokálneho, regionálneho i republikového futbalu a hokeja.

Čerstvý jubilant Ján Makan zo Sásy (nar. 16. februára 1936) je nepochybne najvýraznejšou osobnosťou rovnako 65-ročnej tradície organizovaného telovýchovného hnutia v tejto obci, ba ktovie, či nie aj v celom Podjavorí. Napokon, ako tamojší rodák sám stál v onom roku 1951 pri zrode TJ Sása. Ešte ako aktívny futbalista. Neskôr sa začal odvíjať dlhočizný pozoruhodný film funkcionára na viacerých „frontoch“ a úrovniach, od lokálnej až po bývalú federálnu v Prahe, keď bol členom disciplinárky ČSFZ. Z obdobia 1985 – 1991 si ho pamätáme ako predsedu VFZ OV ČSZTV vo Zvolene a potom i ako šéfa revíznej komisie SsFZ. Za loptou a pukom neváhal merať cestu na množstvo vrcholných podujatí v rôznych kútoch nášho kontinentu, zúčastnil sa dvoch olympiád, niekoľkých majstrovstiev Európy a sveta a na jeho konte je tiež sedem nepretržitých účastí na kedysi populárnych Izvestijách v Moskve. To, čo odviedol a to kvantum prežitého by mohlo naplniť objemnú autobiografiu, ale taký cieľ nikdy nebol a ani nie je jeho pupkom sveta.

„To, že som svoj život zasvätil práve športu, vonkoncom neľutujem. Práve naopak, zavše to mohlo byť hádam aj intenzívnejšie,“ zamýšľa sa nad svojou kariérou bodrý osemdesiatnik, jeden z pilierov, na ktorých stál, stojí a bude stáť stredoslovenský šport a futbal zvlášť. Apropo, osemdesiatka je v jeho prípade naozaj len omylom v kalendári. Aj keď fyzicky pokrivkáva, stále je mentálne a vari aj technicky a takticky v dobrej forme...

(ben), foto: autor

0 Komentáre